კიბერ-ვირუსი, რომელიც თავს ყველას ესხმის
2019 წლის 28 ოქტომბერს, რუსეთის „ГРУ“-მ მასიური კიბერ-შეტევა ათასობით ქართულ ვებ გვერდზე, მათ შორის საქართველოს პრეზიდენტის, სასამართლოების და ადგილობრივი თვითმართველობების, მედიასაშუალებების საიტებზე განახორციელა. ქართული და საერთაშორისო გამოძიებების შედეგად დადგინდა, რომ ამ კიბერ-შეტევის ავტორი რუსეთი იყო. კიდევ ერთხელ ნათლად გამოჩნდა, რომ რუსეთი საქართველოში ქაოსის შექმნას ცდილობს; ცდილობს სახელმწიფო და სამოქალაქო ინსტიტუტების მუშაობა შეაფერხოს, რაც არა მხოლოდ ქვეყნისთვის, არამედ თითოეული მოქალაქისთვის სახიფათოა. ამ შემთხვევაში, მნიშვნელობა არა აქვს არც ჩვენი მოქალაქეების ეთნიკურ კუთვნილებას და არც პოლიტიკურ ხედვებს.
მალევე შესაბამისმა ქართულმა სამსახურებმა რუსული კიბერ შეტევა, რომელიც ქართული ინტერნეტ სივრცის ჩამოქცევას ისახავდა მიზნად, გაანეიტრალეს.
რამდენიმე დასავლური სახელმწიფო დაუყოვნებლივ გამოეხმაურა რუსეთის დანაშაულებრივი ქმედებას საქართველოს წინააღმდეგ და პროტესტი გამოხატა, რაც კრემლის მავნებლობის წინააღმდეგ საქართველოს მოქალაქეების საერთაშორისო მხარდაჭერას ნიშნავს. აღსანიშნავია, რომ საქართველოზე კიბერთავდასხმის გამო რუსეთი მწვავედ გააკრიტიკეს გაერო-დანაც. ეს იყო პირველი შემთხვევა, როდესაც ორგანიზაციამ კიბერშეტევას უშიშროების საბჭოს სხდომა მიუძღვნა.
თუმცა, არ უნდა გვეგონოს, რომ მსგავს მეთოდებს კრემლი მხოლოდ საქართველოს წინააღმდეგ იყენებს. არსებობს არა ერთი ფაქტი იმისა, თუ როგორ ესხმოდნენ რუსული სპეცსამსახურები თავს სხვადასხვა დასავლური სახელმწიფოების კიბერ სივრცეებს.
2018 წლის აპრილში ქიმიური ნივთიერებების აკრძალვის ორგანიზაციაზე (OPCW) (განხორციელდა კიბერ თავდასხმის მცდელობა, რაც ნიდერლანდების სამართალდამცველებმა აღკვეთეს. დააკავეს „გრუ“-ს 4 ჯაშუში. ისინი დიპლომატიური პასპორტებით სარგებლობდნენ. ჰოლანდიელმა სამართალდამცველებმა სერიოზული მტკიცებულებები და სამხილები აღმოაჩინეს. კონ­ტრდაზ­ვერ­ვის სამ­სა­ხუ­რის ცნო­ბით, ჯაშუშები სპეც­საქ­მი­ა­ნო­ბის­თვის სა­კუ­თარ ავ­ტო­მან­ქა­ნებს, ხოლო მო­ბი­ლუ­რი სიხ­ში­რის­თვის კომპიუტერულ სიგ­ნალს იყე­ნებ­დნენ. და­კა­ვე­ბუ­ლებს სა­ბარ­გულ­ში ტრანსფორ­მა­ტო­რი და რამ­დე­ნი­მე ელე­მენ­ტი აღ­მო­აჩ­ნდათ, ასე­ვე მან­ქა­ნის სა­ლონ­ში ნა­პოვ­ნი იყო ძლი­ე­რი მო­ნა­ცე­მე­ბის კომ­პი­უ­ტე­რი, ან­ტე­ნა და სმარ­ტფო­ნე­ბი. ჰა­კე­რე­ბი კომ­პი­უ­ტე­რების პა­რო­ლებს ხსნიდ­ნენ და სა­ი­დუმ­ლო მა­სა­ლებს იპა­რავ­დნენ. ან­ტე­ნა ქი­მი­უ­რი ია­რა­ღის აკ­რძალ­ვის ორ­გა­ნი­ზა­ცი­ის­კენ ჰქონ­დათ მი­მარ­თუ­ლი. და­კა­ვე­ბამ­დე რუ­სე­თის მო­ქა­ლა­ქე­ე­ბი სა­მუ­შაო ტექ­ნი­კის, მათ შო­რის მო­ბი­ლუ­რი ტე­ლე­ფო­ნე­ბის გა­ნად­გუ­რე­ბას ცდი­ლობ­დნენ, რისი გან­ხორ­ცი­ე­ლე­ბაც ვერ შეძ­ლეს.
