როგორია რუსულ-ჩინური პროპაგანდა, რომელიც ჩვენს შიშებზე ნადირობს
კორონავირუსის პანდემია იდეალური ნიადაგი აღმოჩნდა რუსული და ჩინური პროპაგანდის გავრცელებისთვის და ეს პირველ რიგში ევროპაში მოხდა. ჰიბრიდული ომის პირობებში, ამ სახელმწიფოებმა სცადეს ფსიქოლოგიური ქაოსის და პანიკის დათესვა, რისთვისაც ცრუ ინფორმაციის მრავალწახნაგოვანი ნაკადი გამოიყენეს.
განსაკუთრებით ყურადსაღებია კრემლის მედიის დეზინფორმაციული ნარატივი იმის თაობაზე, რომ ევროკავშირი სუსტი და არაკომპეტენტური წარმონაქმნია და ევროპული ქვეყნების ხელისუფლებები პანდემიას ვერ ერევიან. ამ პროპაგანდისტული მესიჯების მიხედვით, რუსეთს და ჩინეთს სანიმუშო მმართველები ჰყავთ, რომლებიც ყველაფერს აკონტროლებენ.
კორონავირუსთან დაკავშირებით მავნე დეზინფორმაციული კამპანიები საოცარ მასშტაბებზე გავიდა. 10 ივნისს ევროკომისიამ ანგარიში გამოაქვეყნა, სადაც ნათქვამია, რომ დეზინფორმაციულ კამპანიას ევროკავშირის ქვეყნებთან და მთელს მსოფლიოსთან მიმართებით რუსეთ-ჩინეთის დუეტი აწარმოებს.
„ძალიან საშიში იქნებოდა ამაზე რეაგირების არ მოხდენა“-განაცხადა ევროკომისიის ხელმძღვანელის მოადგილე ვერა იუროვამ. „პანდემიამ გვაჩვენა, რომ ცრუ ინფორმაცია შეიძლება დიდი ზიანის მომტანი იყოს, მოკლას ადამიანები, ძირი გამოუთხაროს იმ ზომებს, რომლებსაც ქვეყნები ამ ვირუსთან ბრძოლისთვის იყენებენ.“ მისი თქმით, სახელმწიფოს მიერ დასპონსორებული უცხოური პროპაგანდა ადამიანების შიშებზე და ეჭვებზე ნადირობს. ევროკავშირი ამ საფრთხეებთან ბრძოლისთვის დიდი ძალისხმევის გაწევას აპირებს. ეს პირველი შემთხვევა არ არის, როდესაც ევროკავშირი რუსეთის და ჩინეთის ხელისუფლებებს დეზინფორმაციული კამპანიების გამართვაში ადანაშაულებს. თუმცა, მოსკოვიც და პეკინის ბრალდებებს უსაბუთოს უწოდებენ და ყველაფერს უარყოფენ.
არადა, ევროკავშირის სამსახურებმა კორონავირუსის პანდემიასთან დაკავშირებით გავრცელებული დეზინფორმაციის უამრავი მაგალითი დაასახელეს. ჯერ კიდევ 2015 წელს, რუსული დეზინფორმაციის გამოსავლენად ამ ორგანიზაციაში სამუშაო ჯგუფი “East Stratcom” შეიქმნა. მის ოფიციალურ საიტზე უკვე წარმოდგენილია ნიმუშებად კორონავირუსთან დაკავშირებული დეზინფორმაციული ხასიათის ასამდე ინფორმაცია.
დასავლეთში ფიქრობენ, რომ რუსეთი გამიზნულად ავრცელებს პანდემიასთან დაკავშირებით მითებს, შეთქმულების თეორიებს და ფეიკებს. იგივე მოხდა 1980-იან წლებში, როდესაც კრემლმა იმის თაობაზე გაავრცელა დეზინფორმაცია, რომ შიდსი აშშ-ს ლაბორატორიაში შექმნეს. მოგვიანებით, რუსეთის საგარეო დაზვერვის ყოფილმა ხელმძღვანელმა ევგენი პრიმაკოვმა განაცხადა, რომ ამ მითის გავრცელება მისი უწყების მიერ შემუშავებული ოპერაცია „ინფექციის“ დეზინფორმაციული ქვაკუთხედი იყო.
