!["აშშ იმედს იტოვებს, რომ საქართველო [ანაკლიის] პორტის პროექტს დაასრულებს" [ვიდეო]](https://new.accentnews.ge/storage/files/1762.jpg)
"აშშ-ი იმედს იტოვებს, რომ საქართველო პორტის [ანაკლიის] პროექტს დაასრულებს,– განაცხადა აშშ-ის სახელმწიფო მდივნმა მაიკ პომპეომ საქართველოს პრემიერ–მინისტრ მამუკა ბახტაძესთან ერთად გამართულ პრესკონფერენციაზე:
"აშშ-ი იმედს იტოვებს, რომ საქართველო პორტის პროექტს დაასრულებს. პორტი გააძლიერებს საქართველოს ურთიერთობებს თავისუფალ ეკონომიკებთან, რაც მას თავიდან ააცილებს, გახდეს ჩინეთისა და რუსეთის ეკონომიკური ინტერესების მსხვერპლი. ამ მოჩვენებით მეგობრებს გულში საქართველოს საუკეთესო ინტერესები არ აქვთ".
საქართველოს პრემიერ-მინისტრი მამუკა ბახტაძე დღეს, 11 ივნისს აშშ-ს სახელმწიფო მდივანს მაიკ პომპეოს ოფიციალური ვიზიტის ფარგლებში შეხვდა. საქართველოს პრემიერ-მინისტრი მამუკა ბახტაძე ამერიკაში 5-14 ივნისს სხვადასხვა შეხვედრებს მართავს. ის უკვე იმყოფებოდა კალიფორნიის Commonwealth club-ში საჯარო გამოსვლისას საქართველოს საინვესტიციო გარემოსა და ქვეყნის პოტენციალზე ისაუბრა.

![Pompeo - I communicated our hope that Georgia completes the [Anaklia] port project](https://new.accentnews.ge/storage/files/1762.jpg)
Pompeo - I communicated our hope that Georgia completes the [Anaklia] port project
11/06/2019 16:24:13 Politic, Foreign Politics, Economics
U.S. Secretary of State Mike Pompeo said on Tuesday Washington hopes that Georgia completes the [Anaklia Deep Sea] port project.
In his press remarks following the meeting with Georgian Prime Minister Mamuka Bakhtadze, Mike Pompeo said:“I communicated our hope that Georgia completes the port project."
"The project and others will enhance Georgia’s relationship with free economies and prevent Georgia from falling prey to Russian or Chinese economic influence. Those pretended friends do not have Georgia’s best interests at heart,” he added.
The Georgian Prime Minister started his U.S trip on June 5, holding meetings in San Francisco, Seattle, Canada and Washington D.C.. PM Bakhtadze will conclude his visit in Dallas on June 14.