აშშ–მა საქართველოს დამატებით 600 000 დოლარი გამოუყო
ამერიკის მთავრობამ საქართველოს დასახმარებლად დამატებით 600 000 დოლარი გამოყო,– ამის შესახებ საქართველოში აშშ–ის საელჩო იუწყება.
დიპლომატიური წარმომადგენლობის ცნობით, თანხა კორონავირუსის დამარცხების მიზნით გადაუდებელ სამედიცინო დახმარებას მოხმარდება.
მთლიანობაში ამერიკის მთავრობამ USAID-ის საშუალებით კორონავირუსის გავრცელების შესაჩერებლად 1.7 მილიონი დოლარის დახმარება გამოყო. გადაუდებელი სამედიცინო დახმარებისათვის USAID-ის მიერ გამოყოფილი 1.7 მილიონი დოლარის ფარგლებში შესაძლებელი იქნება: ინფექციის პრევენცია და კონტროლი, დაავადებების შემთხვევების გამოვლენა და ჯანმრთელობისთვის საშიში ფაქტების ზედამხედველობა, ტექნიკური დახმარება სწრაფი რეაგირებისა და მობილიზაციისთვის, რისკ ფაქტორების შესახებ გაძლიერებული კომუნიკაცია და სხვა.
„ამერიკის მთავრობა წლების განმავლობაში უჭერს მხარს საქართველოს. ბოლო 20 წლის განმავლობაში აშშ-ს მთავრობამ ეკონომიკური, საჯარო სამსახურების, საქართველოს ადგილობრივი ჯანდაცვის სისტემების გაძლიერების მიზნით USAID-ის, ამერიკის დაავადებათა კონტროლისა და პრევენციის ცენტრის (CDC) და თავდაცვის საფრთხის შემცირების სააგენტოს (DTRA) საშუალებით საქართველოს დაახლოებით 140 მილიონი დოლარის დახმარება გამოუყო.
ვამაყობთ, რომ საქართველოს მთავრობასთან, ჯანდაცვის სექტორის, სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებთან და საერთაშორისო ორგანიზაციებთან თანამშრომლობით ხელს ვუწყობთ საქართველოს მოსახლეობის ჯანმრთელობასა და უსაფრთხოებას“,– აცხადებენ საელჩოში.

U.S. alocates additional $600 000 in emergency health assistance to support Georgia's response to COVID-19
17/04/2020 12:31:05 Politic
The U.S. Government has alocated additional $600 000 in emergency health assistance to support Georgia's response to COVID-19.
As the U.S. Embassy in Georgia said in a statement, with this new assistance, the U.S. Government, through USAID, has committed $1.7 million in emergency health assistance to support Georgia’s efforts to prevent the spread of COVID-19 and to help the individuals and communities who are most at risk.
‘The $1.7 million in emergency health assistance from USAID will help control and prevent infection and identify cases of the virus. It will include technical assistance to improve Georgia’s response and preparedness for controlling the outbreak, and for communicating information about the emergency.
The new assistance is part of a whole-of-government approach by the U.S. Government. It comes in addition to other health sector assistance provided by the Centers for Disease Control and Prevention (CDC) and the Defense Threat Reduction Agency (DTRA), USAID support for Georgia's economic recovery and effective provision of public services, and the nearly $140 million the U.S. has invested over the past 20 years in helping Georgia build a capable, resilient, and professional national healthcare system.
We are proud to partner with the Government of Georgia, local health professionals and civil society organizations, and international organizations to help people stay healthy and stay safe,” the statement says.
According to StopCov.ge, 34 new patients have tested positive for COVID-19 in Georgia, taking the total number of confirmed cases to 370. Meanwhile, two more patients have recovered, increasing the number of recoveries in Georgia to 79.