The Insider, Belingcat და Der Spiegel: ვინ არის „ელბრუსი“, რომლის კვალიც ზელიმხან ხანგოშვილის მკვლელობაში იკვეთება
26/05/2020 09:36:54 ანალიზი
ცოტა ხნის წინ, უკრაინაში უსაფრთხოების სამსახურის გენერალ-მაიორი შაიტანოვი დააპატიმრეს. მას რუსეთის სასარგებლოდ ჯაშუშობაში ადანაშაულებენ. როგორც ირკვევა, მისი კურატორი რუსეთის ფედერალური უსაფრთხოების სამსახურის (ФСБ) პოლკოვნიკი იგორ ეგოროვი იყო. ერთ-ერთი ოპერაცია, რომელსაც ეგოროვი და შაიტანოვი ერთობლივად გეგმავდნენ, ჩეჩენი მებრძოლის ადამ ოსმაევის ლიკვიდაცია იყო. გამოცემებმა The Insider, Belingcat და Der Spiegel შეძლეს იმის გარკვევა, რომ ცნობილი საძახისის „ელბრუსის“ უკან სწორედ პოლკოვნიკი ეგოროვი იდგა. ის იყო კრემლის ერთ-ერთი საკვანძო კურატორი 2014 წელს უკრაინაში შეჭრის დროს, კონკრეტულად კი დონბასის რეგიონში. ასევე, იგივე პირი, „ბუკით“ ჩამოგდებული მალაიზიური „ბოინგის“ საქმის ერთ-ერთი ფიგურანტიც არის. ეგოროვი „ეფესბე“-ს ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი დანაყოფის „Вымпел”-ის წევრია. იკვეთება, რომ გასული წლის აგვისტოში, ზელიმხან ხანგოშვილზე თავდასხმის ორგანიზება ბერლინში სწორედ ამ დანაყოფმა მოახდინა.
რას წერენ ეს გამოცემები
2020 წლის 14 აპრილს, უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურმა, თავისივე უწყების მაღალჩინოსნის-გენერალ-ლეიტენანტის ვალერი შაიტანოვის დაპატიმრების შესახებ განაცხადა. შაიტანოვი დიდი ხნის განმავლობაში სპეციალური ოპერაციების ცენტრ „А“-ს ხელმძღვანელობდა. უწყება ამტკიცებს, რომ „ეფესბე“-ს პოლკოვნიკმა ეგოროვმა ის წლების წინ გადაიბირა. ამის დასადასტურებლად მათი საუბრის აუდიო ჩანაწერები გამოაქვეყნეს. ერთ-ერთი საუბრის მიხედვით, ეგოროვი და შაიტანოვი კიევში მცხოვრები ჩეჩენი მებრძოლის ადამ ოსმაევის ლიკვიდაციას გეგმავენ. რუსეთის მოქალაქე ოსმაევი, რომელმაც უკრაინაში თავშესაფარი მიიღო, რუსეთის წინააღმდეგ ომში, ჩეჩნურ ბატალიონს მეთაურობდა. რამდენიმე წლის წინ მასზე მომხდარი თავდასხმის დროს მისი მეუღლე, ამინა ოკუევა დაიღუპა. საუბრის დროს სახელდება კონკრეტული თანხაც-200 ათასი დოლარი, რომელიც დაუსახელებელი ქილერისთვის უნდა ყოფილიყო გადახდილი. ასევე, მკვლელობის სანაცვლოდ მას რუსეთის ოფიცრის მოწმობასაც გადასცემდენ. როგორც ჩანს, ჩანაწერი პირადი შეხვედრის დროს გაკეთდა და ის თავად ქილერმა გააკეთა, რომელიც სავარაუდოდ უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურის კონტროლის ქვეშ იმყოფებოდა. უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურის ცნობით, ეგოროვის, ქილერის და შაიტანოვის შეხვედრები გერმანიაში, საფრანგეთსა და ხორვატიაში ხდებოდა.