2017 წელს კიბერ შეტევა ჩეხეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროზე განხორციელდა, საიდანაც დოკუმენტები და პერსონალური ინფორმაცია მოიპარეს. ჩეხეთის ინფორმაციისა და უსაფრთხოების სამსახურმა (BIS), ამ კიბერ თავდასხმაში პირდაპირ რუსეთის სპეცსამსახურები დაადანაშაულა. ამ სამსახურის განცხადებით, შეტევის ერთ-ერთი მთავარი მიზანი ჩეხეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრო იყო. კიბერ შეტევა 2016 წლიდან 2017 წლის დასაწყისამდე გაგრძელდა. მისი სამიზნე საგარეო საქმეთა სამინისტროს საინფორმაციო სისტემები იყო. ჰაკერებმა უწყების თანამშრომლების წერილების და მათში ჩატვირთული ფაილების კოპირება შეძლეს. „ასე მიიღეს მათ მონაცემები, რომლებიც შეიძლება გამოყენებულ იქნას მომავალი კიბერ შეტევებისთვის, ასევე პოტენციური სამიზნეების სია პრაქტიკულად ყველა მნიშვნელოვან სახელმწიფო უწყებებში“-ნათქვამია ანგარიშში.
2016 წელს რუსმა კიბერ დამნაშავეებმა მსოფლიო ანტიდოპინგური სააგენტოს (WADA) სერვერები გატეხეს. ორგანიზაციის განცხადებით, ჰაკერულმა ჯგუფმა ათლეტების შესახებ ინფორმაცია მოიპოვა, მათ შორის კონფედენციალური სამედიცინო მაჩვენებლების თაობაზეც. საუბარი იყო ინფორმაციაზე იმ „გამონაკლის მედიკამენტებზე, რომელთა მიღებაც სპორტსმენებს თერაპევტული დანიშნულებით“შეეძლოთ, თუმცა რუსებს სურდათ რიო დე ჟანეიროს ოლიმპიადის მონაწილე დასავლელი სპორტსმენების დისკრედიტაცია მომხდარიყო. რუსმა ჰაკერებმა ღია ინტერნეტ სივრცეში განათავსეს სხვადასხვა პერსონალური ინფორმაცია. რა თქმა უნდა, როგორც ყოველთვის რუსეთის მხარე კატეგორულად უარყოფდა ამ დანაშაულთან კავშირს. ვლადიმერ პუტინის პრესს-მდივანი დიმიტრი პესკოვი აცხადებდა, რომ მოსკოვის შემხებლობა ამ კიბერ შეტევასთან გამორიცხულია!
ერთ-ერთი ყველაზე მასშტაბური კიბერთავდასხმა საქართველოში 2008 წელსაც მოხდა. აგვისტოს ომის დაწყებამდე რამდენიმე დღით ადრე და ომის დღეებშიც, რუსეთმა კიბერშეტევა განახორციელა როგორც სახელმწიფო სტრუქტურების, ისე მედიასაშუალებებისა და სატრანსპორტო კომპანიების ვებსაიტებზე. მაშინ კიბერთავდასხმა 50-ზე მეტ ვებსაიტზე მოხდა.
ფაქტია, რუსეთი უკვე წლებია ამგვარ აკრძალულ, დანაშაულებრივ მეთოდებს სხვადასხვა ქვეყნების წინააღმდეგ იყენებს, რათა მათი პოლიტიკის, სამოქალაქო სექტორის და სახელმწიფოებრივი პროცესების განადგურება მოახდინოს. დღეს, როცა მსოფლიოში მომაკვდინებელი კორონავირუსი „მოგზაურობს“, არავინ იცის, ნებისმიერი სახელმწიფოს სისტემას და მოქალაქეს რა ბოროტი სიურპრიზი შეიძლება მოუმზადოს მეორე მავნე „ვირუსმა“.

