რუსებს ჰგონიათ, რომ იტალიელების მადლიერებას 200 ევროდ იყიდიან
იტალიურმა გამოცემა La Repubblica-მ გამოაქცეყნა სტატია, სადაც ნათქვამია, რომ იტალიაში მცხოვრები რუსები თავის ნაცნობ იტალიელებს სთავაზობენ, მონაწილეობა მიიღონ რუსული მედიასაშუალებისთვის ვიდეომასალის გადაღებაში, სადაც რუსეთსა და პუტინს ჰუმანიტარული დახმარებისთვის მადლობას გადაუხდიან, ამის სანაცვლოდ კი ისინი 200 ევროს მიიღებენ. მსგავს შეთავაზებებს იტალიის მაცხოვრებლები სოციალურ ქსელ Whatsapp-ში იღებენ.
„მათ 15 იტალიელი სჭირდებათ, რომელიც იტყვის კარგ სიტყვებს რუსული ჰუმანიტარული დახმარების შესახებ. ჯობს, ეს იყოს ვიდეო ან პოსტი ფოტოებით, მაგრამ ვიდეოსთვის გადაგიხდიან 200 ევროს, პოსტისთვის კი - ნაკლებს“, - იტალიური გამოცემა ციტირებს იმ შეტყობინებას, რომელიც ერთ-ერთმა იტალიელმა მიიღო. მადლიერების გამომხატველი ვიდეოს განთავსებას ითხოვენ Twitter-ში, Facebook-ში ან Instagram-ში.
ასევე, ჟურნალისტებმა გოგონა იპოვეს, რომელმაც TikTok-ში უკვე გამოაქვეყნა მცირე ვიდეო, სადაც რუსული ჰუმანიტარული დახმარებისთვის მადლობას იხდის. მან La Repubblica-ს უამბო, რომ ამ ვიდეოს გადაღება მეგობარმა სთხოვა, რომელსაც მასში 20 ევრო გადაუხადეს.
თუმცა, იტალიაში მოქმედმა რუსეთის ფედერაციის საელჩომ უარყო ეს გავრცელებული და სკანდალური ინფორმაცია - „რუსეთს არ სჭირდება ასეთი ფორმის აღიარება. ყოველდღე ასობით ზარს, წერილსა და კომენტარებს ვიღებთ, რომელიც დიდ მადლიერებას გამოხატავს უბრალო მოქალაქეებისგან, ქალაქების ხელმძღვანლებისგან, ბიზნესმენებისა და პოლიტიკოსებისგან“, - აცხადებენ საელჩოში. ასეთ შეთავაზებებს საელჩოში „თაღლითობას“ უწოდებენ.
მას მერე, რაც მარტში კრემლმა იტალიაში ჰუმანიტარული დახმარება, სამხედრო მედიკოსები და აღჭურვილობა გაგზავნა, რუსეთის მედიამ და სოციალური ქსელის სპეციალისტებმა პროპაგანდისთვის ამ ოპერაციის გამოყენება აქტიურად დაიწყეს. სოციალურ ქსელებში გავრცელდა ვიდეო, სადაც ჩანდა, რომ მამაკაცი ევროკავშირის დროშას რუსეთის დროშაზე ცვლიდა, ასევე, მას ეკავა ხელში ფურცელი წარწერით: „მადლობა რუსეთს! მადლობა პუტინს!“. ამ ვიდეომ ათიათასობით ნახვა მოაგროვა. რუსულმა მედიამ სცადა, ეს და მსგავსი სხვა ისტორიები მთელი იტალიის მადლიერებად მოენათლა და მძლავრი პროპაგანდისტული ნაკადი შექმნა. ამ კონკრეტულ შემთხვევაში, „ბი-ბი-სი“-მ მალევე დაადგინა, რომ ეს იყო იტალიელი ფედერიკო კანე, ქალაქ ომენიას მაცხოვრებელი. კანე პატარა ქარხნის ფლობს და, როგორც მან „ბი-ბი-სი“-ს უამბო, ევროკავშირის დროშა რუსულზე სწორედ თავისი ქარხნის ტერიტორიაზე შეცვალა. გაირკვა, რომ მას რუსი პარტნიორები ჰყავს. მისი ნაწარმი მოსკოვსა და რუსეთის სხვა რეგიონებში იყიდება. როგორც „ბი-ბი-სი“-მ გაარკვია, მისი პარტნიორი რუსული კომპანია მოსკოვის მერიის მიერ გამოცხადებულ ტენდერებში ხშირად იმარჯვებს. კანე არ მალავს, რომ დიდი ხანია, ვლადიმერ პუტინის დიდი თაყვანისმცემელია და ნეგატიური განწყობა აქვს ევროკავშირის მიმართ.
ცალკე მოხსენიების „ღირსია“ რუსეთის ფედერაციის სენატორის, ალექსეი პუშკოვის მიერ ჩატარებული დეზინფორმაციული ოპერაცია. 23 მარტს მან თავის „ტვიტერში“ გამოაქვეყნა შემდეგი შეტყობინება: „პოლონეთმა თავის საჰაერო სივრცეში არ გაატარა რუსეთის თვითმფრინავები, რომლებიც იტალიის დასახმარებლად მიფრინავდნენ. ეს სახელმწიფოს დონეზე უღირსობის მაგალითია“, - დაწერა რუსმა სენატორმა. ბუნებრივია, მისი განცხადება რუსულმა მედიამ და კრემლის ბლოგერებმა ორკესტრირებულად აიტაცეს. მისი „ტვიტის“ საფუძველზე ერთ-ერთი მასალა იწყებოდა ამ სიტყვებით: „და ვინ არიან ისინი ამის მერე?“ და მალევე 120 ათასზე მეტი ნახვა მოაგროვა. იმ მომენტისთვის, როცა პოლონეთის ხელისუფლებამ უარყო აღნიშნული ქმედება, პოლონეთის „უღირსობის“ შესახებ ინფორმაცია უკვე ყველგან იყო. ამის მერე კი ალექსეი პუშკოვმა თავისი „ტვიტი“ უბრალოდ წაშალა, თითქოს და არც არაფერი დაუწერია.
