135-ჯერ დანის დარტყმა და კვლავ რუსეთის სპეცსამსახურების კვალი
30 იანვარს, საფრანგეთის ჩრდილოეთში-ქალაქ ლილში, 44 წლის მამაკაცი სიცოცხლეს გამოასალმეს. როგორც ევროპული მედია წერს, მას გულმკერდის არეში 135-ჯერ დაარტყეს დანა... მსხვერპლი, 8 შვილის მამა, დევნილობაში მყოფი ჩეჩენი ბლოგერი იმრან ალიევი იყო.
იმრან ალიევი, რომელიც „მანსურ ძველის“ ზედმეტსახელით იყო ცნობილი, სასტუმროს ნომერში მკვლელობიდან მეორე დღეს პოლიციამ იპოვა. სავარაუდო მკვლელი არ დაუკავებიათ, ბოლო ცნობებით, მან ევროპის დატოვება და რუსეთის ტერიტორიაზე დაბრუნება შეძლო. როგორც ჩეჩნურ დიასპორაში ამბობენ, ალიევს ბელგიაში პოლიტიკური დევნილის სტატუსი ჰქონდა, ის საფრანგეთში ტერიტორიაზე მოტყუებით წაიყვანეს და სასტიკად გაუსწორდნენ. ევროპულ მედიაში მალევე გავრცელდა ცნობები იმის შესახებ, რომ ეს მკვლელობა შეკვეთილი და პოლიტიკურად მოტივირებული იყო. ამის მიზეზი კი ის არის, რომ „მანსურ ძველი“ წლებია ჩეჩნეთის ლიდერს - რამზან კადიროვს შეუპოვრად აკრიტიკებდა. ბლოგერი საკმაოდ არაერთგვაროვანი პერსონა იყო, იყენებდა არანორმატიულ ლექსიკასაც და წინააღმდეგობრივი გამოსვლებიც ჰქონდა.
ცნობილია, რომ მკვლელი საკმაოდ ღიად მოქმედებდა. ევროპის ჩეჩნური დიასპორის წარმომადგენლები სხვადასხვა ინტერვიუებში აცხადებდნენ, რომ ამ მკვლელობის და შარშან, ბერლინში ზელიმხან ხანგოშვილის მკვლელობას შორის კავშირი ნათელია. როგორც ცნობილია, ხანგოშვილის მკვლელობის საქმეზე მიმდინარე გერმანულმა გამოძიებამ დაადგინა, რომ ეს დანაშაული სახელმწიფო დონეზე იყო ორგანიზებული. „მანსურ ძველის“ სასტიკი მკვლელობის საქმეზე ინტერნეტ გამოცემა „Эхо Кавказа” ადვოკატ ასლან არცუევს ესაუბრა, რომელიც იმრან ალიევს ახლოს იცნობდა.
ასლან არცუევი: „ცნობილია, რომ იმრან ალიევს დაუკავშირდა ადამიანი, რომელიც “YouTube”-ზე მისი არხის გამომწერი იყო და მის თანამოაზრედ გაასაღა თავი. იმრანს უამბო, რომ კუჭის კიბო ჰქონდა და ევროპაში ჩასვლას აპირებდა. როდესაც ევროპაში ჩავიდა, დაუკავშირდა მინკაილ მალიზაევს (კრემლის და ჩეჩნეთში პრორუსული მმართველობის კრიტიკით ცნობილი ადამიანი). როგორც მალიზაევის საუბრიდან გავიგე, იმ ადამიანმა სამედიცინო მიზნებიდან გამომდინარე ვიზა მიიღო და ამბობდა , რომ კიბოს მძიმე ფორმა ჰქონდა. თავდაპირველად ესპანეთში ჩავიდა, შემდეგ ბერლინში და იქიდან კი ბელგიაში - იმრანთან. მასთან დაახლოებით ერთი კვირა იყო. მთელი ის დრო, რაც ვიზის ასაღებად დასჭირდა, თვითმფრინავში და სხვაგანაც, ყველას უყვებოდა ტრაგიკულ ისტორიას თავისი ავადმყოფობის შესახებ. აი, ასე მიაღწია იმრან ალიევამდე.“
ასლან არცუევისთვის გაუგებარია, თუ რატომ მიმართა ვითომ მძიმე ავადმყოფმა პირმა მაინც და მაინც იმრან ალიევს, მას ხომ არ ჰქონია არანაირი კავშირი სამედიცინო დაწესებულებებთან, ფონდებთან. ადვოკატი ასლან არცუევი დასძენს, რომ რუსეთის ხელმძღვანელობას სჭირდებოდა ყურადღების გადატანა იმ დიდი ჩავადრნიდან, რომელიც ბერლინში, ზელიმხან ხანგოშვილის მკვლელობის დროს მოხდა და სურდა, ევროპაში დაგეგმილი მკვლელობები მხოლოდ „შიდა ჩეჩნურ გარჩევებათ“ წარმოედგინა.
იგივეს ფიქრობს ნორვეგიაში მოქმედი არასამთავრობო ორგანიზაციის Human „Rights Analysis Center“ ხელმძღვანელი ახმედ გისაევი. ის ამბობს, რომ ხანგოშვილისა და ალიევის მკვლელობებს ერთმნიშვნელოვნად პოლიტიკური სარჩული გააჩნიათ. მიზანი ერთია-ტერორი და დაშინება!