სად ჩნდება „ელბრუსი“-ს კვალი
გამოცემებმა The Insider, Belingcat da Der Spiegel ეგოროვის ხელწერა სხვაგანაც აღმოაჩინეს. მათ მიერ ჩატარებული ჟურნალისტური გამოძიებით დგინდება, რომ რუსეთ-უკრაინის ომის დროს, ის სარგებლობდა საძახისით „ელბრუსი“. ომის დასაწყისში ის იყო ერთ-ერთი საკვანძო ფიგურა, რომელიც დონბასში, სამხედრო მოქმედებების კოორდინაციისთვის კრემლიდან მიავლინეს. ეგოროვი 1962 წელს ლუგანსკის ოლქში დაიბადა. „ეფესბე“-ს სპეცდანაყოფ „ვიმპელში“ (Вымпел) პოლკოვნიკის წოდებამდე იმსახურა, რის მერეც ვეტერანების ორგანიზაცია „ვიმპელ-ბ“-ში სამუშაოდ გადავიდა, თუმცა სინამდვილეში მოქმედ თანამშრომლად დარჩა. ამაზე მეტყველებს ის გარემოება, რომ 2019 წლამდე ეგოროვი სარგებლობდა პასპორტით იგორ სემიონოვის სახელზე. 2014 წელს ის ყირიმის ანექსიაში იღებდა მონაწილეობას, რისთვისაც მედალიც კი მიიღო. 2014 წლის დასაწყისში კრემლმა გადაწყვიტა უკრაინის ოკუპირებულ ტერიტორიებზე გაეგზავნა გამოცდილი სამხედროები, რომლებიც დანაყოფების შიდა კონფლიქტებს ბოლოს მოუღებდნენ და ცენტრალიზებულ მოქმედებებს უზრუნველყოფდნენ. ამისთვის ორი შტაბი შეიქმნა, ერთი კრასნოდარში, მეორე კი ლუგანსკში, რომელსაც ხელმძღვანელობდა ვინმე „ელბრუსი“. გადაჭერილი საუბრებიდან გასაგები ხდებოდა, რომ ვინმე „ელბრუსი“ მსახურობდა „ვიმპელ“-ში, იყო ოპერატიული მეთაური და ასევე ფიგურირებდა ნაძეჟდა სავჩენკოს საზღვარზე გადაყვანის ოპერაციაში.
ამას გარდა, ერთობლივმა საგამოძიებო ჯგუფმა (JIT), რომელიც ჩამოგდებული „ბოინგის“ საქმეს იკვლევს, ასევე შეიყვანა „ელბრუსი“ საქმის ფიგურანტად, როგორც მოსკოვის მიერ დანიშნული რუსული სამხედრო მეთაური, რომელიც სამხედრო მოქმედებების ზონაში სწორედ იმ დროს ჩავიდა, როცა იქ „ბუკი“ იყო ჩატანილი. სწორედ ის იარაღი, რომლითაც მალაიზიური ბოინგი ჩამოაგდეს. Insider-ის და Belingcat-ის მიერ გამოკვლეული ფრენები ცხადყოფს, რომ 2014-2015 წლებში ეგოროვი მუდმივად ჩადიოდა იმ ქალაქებში, რომლებშიც დონბასის ოპერაციების საკოორდინაციო ცენტრები მდებარეობდა. ესენია: როსტოვი, კრასნოდარი, სიმფეროპოლი. უკრაინის სპეცსამსახურების მიერ გადაჭერილ საუბრებში საძახისი „ელბრუსი“ მრავალჯერ არის ნახსენები, ჩანს, რომ ადგილზე მის ყოფნას თუ მოქმედებას დიდი მნიშვნელობა ენიჭებოდა. ამ საუბრებით და თვითმხილველების ნაამბობით დასტურდება, რომ „ელბრუსი“ და ეგოროვი ერთი და იგივე ადამიანია.