იმათ შორის, ვინც ფეიკებს ქმნის, მრავალნაირი მედია და ონლაინ რესურსებიც ფიგურირებენ. მათ შორის არის „News Front”-იც, რომელთა „კორესპოდენტების“ უმრავლესობა თითქოს და მოხალისეები არიან. ამ საიტს მრავალენოვანი გვერდები აქვს, მათ შორის ქართულიც. ეს დეზინფორმაციული სააგენტო რუსეთის მიერ ოკუპირებულ ყირიმში დაფუძნდა და ერთ-ერთი ფეიკ ნიუსით, გვეუბნებოდა, რომ კორონავირუსი ადამიანების „სტერილიზაციისთვის“ გამოიგონეს. ჩინური ოფიციოზის, მედიისა და სოციალური ქსელების კოორდინირებული შეტევა საკუთარი ქვეყნის იმიჯის გამოსწორებისთვის მას მერე დაიწყო, რაც მთელმა მსოფლიომ ოფიციალური პეკინი კორონავირუსის გავრცელების შესახებ ინფორმაციის დამალვის გამო გააკრიტიკა.
რაც შეეხება რუსეთს, ბუნებრივია, რუსული დეზინფორმაციის გამტარებელ ერთ-ერთ ყველაზე მოქნილ და მძლავრ იარაღად “East Stratcom”-ი რუსულ „Sputnik“-ს მიიჩნევს. მაგალითად, საუბარია იმაზე, რომ „Sputnik Латвия“-მ გამოაქვეყნა მასალა იმ ვარაუდით, რომ კორონავირუსი სწორედ ლატვიაში მოიგონეს, რადგან იქ ბევრი ნიჭიერი მეცნიერი-ბიოლოგი და ფარმაცევტი ჰყავთ.
ფაქტია, რომ რუსეთის მიზანი მსოფლიო წესრიგის, დემოკრატიების შერყევა. ასევე, ადამიანების დარწმუნება იმაში, რომ მათ ხელისუფლებებს პრობლემების გადაწყვეტის უნარი არ გააჩნიათ. რუსეთის ხელისუფლების მოთხოვნილებაა ადამიანებს შეურყიონ რწმენა იმის მიმართ, თუ რას ამბობს მათი მთავრობა, მედია, სამოქალაქო სექტორი. არა და, იმის მაგივრად რომ საკუთარი მოქალაქეების ჯანმრთელობაზე და პანდემიის დროულ შეჩერებაზე იზრუნოს, კრემლი მთელს მსოფლიოში ჰიბრიდულ ომს აწარმოებს. უფრო მეტიც, ისევე როგორც ჩინეთი, რუსეთიც კარგა ხანს არ აღიარებდა კორონავირუსის პანდემიის გავრცელებას, რადგან ვლადიმერ პუტინს აპრილში სახალხო რეფერენდუმი ჰქონდა დაგეგმილი. მას სამეფო ტახტზე განუზომელი დროით ჯდომა იმდენად სურდა, რომ კორონავირუსი რუსეთში უბრალოდ „არ იყო“. ხოლო, რადგან რუსეთში დაავადებულები „არ ჰყავდათ“, სამხედრო ექიმებით იტალიას ეხმარებოდნენ. იტალიურმა მედიამ სადაზვერვო ფანდი სახელად „სიყვარულით რუსეთისგან“ მალევე გაშიფრა. მართალია, კრემლთან დაკავშირებული იტალიელები სხვადასხვა ვიდეომიმართვებს აქვეყნებდნენ და რუსეთს ჰიმნებს უმღერდნენ, მაგრამ საბოლოოდ ყველაფერი ნათელი გახდა. პარალელურად ჩნდებოდა ყალბი ამბები იმის შესახებ, რომ გერმანია მეზობლებს დროულად არ დაეხმარა, მიატოვა, ხოლო რუსეთმა იტალიელები გადაარჩინა, თუმცა ასე არ ყოფილა. მალევე, იტალიელების მაგალითზე, სხვა ქვეყნებიც მიხვდნენ თუ როგორია რუსული „სიყვარული“ სინამდვილეში. ბოსნია-ჰერცოგოვინამ კრემლის „სადეზინფექციო“ სამხედრო კონვოის, ქვეყანაში შესვლის უფლებაც კი არ მისცა.
შესაბამისად, ისევე როგორც ხელების დაბანა, ინფორმაციული ჰიგიენა ჯანმრთელობისთვის სასარგებლოა და მას სიცოცხლის გადარჩენაც კი შეუძლია! ასე რომ, როცა ვკითხულობთ „ინფორმაციას“, რომ მეცნიერები კორონავირუსის საწინააღმდეგო ვირუსის ვაქცინის შექმნის შემთხვევაში მასთან ერთად უხილავ „ჩიპებს“ ჩაგვიკერავენ, გავითვალისწინოთ, რომ ამ ცრუ ამბავს, ჩვენს შიშებზე მონადირე რუსები ან ჩინელები „დიდი სიყვარულით“ ქმნიან.