„ხანგოშვილის მკვლელობის გაგრძელებას სწორედ რომ იმრან ალიევის შემთხვევაშიც ვხედავ. ეს ჩემთვის ნათელია, რადგან ხანგოშვილის მკვლელობაში აშკარა ჩავარდნა იყო, სწორედ ამ ჩავარდნის გამო რუსულ სპეცმსასახურებს სჭირდებოდათ კრიმინალური ფოკუსის ჩატარება, რომ ეჩვენებინათ-ვითომ ის, რაც ჩეჩნებს ემართებათ, ყველაფერს აქვს ვიწროდ შიდა ჩეჩნური მოტივი.“
აღსანიშნავია, რომ ახმედ გისაევი, 2009 წელს გროზნოში მოკლული ჟურნალისტის და ადამიანის უფლებების დამცველის-ნატალია ესტემიროვას კოლეგა და თანამოაზრე იყო. ესტემიროვა ადამიანის უფლებათა ცენტრის „მემორიალის“ ცნობილი და შეუპოვარი წევრი იყო. წლების განმავლობაში ის მსოფლიოს აცნობდა იმ სისასტიკეების, დარღვევების, სოფლების გადაწვის და წამების ფაქტების შესახებ, რომლებიც კრემლის მიერ კონტროლირებადი ძალოვნების მიერ ჩეჩნეთსა და ინგუშეთში ხდებოდა. 2009 წლის 15 ივლისს, ესტემიროვა გროზნოს ცენტრიდან უცნობმა ადამიანებმა გაიტაცეს. ჟურნალისტი ქალი რამდენიმე საათის შემდეგ, ინგუშეთის ტერიტორიაზე, ცეცხლსასროლი იარაღით მოკლული იპოვეს. მისმა მკვლელობამ მთელს მსოფლიოში დიდი რეზონანსი გამოიწვია. ნატალია ესტემიროვას მკვლელობა დღემდე გაუხსნელია.

135 ножевых ударов и опять след российских спецслужб
30 января на севере Франции, в городе Лилль, был убит 44-летний мужчина. По данным европейских СМИ, ему было нанесено 135 ножевых ран в грудь ... Жертвой стал отец восьми детей, чеченский блогер-Имран Алиев который находился в Европе.
Тело Имрана Алиева по прозвищу «Старый Мансур» был найдено полицией на следующий день после убийства в гостиничном номере. Предполагаемый убийца не был задержан, так как согласно последним сообщениям, он смог покинуть Европу и вернуться на российскую территорию. По словам чеченской диаспоры, Алиев был политическим беженцем в Бельгии, его выманили на французскую территорию и жестоко убили. Европейские СМИ вскоре сообщили, что убийство было заказным и политически мотивированным. Они считают, что причина в том, что «Старый Мансур» постоянно критиковал чеченского лидера Рамзана Кадырова. Блогер был очень противоречивым человеком, за ним замечалась ненормативная лексика и неоднозначные взгляды.
Известно, что убийца действовал довольно открыто. Представители чеченской диаспоры в Европе в различных интервью говорят, что существует четкая связь между этим убийством и убийством Зелимхана Хангошвили в Берлине в прошлом году. Как известно, продолжающееся расследование убийства Хангошвили в Германии показало, что преступление было организовано на государственном уровне. Адвокат Аслан Арцуев, который был близок с Имраном Алиевым, рассказал интернет-изданию «Эхо Кавказа» о деталях жестокого убийства.
Аслан Арзуев: «Известно, что с Имраном Алиевым связался человек, который был подписчиком его канала на YouTube и выдал себя за его единомышленника. Он сказал Имрану, что у него рак желудка и он едет для лечения в Европу. Прибыв в Европу, он сначала связался с Минкаилом Мализаевым (человеком, известным своей критикой пророссийского правления в Кремле и Чечне). Как я слышал из разговора Мализаева, мужчине дали визу для медицинских целей, и он говорил, что у него тяжелая форма рака. Сначала он отправился в Испанию, затем в Берлин и оттуда в Бельгию к Имрану. Он был с ним около недели. Все время, необходимое для получения визы, как в самолете, так и в других местах, он всем рассказывал слезливую историю его болезни. Вот так он дошёл до Имрана Алиева ".
Аслану Асуев неясно, почему якобы больной обратился к Имрану Алиеву, поскольку тот не имел никакого отношения к медицинским учреждениям или фондам. Адвокат Аслан Арцуев добавляет, что возможно российское руководство хотело отвлечь внимание от большого провала, который произошёл во время убийства Зелимхана Хангошвили в Берлине, и Кремль решил представить запланированные убийства в Европе как «внутречеченские разборки».
То же самое относится и к Ахмеду Гисаеву, главе неправительственного правозащитного аналитического центра Human Rights Analysis Center“ в Норвегии. Он говорит, что убийства Хангошвили и Алиева имеют четкую политическую подоплёку. Цель одна - террор и запугивание!
«Я вижу продолжение убийства Хангошвили именно в Имране Алиеве. Это для меня очевидно, поскольку явный провал в убийстве Хангошивили, и из-за этого провала российским спецслужбам нужно было провести криминальный фокус, где они могли бы показать, что все то, происходит с чеченцами, имеет сугубо межчеченские мотивы.
Примечательно, что Ахмед Гисаев был коллегой и соратником Натальи Эстемировой, журналистки и правозащитницы, убитой в Грозном в 2009 году. Эстемирова была известным и непоколебимым членом Правозащитного центра "Мемориал". В течение многих лет она рассказывала миру о зверствах, беспорядках, поджогах деревень и пытках совершёнными контролируемыми Кремлем правоохранительными органами в Чечне и Ингушетии. 15 июля 2009 года неизвестные похитили Эстемирову из центра Грозного. Несколько часов спустя на територии Ингушетии журналистка была найдена застреленной. Её убийство вызвало большой резонанс во всем мире. Убийство Натальи Эстемировой до сих пор нераскрыто.