საქართველოს საფრანგეთის მეღვინეობა-მევენახეობის სამეცნიერო და ბიზნესწრეების წარმომადგენელთა დელეგაცია ესტუმრება
13/06/2019 17:49:41 ეკონომიკა, რეკლამა
12-16 ივნისს საქართველოს საფრანგეთის მეღვინეობა-მევენახეობის სამეცნიერო და ბიზნესწრეების წარმომადგენელთა დელეგაცია ესტუმრება.
VINITECH-ის ინოვაციური ტური მოიცავს სამ ძირითად ეტაპს: მევენახეობისა და მეღვინეობის კომპანიების მონახულებას, მონაწილეობას გამოფენაში Winexpo Georgia 2019 (თითოეული კომპანიის სტენდთან მოეწყობა ბიზნესშეხვედრები (BtoB)) და კონფერენციას ექსპერტების მონაწილეობით.
13 ივნისს გაიხსნება ღვინის საერთაშორისო გამოფენა Winexpo Georgia 2019, რომელსაც ექსპოჯორჯიას მე-11 პავილიონი სამი დღის განმავლობაში უმასპინძლებს. მევენახეობისა და მეღვინეობის სექტორის ხუთი ფრანგული კომპანია (Fruition Sciences, Ertus, Coup’Eco Viti, Bucher Vaslin, VariaPrint) ქართველ მეღვინეებსა და მეწარმეებს გაუზიარებს ღვინის წარმოებისა თუ ვენახის მოვლის გამოცდილებას, გააცნობს ტექნოლოგიებისა და ტექნიკის უახლეს ტენდენციებს და შესთავაზებს საგანგებოდ შემუშავებულ პროგრამებს როგორც წარმოების პროცესის (დაგეგმვა/მართვა/გამარტივება), ისე პროდუქციის ხარისხის გასაუმჯობესებლად.
14 ივნისს თბილისში, სასტუმრო „რუმსში“ კონფერენციას გახსნის საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ლევან დავითაშვილი. ფორუმის მონაწილეებს მიმართავენ ბორდოს ვაზისა და ღვინის მეცნიერებათა ინსტიტუტის (ISVV) წამყვანი სპეციალისტები ჟან-ფილიპ რობი, ლორენს ჟენი, მაიკლ ჟურდი, გილერმ მარტინსი. გამომსვლელები მიმოიხილავენ ამ დარგის გასული წლის შედეგებს, განხორციელებულ კვლევებსა და ინოვაციურ მიღწევებს. დასასრულ, გაიმართება პანელ-დისკუსია მხარეებისათვის მნიშვნელოვან და საინტერესო საკითხებთან დაკავშირებით.
კონფერენციის ორგანიზატორია ახალი აკვიტანიის ინდუსტრიული გაერთიანება (INNO’VIN) და მისი პარტნიორები: ბორდოს ვაზისა და ღვინის მეცნიერებათა ინსტიტუტი (ISVV), მევენახეობისა და მეღვინეობის საერთშორისო გამოფენა (VINITECH) და ახალი აკვიტანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის სააგენტო (INTERCO). კონფერენცია საქართველოში საფრანგეთის საელჩოს ხელშეწყობით იმართება.
ვიზიტის ფარგლებში ფრანგული დელეგაცია ქართული ღვინის ცნობილ კომპანიებსაც ეწვევა. ესტუმრებიან წინანდალს, „მეღვინეობა ხარებას“ და „შატო თელავს“, სადაც ქართველი მეღვინეები სტუმრებს ღვინის წარმოების ქართულ ტექნოლოგიას გააცნობენ და საკუთარ გამოცდილებას გაუზიარებენ.
VINITECH-ის ინოვაციური ტური უპრეცედენტო ინიციატივაა, რომელსაც წელს ჩაეყარა საფუძველი და მიზნად ისახავს რეგიონალური და ეროვნული ნოუ-ჰაუს პოპულარიზაციას, ბიზნესურთიერთობის განვითარებას დიდი პოტენციალის მქონე ამ სტრატეგიულ ზონაში - შავი ზღვის რეგიონის ცენტრში; ასევე დარგის ლიდერებისა და მეცნიერების შეკრებას, ცნობილი და წარმატებული სპეციალისტების წარმოჩენას, რათა წინა წლების რთველის შედეგების განხილვის საფუძველზე შესაძლებელი გახდეს ტექნიკური და ეკონომიკური პრობლემების ინოვაციური გადაწყვეტა და მომავალი რთველის დაგეგმვა. აღნიშნული კონფერენცია ყოველწლიურად გაიმართება მეღვინეობით განთქმულ მსოფლიოს სხვადასხვა რეგიონში. საქართველოს, როგორც ღვინის სამშობლოს, წილად ხვდა პატივი პირველი კონფერენციის მასპინძელი ქვეყანა გამხდარიყო. მომავალ წელს VINITECH-ის ინოვაციური ტური არგენტინაში იგეგმება.

Vinitech Innovation Tour begins from Georgia
French delegation of science and business representatives of winemaking and viticulture sector will visit Georgia on June 12-16. Vinitech Innovation Tour is divided into three main phases: Visiting viticulture and winemaking companies, participation in Winexpo Georgia 2019 exhibition (including BtoB meetings at booth) and the conference with experts participating in it.
International wine fair Winexpo Georgia 2019 will open on June 13 and will be hosted at 11th hall of Expo Georgia Exhibition Centre for 2 days. Five French companies (Fruition Sciences, Ertus, Coup'Eco Viti, Bucher Vaslin, VariaPrint) Will share their innovative products (vine maintenance machines, vine software, decision tools for vineyard, oenological equipment and industrial labels) with Georgian potential partners (winemakers, agents…). They will introduce the newest technological and technical trends, offering tailored programs for production process (planning/management/simplification) as well as wine quality improvement.
Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia Levan Davitashvili will open the conference, which will be held on June 14, at Rooms Hotel, Tbilisi.  Leading specialist of Bordeaux Institute of Vine and Wine Sciences Jean-Philipe Roby, Laurence Geny, Michael Jourdes and Guilherme Martins will address to participants of the conference; they present vintage report, researches and innovative achievements in this field. After, Round Table will be held on important and interesting issues for the participants, followed by Vintage Report talks, with focus on previous vintage.
The conference is organized by the Nouvelle Aquitaine Vine and Wine Industry Cluster INNO’VIN with partners: International leader trade show for vine and wine professionals VINITECH, Nouvelle-Aquitaine International Cooperation Agency INTERCO and Institute of Vine and Wine Sciences (ISSV) with support of the French Embassy in Georgia.
Guests will also visit famous Georgian wine companies during their stay. They will visit Kakheti region, particularly Tsinandali, Winery Khareba and Shato Telavi, where Georgian winemakers will share their experience and will introduce them the Georgian technology of winemaking.
Vinitech Innovation Tour is unprecedented initiative, which is aimed to popularize Bordeaux and Cognac  region knowhow, develop business relations in the heart of Black Sea region – a strategic area with a high importance. Gathering field leaders and scientists, famous and successful specialists, the conference provides solutions to technical and economic problems identified by previous mission. Vinitech Innovation Tour is going to take place bi-annually in the different regions famous for winemaking. Georgia, as the homeland of wine, is privileged to become the first country to ever host the event.