ამავე დროს, ევროპულ და, მათ შორის, იტალიურ მედიაში გაჩნდა მოსაზრება, რომ კრემლმა იტალიაში სამხედრო ექიმები, სინამდვილეში, დიდწილად, პიარისა და სადაზვერვო მისიით გაგზავნა, რათა ნატო-ს ობიექტების შესახებ საჭირო ინფორმაცია მოეგროვებინათ. ასეთი მოსაზრება გაჟღერდა, მათ შორის, იტალიურ გაზეთ La Stampa-შიც, სადაც ითქვა, რომ რუსული დახმარების 80 % სრულიად გამოუსადეგარია. ამას გარდა, როგორც იტალიური მედია იუწყება, იტალიელებს ძალიან გაუკვირდათ, როდესაც რუს ვირუსოლოგებსა და სამხედრო ექიმებს ჩამოყვნენ ჟურნალსიტები, ტელეოპერატორები, ხმის რეჟისორები, გამნათებლები და გრიმიორებიც კი.

Русские думают, что купят благодарность итальянцев за 200 евро
Итальянское издание La Repubblica пишет, что россияне, живущие в Италии, предлагают своим знакомым итальянцам сняться в ролике некоего "российского СМИ" и поблагодарить Россию и Путина за гуманитарную помощь. За хорошие слова о гуманитарной помощи готовы заплатить 200 евро. Такие предложения жителям Италии поступают в Whatsapp, пишет газета.
"Им нужно 15 итальянцев, которые скажут что-нибудь хорошее о российской гуманитарной помощи. Лучше видео или пост с фотографиями, но за видео они платят 200 евро, за пост дают меньше", – приводит издание текст сообщения, которое получил один из жителей страны. Видео с похвалой российских властей предлагают разместить в твиттере, фейсбуке или инстаграме.
Также журналисты газеты нашли девушку, которая опубликовала в TikTok короткий ролик с благодарностями за российскую гуманитарную помощь. Она рассказала La Repubblica, что снять подобное видео ее попросил друг, которому за него заплатили 20 евро.
Посольство России в Италии заявило, что ничего не знает о предложениях итальянцам снимать видео за деньги. "России не нужно признание в такой форме. Каждый день мы получаем сотни звонков, писем и комментариев со словами искренней благодарности от простых граждан, руководителей городов и регионов, политиков, предпринимателей", – заявили в посольстве. Там считают подобные предложения мошенничеством.
После того как в марте Россия направила в Италию гуманитарную помощь, военных медиков и оборудование для борьбы с коронавирусом, прокремлевские блогеры и СМИ начали активно использовать эту операцию для пропаганды. Например, в соцсетях был опубликован ролик с мужчиной, который меняет флаг Евросоюза на флаг России, а затем показывает бумагу с надписью: "Спасибо, Россия! Спасибо, Путин". Это видео собрало десятки тысяч просмотров. Российские СМИ пытались этой и подобной историей как будто так происходит по всей Италии и создали сильный пропагандистский поток. В этом конкретном случае Би-би-си вскоре выяснило, что главным и единственным героем этого ролика был житель Оменьи итальянец Федерико Кане. Он владеет небольшой фабрикой, и как сам Кане рассказал Би-би-си, он поменял флаг ЕС на росийский, на территории собственной фабрики. Оказалось, что у него есть и российские партнеры. Его продукция продается в Москве и других регионах России. По информации Би-би-си, его партнер, российская компания, часто побеждает в тендерах, объявленных мэрией Москвы. Кане не скрывает, что он большой поклонник Владимира Путина и негативно относится к Евросоюзу.
Дезинформационная операция, проведенная сенатором Российской Федерации Алексеем Пушковым, заслуживает отдельного упоминания. Вечером 23 марта, член Совета Федерации Алексей Пушков опубликовал в твиттере сообщение, что "Польша не пропустила российские самолеты с помощью для Италии через свое воздушное пространство". "Это подлость на уровне государственной политики", – возмущенно заявил сенатор. Заявление было моментально подхвачено прокремлевскими блогерами: одно из сообщений на основании твита Пушкова начиналось со слов "Кто они после этого?" и быстро собрало около 120 тысяч просмотров. К моменту, когда польское правительство опровергло наличие какого бы то ни было запрета для российских летчиков, информация была уже везде, а позже Алексей Пушков просто удалил свой твит, как будто ничего и не было.
В то же время в европейских и итальянских СМИ уже появилось мнение, что Кремль направил военных врачей в Италию, по сути, для крупномасштабных пиар-и разведывательных миссий, чтобы собрать необходимую информацию о объектах НАТО. Такое мнение было высказано в итальянской газете «La Stampa», где говорилось, что 80% российской помощи совершенно бесполезно. Кроме того, как сообщают итальянские СМИ, итальянцы были очень удивлены, когда вместе с российскими вирусологами и военными врачами прибыло большое количество русских журналистов, телеоператоров, звукорежиссеров, осветителей и даже гримёров.