Кибер-вирус, который атакует всех
28 октября 2019 года российский ГРУ совершил массированную кибератаку на тысячи грузинских сайтов, в том числе на сайты президента Грузии, судов, местных органов власти, СМИ. Грузинские и международные расследования показали, что автором этой кибератаки была Россия. Еще раз стало ясно, что Россия пытается создать хаос в Грузии; Россия пытается помешать работе государственных и гражданских институтов, что опасно не только для страны, но и для каждого гражданина. При этом ни этническая принадлежность, ни политические взгляды наших граждан не имеют значения.
Вскоре после случившегося соответствующие грузинские службы нейтрализовали российскую кибератаку, направленную на падение грузинского интернет-пространства.
Несколько западных государств незамедлительно отреагировали на преступную деятельность России против Грузии и высказали протест, выразили международную поддержку гражданам Грузии против действий Кремля. Примечательно, что и ООН подвергло резкой критике Россию за кибератаку на Грузию. Впервые организация посвятила заседание Совета Безопасности именно такому факту.
Однако не следует думать, что Кремль использует такие методы только против Грузии. Есть не один факт того, как российский спецслужбы нарушают киберпространства различных западных государств.
В апреле 2018 года, на Организацию по запрещению химических веществ (ОЗХО) предприняли попытку кибератаки, но правоохранительными органы Нидерландов смогли её предотвратить. Четыре шпиона Гру, которые использовали дипломатические паспорта, были арестованы. Правоохранительные органы Нидерландов обнаружили серьезные доказательства и доказательства их деятельности.
По данным Службы контрразведки, шпионы использовали свои машины для несанкционированных операций и компьютерные сигналы для мобильной частоты. В багажнике машины задержанных обнаружили трансформатор и несколько батарей, а в салоне машины - мощный компьютер, антенну и смартфоны. Хакеры воровали компьютерные пароли и крали секретную информацию. Антенна была направлена на Организацию по запрещению химического оружия. До ареста граждане России пытались уничтожить технику, в том числе мобильные телефоны, что им не удалось сделать.
В 2017 году в результате кибератаки на МИД Чехии были украдены документы и личная информация сотрудников. Чешская служба информации и безопасности (BIS) в этой кибератаке обвинила непосредственно российские спецслужбы. По данным службы, одной из главных целей атаки было чешское министерство иностранных дел. Кибератака продолжалась с 2016 года до начала 2017 года. Ёе целью были информационные системы Министерства иностранных дел. Хакеры смогли скопировать письма сотрудников агентства и загруженные в них файлы. «Именно так они получили данные, которые могут быть использованы для будущих кибератак, а также список потенциальных целей практически во всех крупных государственных учреждениях», - говорится в отчете.
В 2016 году российские киберпреступники взломали серверы Всемирного антидопингового агентства (WADA). По данным организации, хакерская группа получила информацию о спортсменах, в том числе конфиденциальную медицинскую информацию. Речь шла об «исключительных лекарствах, которые спортсмены могли принимать в терапевтических целях», но россияне хотели дискредитировать западных спортсменов, участвующих в Олимпийских играх в Рио-де-Жанейро. Российские хакеры разместили различную личную информацию в открытом интернете. Конечно, как всегда, российская сторона категорически отрицала какую-либо причастность к этому преступлению. Пресс-секретарь Владимира Путина Дмитрий Песков заявил, что о причастности Москвы к этой кибератаке не может быть и речи!
Одна из крупнейших кибератак в Грузии произошла и в 2008 году. В период перед августовской войной и в дни войны Россия совершила кибератаки на сайты государственных органов, СМИ и транспортных компаний. Затем произошли кибератаки более чем на 50 сайтов.
Однозначным фактом является то, что Россия уже много лет использует такие запрещенные, преступные методы против различных стран, дабы разрушить политику, гражданский сектор и государственные процессы. Сегодня, когда смертельный коронавирус «путешествует» по всему миру, никто не знает какой злой сюрприз может приготовить второй вредоносный “вирус” против системы какого-либо государства и граждан.