„ელბრუსის“ სამიზნეები და მოგზაურობები
ჟურნალისტმა გამომძიებლებმა გამოიკვლიეს ეგოროვის გადაადგილებები 5 წლის განმავლობაში. აღმოაჩინეს, რომ ევროპაში ის თითქმის ყოველ თვე ჩადიოდა. უფრო ხშირად სტუმრობდა გერმანიას, ასევე ხშირი სტუმარი იყო ხორვატიაში, საფრანგეთსა და მონტენეგროში. ერთ-ერთი მისი ჩასვლა მონტენეგროში ემთხვევა რუსეთის სპეცსამსახურების მიერ მოწყობილი წარუმატებელი სახელმწიფო გადატრიალების დღეებს. მაშინ, მონტენეგროს სპეცმსახურებმა შეიარაღებული ჯგუფის მონაწილეები წარმატებით დააკავეს და პრემიერ-მინისტრის მკვლელობაც აღკვეთეს, თუმცა რუსი ორგანიზატორები ვერ დააპატიმრეს. ასევე, ეგოროვი არა ერთხელ იმყოფებოდა თელ-ავივში, იორდანიაში, სინგაპურში, იტალიასა და ბულგარეთში. იორდანიის დედაქალაქ ამანში ის მას მერე ჩავიდა, რაც იორდანიის მეფე აბდულა მეორე მოსკოვს ეწვია, რუსეთ-იორდანიის სამხედრო კოოპერაციაზე და სირიაზე სასაუბროდ. ეს ყველაფერი იმაზე მეტყველებს, რომ ეგოროვის ინტერესის სფერო მხოლოდ უკრაინა არ ყოფილა. საინტერესოა, რომ ის ჩეჩნეთშიც ჩადიოდა ხოლმე და შესაძლოა, სწორედ მაშინ ხდებოდა კრემლისთვის არასასურველი ეთნიკურად ჩეჩენი მებრძოლების ლიკვიდაციის დეტალების შეთანხმება. დამთხვევაა თუ უფრო მეტი, ეს დაზუსტებით არ ვიცით, მაგრამ ფაქტია, პოლკოვნიკი ეგოროვი ხორვატიაში ზუსტად მას მერე ჩავიდა, რაც იქიდან პარიზისკენ ხანგოშვილის მკვლელი ვადიმ კრასიკოვი გაფრინდა. ეგოროვი მოსკოვში 2019 წლის 23 აგვისტოს დაბრუნდა, ხანგოშვილის მკვლელობის შემდეგ. Insider-ის და Bellingcat-ის ინფორმაციით, ზელიმხან ხანგოშვილის მკვლელობა ორგანიზებული და შესრულებული სწორედ დანაყოფ „ვიმპელი“-ს მიერ იყო. ისევე, როგორც ოსმაევის შემთხვევაშიც, აქაც საუბარია იმ ადამიანის მკვლელობაზე, რომელიც რუსეთის წინააღმდეგ იბრძოდა.
აღსანიშნავია, რომ ეგოროვს 2014 წლიდან 37 საერთაშორისო მოგზაურობა უფიქსირდება, უმრავლესად ევროკავშირის ქვეყნებში, მას შენგენის აქტიური ვიზა წლების განმალობაში ჰქონდა. ბოლოს ის გერმანიის ქალაქ ჰამბურგში 2020 წლის 10-12 თებერვალს იყო. სწორედ ამ დროს მოხდა იმ ფარული აუდიო ჩანაწერის გაკეთება, რომელიც უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურმა საჯაროდ წარმოადგინა. Der Spiegel-მა დაადგინა, რომ 2020 წლის მარტში, ფრანგმა ძალოვნებმა შენგენის პოლიციას გაუგზავნეს მოთხოვნა „თვალთვალი დაპატიმრების გარეშე“ ეგოროვთან დაკავშირებით, რაც ტრანსსასაზღვრო კრიმინალური გამოძიების ფარგლებში მოხდა. ერთ-ერთი ვერსიით, იგეგმებოდა მისი დაკავება მომდევნო მოგზაურობის დროს, რაც უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურის მიერ წარმოებული გამოძიების ფარგლებში მოხდებოდა. თუმცა, კორონავირუსის ეპიდემიის გამო, ფრენები შეწყდა და რუსული სპეცსამსახურების თანამშრომლებმაც მოგზაურობები შეწყვიტეს. Bellingcat-ის მიერ მოპოვებული ინფორმაციით, პოლკოვნიკ ეგოროვს ნაყიდი ჰქონდა ბილეთი 2020 წლის 4 მარტისთვის მოსკოვი-ფრანკფურტის რეისზე, თუმცა 28 თებერვალს ამ ფრენის გაუქმება მოუწია. კოვიდ-19-ის ეპიდემიის თუ სენსიტიური ინფორმაციის გაჟონვის გამო, „ელბრუსი“ ამჯერად დაპატიმრებას გადაურჩა. თუმცა ის, რომ მისი საქმიანობა, ისევე როგორც ფოტოსურათი, ხელწერა, კონტაქტები და ყველანაირი მონაცემები საქვეყნოდ გაიშიფრა, ეს ფაქტია.

