![„პომპეოსთვის მნიშვნელოვანია, საქართველოს ხელმძღვანელობამ გაიგოს, რომ აშშ დიდ ყურადღებას აქცევს ამ [ანაკლიის] სტრატეგიულ ინვესტიციას“](https://new.accentnews.ge/storage/files/1860.jpg)
„პომპეოსთვის მნიშვნელოვანია, საქართველოს ხელმძღვანელობამ გაიგოს, რომ აშშ დიდ ყურადღებას აქცევს ამ [ანაკლიის] სტრატეგიულ ინვესტიციას“
13/06/2019 11:00:34 პოლიტიკა, საგარეო პოლიტიკა, ეკონომიკა
„მაიკ პომპეოსთვის მნიშვნელოვანია, საქართველოს ხელმძღვანელობამ გაიგოს, რომ აშშ ძალიან დიდ ყურადღებას აქცევს ამ სტრატეგიულ ინვესტიციას“, – ასე აფასებს "აქცენტთან" საუბარში აშშ–ის სახელმწიფო მდივნის მიერ 11 ივნისს ანაკლიის პორტის პროექტის შესახებ გაკეთებულ განცხადებას ბაიდენის ცენტრის დირექტორი, აშშ-ის თავდაცვის მდივნის ყოფილი მეორე მოადგილე მაიკლ კარპენტერი.
„პომპეომ მართებული განცხადება გააკეთა. ვფიქრობ, მისთვის და სხვა ოფიციალური პირებისთვის მნიშვნელოვანია ასეთი მოსაზრებების დაფიქსირება, რათა საქართველოს ხელმძღვანელობამ გაიგოს, რომ აშშ ძალიან დიდ ყურადღებას აქცევს ამ სტრატეგიულ ინვესტიციას“, – განუცხადა „აქცენტს“ კარპენტერმა.
ცნობისთვის: 11 ივნისს მაიკ პომპეომ საქართველოს პრემიერ–მინისტრ მამუკა ბახტაძესთან ერთად პრეს–კონფერენცია გამართა, სადაც რიგ სხვა საკითხებთან ერთად ანაკლიის პორტის შესახებაც ისაუბრა:
„აშშ იმედს იტოვებს, რომ საქართველო პორტის პროექტს დაასრულებს. პორტი გააძლიერებს საქართველოს ურთიერთობებს თავისუფალ ეკონომიკებთან, რაც მას თავიდან ააცილებს, გახდეს ჩინეთისა და რუსეთის ეკონომიკური ინტერესების მსხვერპლი. ამ მოჩვენებით მეგობრებს გულში საქართველოს საუკეთესო ინტერესები არ აქვთ".

Carpenter -It's important for Pompeo to keep expressing such views so Georgia's leadership understands U.S. is paying close attention to Anaklia port project
13/06/2019 11:00:34 Politic, Foreign Politics, Economics
Georgian Prime Minister Mamuka Bakhtadze, who is visiting United States, has met with U.S. Secretary of State Mike Pompeo.
In his press remarks following the meeting with Mamuka Bakhtadze, Mike Pompeo expressed hope that Georgia completes the Anaklia Deep Sea port project.
“I communicated our hope that Georgia completes the port project. The project and others will enhance Georgia’s relationship with free economies and prevent Georgia from falling prey to Russian or Chinese economic influence. Those pretended friends do not have Georgia’s best interests at heart,” he said.
Senior director of the Penn Biden Center for Diplomacy and Global Engagement, former U.S. deputy assistant secretary of defense, Michael Carpenter thinks that Pompeo said the right thing.
“I think it's important for him and other officials to keep expressing such views so Georgia's leadership understands that the United States is paying close attention to this strategic investment,” Carpenter told the Accent on Thursday.
The Georgian Prime Minister started his U.S trip on June 5, holding meetings in San Francisco, Seattle, Canada and Washington D.C.. PM Bakhtadze will conclude his visit in Dallas on June 14.