საია: სასამართლომ თემურ ქათამაძის გაძევების შესახებ გადაწყვეტილება დროებით შეაჩერა
"საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია" (საია) აცხადებს, რომ სასამართლომ "ბათუმელი მედროშის" სახელით ცნობილ თემურ ქათამაძის გაძევების შესახებ გადაწყვეტილება დროებით შეაჩერა.
"თბილისის საქალაქო სასამართლოს განჩინებით დაკმაყოფილდა საიას შუამდგომლობა და შედეგად, შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიგრაციის დეპარტამენტის 2025 წლის 30 აპრილის გადაწყვეტილების მოქმედება, რომელიც შეეხება თემურ ქათამაძის საქართველოდან გაძევებას, შეჩერებულია სასამართლოს საბოლოო გადაწყვეტილების მიღებამდე.
როგორც ცნობილია, შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიგრაციის დეპარტამენტმა 30 აპრილს, თემურ ქათამაძეს საქართველოდან გაძევების თაობაზე გადაწყვეტილება მიიღო. გაძევების პროცედურების დაწყების წინაპირობა გახდა 2025 წლის 29 აპრილს, თბილისის სააპელაციო სასამართლოს მიერ თემურ ქათამაძისათვის საერთაშორისო დაცვის მინიჭებაზე უკანონო და დაუსაბუთებელი უარი.
საიამ თემურ ქათამაძის სახელით თბილისის საქალაქო სასამართლოში გაასაჩივრა გაძევების გადაწყვეტილებაც და დამატებით მოითხოვა ამ საქმის განხილვამდე გაძევების პროცედურების შეჩერება.
სასამართლო ზეპირი მოსმენის გარეშე 30 დღის განმავლობაში განიხილავს წარდგენილ სარჩელს“,-აღნიშნულია ორგანიზაციის მიერ გავრცელებულ განცხადებაში.

АМЮГ: суд временно приостановил решение о выдворении «батумского знаменосца»
Суд временно приостановил исполнение решения о выдворении «батумского знаменосца» Темура Катамадзе, сообщает «Ассоциация молодых юристов» (АМЮГ), защищающая его интересы.
«Тбилисский городской суд удовлетворил ходатайство Ассоциации молодых юристов Грузии, в результате чего решение Департамента миграции Министерства внутренних дел Грузии от 30 апреля 2025 года о высылке Темура Катамадзе из Грузии приостановлено до вынесения судом окончательного решения», — говорится в заявлении АМЮГ.
Департамент миграции МВД 30 апреля принял решение о выдворении из Грузии Темура Катамадзе. Предпосылкой для начала процедуры высылки стал отказ Тбилисского апелляционного суда в предоставлении международной защиты Темуру Катамадзе от 29 апреля 2025 года, который АМЮГ считает «незаконным» и «необоснованным».
НПО от имени Темура Катамадзе обжаловала решение в Тбилисском городском суде и дополнительно ходатайствовала о приостановлении процедуры высылки до рассмотрения дела. Суд рассмотрит поданное заявление в течение 30 дней без проведения устного слушания.
Темур Катамадзе – участник антиправительственных митингов в Батуми, на демонстрации он как правило приходил с флагом Грузии. Изначально Темур Катамадзе был задержан 11 января в административном порядке и арестован на 5 суток.
Освобожденный 16 января Темур Катамадзе был немедленно задержан вновь, по запросу МВД. Катамадзе уже подал ходатайства о предоставлении убежища в посольства Германии и Франции.