Инсайдер, Belingcat и Der Spiegel: кто такой «Эльбрус», след которого обнаружен в убийстве Зелимхана Хангошвили
26/05/2020 09:36:54 Анализ
Недавно служба безопасности Украины арестовала генерала-майора Шайтанова. Его обвиняют в шпионаже в пользу России. Оказалось, что его куратором был Игорь Егоров, полковник ФСБ России. Одной из операций, совместно запланированных Егоровым и Шайтановым, была ликвидация чеченского бойца Адама Осмаева. Изданиям The Insider, Belingcat и Der Spiegel удалось выяснить, что за известным позывным «Эльбрусом» стоит именно полковник Егоров. Он был одним из ключевых кураторов из Кремля во время вторжения в Украину в 2014 году, особенно в Донбассе. Кроме того, тот же человек является одним из фигурантов дела сбитого малайзийского Боинга. Егоров является членом “Вымпела”, одного из важнейших подразделений ФСБ. Оказывается, в августе прошлого года именно это подразделение организовало нападение на Зелимхана Хангошвили в Берлине.
Что пишут издания?
14 апреля 2020 года Служба безопасности Украины объявила об аресте генерал-майора своего ведомства Валерия Шайтанова. Шайтанов долгое время возглавлял Центр специальных операций «А». Агентство утверждает, что полковник ФСБ России Егоров завербовал его много лет назад. Чтобы подтвердить это, были опубликованы аудиозаписи их разговоров. Согласно одной из бесед, Егоров и Шайтанов планировали ликвидировать чеченского бойца Адама Осмаева, который проживает в Киеве. Осмаев, гражданин России, укрывшийся в Украине, командовал чеченским батальоном в войне против России. Его жена, Амина Окуева была убита во время нападения на него несколько лет назад. Во время записанного разговора была упомянута конкретная сумма в 200 000 долларов, которую следовало заплатить за работу неназванного убийцы. Ему также гарантировали в обмен на убийство удостоверение русского офицера. По-видимому, запись была сделана во время личной встречи и была сделана самим предпологаемым киллером, который мог находился под контролем Службы безопасности Украины. По данным Службы безопасности Украины, Егоров, киллер и Шайтанов встречались в Германии, Франции и Хорватии.
Где появляются следы "Эльбруса"?
Издания The Insider, Belingcat и Der Spiegel обнаружили почерк Егорова и в другом месте, в другое время. Согласно их журналистскому расследованию, во время русско-украинской войны он использовал прозвище «Эльбрус». В начале войны он был одной из ключевых фигур, посланных из Кремля для координации военных действий на Донбассе. Егоров родился в 1962 году в Луганской области. служил полковником в ФСБ в подразделении Вымпел после чего перешел работать в Организацию ветеранов Вымпел-Б, но на самом деле оставался действующим сотрудником. Об этом свидетельствует тот факт, что до 2019 года Егоров использовал паспорт на имя Игоря Семёнова. В 2014 году он принял участие в аннексии Крыма, за что даже получил медаль. В начале 2014 года Кремль решил отправить опытных военнослужащих на оккупированные территории Украины, чтобы положить конец внутренним конфликтам своих же подразделений и обеспечить централизованные операции. Были созданы две штаб-квартиры, одна в Краснодаре, другая в Луганске, во главе с челолвеком с позывным Эльбрус. По перехваченным разговорам стало ясно, что некто по имени «Эльбрус» служил именно в «Вымпеле», был оперативным командиром и участвовал в операции по переводу Надежды Савченко на границу.