Как работает российско-китайская пропаганда, которая охотится за нашими страхами
Пандемия коронавируса оказалась идеальной почвой для российской и китайской пропаганды, прежде всего в Европе. В условиях гибридной войны эти государства пытаются сеять психологический хаос и панику, для чего используют многогранный поток ложной информации. Особого внимания заслуживают дезинформационные новости кремлевских СМИ о том, что ЕС является слабой и некомпетентной организацией и что европейские правительства не могут победить пандемию. Согласно этим пропагандистским сообщениям, Россией и Китаем правят уникальные люди, которые все контролируют.
Вредоносная кампания дезинформации о коронавирусе имеет удивительно большой масштаб. 10 июня Европейская комиссия обнародовала отчет о том, что российско-китайский дуэт проводит дезинформационную кампанию против стран ЕС и мира.
«Было бы очень опасно не реагировать на это», - сказала Вера Юрова, заместитель главы Европейской комиссии. «Пандемия показала, что ложная информация может нанести большой вред, убить людей, подорвать меры, которые страны используют для борьбы с вирусом», - сказал она, добавив, что финансируемая государством иностранная пропаганда питается страхами и подозрениями людей. ЕС намерен приложить большие усилия для борьбы с этими угрозами. Это не первый случай, когда Европейский Союз обвиняет российские и китайские власти в проведении дезинформационных кампаний. Однако и Москва, и Пекин назвали обвинения необоснованными, и все опровергли.
Но чиновники ЕС привели многочисленные примеры дезинформации связанной с пандемией коронавируса. Еще в 2015 году была создана рабочая группа “East Stratcom” для выявления российской дезинформации. На официальном сайте группы в качестве образцов уже представлено до 100 дезинформаций о коронавирусу.
Запад считает, что Россия сознательно распространяет мифы, теории заговора и фальсифицирует информацию о пандемии. То же самое произошло в 1980-х годах, когда Кремль распространил ложную информацию о том, что СПИД был разработан в американской лаборатории. Позже Евгений Примаков, бывший глава российской службы внешней разведки, рассказал, что распространение этого мифа являлось краеугольным камнем русской дезинформациионной операции «Инфекция».
Среди тех, кто создает фейки, есть различные медиа и онлайн-ресурсы. Среди них - «News Front», большинство «корреспондентов» которого, являются “добровольцами”. Этот сайт имеет многоязычные страницы, в том числе и на грузинском. Это агентство по дезинформации было создано в оккупированном Россией Крыму, и в одном из фейк новостей которого говорится, что корона вирус был изобретен для "стерилизации" людей. Скоординированная атака китайских чиновников, СМИ и социальных сетей на исправление имиджа их собственной страны началась после того, как весь мир раскритиковал официальный Пекин за сокрытие информации о распространении корона вируса.
Что касается России, естественно, “East Stratcom” считает российский “Спутник” одним из самых гибких и мощных средств по дезинформации из России. Например, Sputnik Latvia опубликовал материал, в котором говорится, что коронавирус был изобретен в Латвии, потому что в этой стране много талантливых ученых, биологов и фармацевтов.
Дело в том, что цель России - разрушить мировой порядок и демократии. Также убедить людей в том, что правительства их стран не способно решать проблемы. Кремль хочет убедить людей в том, что не надо верить в то говорят их правительства, СМИ и гражданский сектор. И вместо того, чтобы заботиться о здоровье своих собственных граждан и своевременном прекращении пандемии, Кремль ведет гибридную войну во всем мире. Более того, как и Китай, Россия долгое время не признавала распространение пандемии, поскольку Владимир Путин планировал народный референдум в апреле. Он хотел просидеть на королевском троне бесконечно, и потому коронавируса в России просто «не существовало» . А поскольку пациентов в России «не было», русские помогали Италии военными врачами-дезинфекторами. Хотя итальянские СМИ вскоре расшифровали трюк под названием «С любовью из России». Правда, итальянцы, связанные с Кремлем, публиковали различные видеообращения и пели гимны России, но в итоге все стало ясно. Распространённые ложные слухи о том, что Германия вовремя не помогла своим соседям, но Россия спасла итальянцев, быстро развеялись. Вскоре по примеру итальянцев и другие страны поняли, что такое русская "любовь". Босния и Герцеговина даже не разрешила кремлевской военной колонне «дезинфекторов» въехать в свою страну.
Следовательно, информативная гигиена, как и мытье рук, очень полезна для здоровья и даже может спасти жизнь! Итак, когда мы читаем «информацию» о том, что ученые вместе с вакциной против коронавируса, вставят нам под кожу невидимые «чипы» давайте учтем, что эта ложная история создана русскими или китайцами, которые охотятся за нашими страхами «с большой любовью».