Кроме того, Объединенная следственная группа (JIT), которая занимается расследованием катастрофы Боинга, также указала Эльбрус в качестве российского военного командира, назначенного Москвой, который прибыл в военную зону как раз в тот момент, когда туда был доставлен «Бук». Это Зенитно-ракетный комплекс, из которого был сбит малазийский Боинг. Кроме того, Insider и Belingcat, узнали что в 2014–2015 годах Егоров постоянно посещал города, где были расположены оперативные координационные центры по Донбассу. Это: Ростов, Краснодар, Симферополь. В разговорах перехваченных украинскими спецслужбами позывной «Эльбрус» упоминается много раз, кажется, что его присутствие или действия на месте имели большое значение. Эти разговоры и свидетельства очевидцев доказывают, что „Эльбрус“ и Егоров - это одно и то же лицо.
Цели и поездки Эльбруса
Следователи-журналисты исследовали перелёты Егорова в течение пяти лет. Было обнаружено, что он наезжал в Европу почти каждый месяц. Он чаще посещал Германию, а также был частым гостем в Хорватии, Франции и Черногории. Один из его визитов в Черногорию совпадает с днями неудавшегося государственного переворота, организованного российскими спецслужбами. Тогда спецслужбы Черногории успешно раскрыли членов вооруженной группы и предотвратили убийство премьер-министра, но не смогли арестовать российских организаторов. Егоров также неоднократно посещал Тель-Авив, Иорданию, Сингапур, Италию и Болгарию. Он прибыл в столицу Иордании, Амман, после посещения Москвы королём Иордании Абдаллы II для обсуждения российско-иорданского военного сотрудничества и Сирии. Все это показывает, что сферой интересов Егорова была не только Украина. Интересно, что он также посещал Чечню, и, возможно, в то время согласовывал детали ликвидации этнических чеченцев, которые были нежелательны для Кремля. Мы не знаем наверняка, совпадение или нет, но дело в том, что полковник Егоров прибыл в Хорватию сразу после того, как убийца Хангошвили Вадим Красиков вылетел оттуда в Париж. Егоров вернулся в Москву 23 августа 2019 года после убийства Хангошвили. По мнению The Insider и Belingcat, убийство Зелимхана Хангошвили было организовано и осуществлено подразделением «Вымпел». Как и в случае с Осмаевым, было организованно убийство человека, воевавшего против России.
Примечательно, что с 2014 года у Егорова было 37 международных поездок, в основном в страны ЕС, за эти годы он получил активную шенгенскую визу. Последний раз его видели в немецком городе Гамбург, 10-12 февраля 2020 года. Именно в это время была сделана аудиозапись, обнародованная Службой безопасности Украины. Der Spiegel установил, что в марте 2020 года французские правоохранительные органы направили в шенгенскую полицию запрос о «отслеживании без ареста» насчёт Егороваа, и это было сделано в рамках трансграничного уголовного расследования. По одной из версий, его арест был запланирован во время следующей поездки, которая была частью уголовного дела Службы безопасности Украины. Однако из-за пандемии коронавируса рейсы были приостановлены, и российские спецслужбы перестали путешествовать. Согласно информации, полученной Bellingcat, полковник Егоров приобрел билет на рейс 4 марта 2020 года из Москвы во Франкфурт, хотя 28 февраля ему пришлось отменить рейс. Из-за пандемии Covid-19 или утечки сенситивной информации на этот раз “Эльбрус” избежал ареста. Тем не менее, факт, что его работа, а также фотографии, почерк, контакты и все виды данных были расшифрованы, является наверное очень неприятным фактом для него и для его начальства.