ზელენსკი: მოვითხოვთ, რუსეთი დათანხმდეს სრულ და უპირობო ცეცხლის შეწყვეტას 12 მაისიდან
უკრაინის პრეზიდენტი ვოლოდიმირ ზელენსკი აცხადებს, რომ "მსურველთა კოალიცია" მოითხოვს, რუსეთი დათანხმდეს სრულ და უპირობო ცეცხლის შეწყვეტას 12 მაისიდან. ამის შესახებ მან კოალიციის შეხვედრის დასრულების შემდეგ სოციალურ ქსელში დაწერა.
მისი თქმით, მოკავშირეებში არსებობს თანხმობა 30-დღიანი ცეცხლის შეწყვეტის ინიციატივის შესახებ. ამ იდეას მხარს უჭერენ როგორც უკრაინის პარტნიორები ევროკავშირში, ასევე ამერიკის შეერთებული შტატები.
ზელენსკის განცხადებით, ცეცხლის შეწყვეტა უნდა იყოს სრული და უპირობო ხმელეთზე, ცასა და ზღვაში.
როგორც მან აღნიშნა, ნებისმიერი მცდელობა რუსეთის მხრიდან ცეცხლის 30-დღიანი შეწყვეტისთვის დააწესოს პირობები, ჩაითვლება ომის გაჭიანურების მცდელობად. ცეცხლის შეწყვეტის რეჟიმის დაცვას ორივე მხრიდან მონიტორინგს გაუწევენ პარტნიორები შეერთებული შტატების კოორდინაციით.
"ამ პირობებით ცეცხლი უნდა შეწყდეს 30 დღის განმავლობაში, რათა დიპლომატიას რეალური შანსი მიეცეს. ამ დროის განმავლობაში, მუშაობა ფოკუსირებული იქნება მშვიდობის უსაფრთხოების, პოლიტიკური და ჰუმანიტარული საფუძვლების შემუშავებაზე. თუ რუსეთი უარს იტყვის სრულ და უპირობო ცეცხლის შეწყვეტაზე, უნდა გავრცელდეს უფრო მკაცრი სანქციები მის ენერგეტიკულ (ნავთობი, ჩრდილოვანი ფლოტი, წიაღისეული საწვავი) და საბანკო სექტორებზე. მზადების პროცესშია ევროკავშირის სანქციების მე-17 ძლიერი პაკეტი, რომელიც კოორდინირებული იქნება დიდი ბრიტანეთის, ნორვეგიისა და შეერთებული შტატების სანქციებთან. შევთანხმდით, რომ გავაგრძელებთ მუშაობას გაყინული რუსული აქტივების ეფექტურად გამოყენებაზე - ეს საკითხი იქნება განხილული "დიდი შვიდეულის" შემდეგ სამიტზე. ვთანხმდებით, რომ გავაგრძელებთ უკრაინის თავდაცვის, განსაკუთრებით უკრაინის არმიის გაძლიერებას. ეს გულისხმობს როგორც ჩვენი თავდაცვის მდგრადობის დაფინანსებას, ასევე ინვესტიციებს უკრაინაში იარაღის საწარმოებლად", – აცახდებს ზელეენსკი.
რუსეთისთვის 30 დღით ცეცხლის შეწყვეტის პირობის ჩაგდების შემთხვევაში დამატებითი სანქციების გარდაუვალად დაწესების პერსპექტივაზე ისაუბრეს დიდი ბრიტანეთის პრემიერ-მინისტრმა და გერმანიის კანცლერმაც, რომლებიც კიევში იმყოფებიან.
„დღეს ჩვენ აქ ყველა, ამერიკის შეერთებულ შტატებთან ერთად, პუტინს მივმართავთ. თუ ის სერიოზულად არის განწყობილი მშვიდობის მიმართ, მას აქვს შანსი, რომ ეს ახლავე დაამტკიცოს. ჩვენ უპირობო ცეცხლის შეწყვეტას მოვითხოვთ და თუ პუტინი უარს იტყვის, მაშინ ჩვენ პასუხს გავცემთ. პრეზიდენტ ტრამპთან და ყველა ჩვენს პარტნიორთან თანამშრომლობის შედეგად სანქციებს გავაძლიერებთ და უკრაინის სამხედრო დახმარებას გავზრდით, რათა რუსეთს მოლაპარაკებების მაგიდასთან დაბრუნება ვაიძულოთ. ყველანი შევთანხმდით, პროცესის დასრულებამდე უკვე დაწესებული სანქციები არ მოიხსნება. ახლა კი ჩვენ ამ პროცესის დასაწყისში ვიმყოფებით“, – განაცხადა კირ სტარმერმა.
გერმანიის კანცლერმა არ გამორიცხა არც პუტინთან შეხვედრის პერსპექტივა თუკი ეს ომის დასრულებას შეუწყობს ხელს.
„მსურველთა კოალიცია“, რომლის შეხვედრაც კიევში დღეს გაიმართა, უკრაინის მხარდამჭერი ქვეყნების არაფორმალური გაერთიანებაა, რომლის წევრი სახელმწიფოებიც მზად არიან, გადამწყვეტი ნაბიჯები გადადგან რუსეთის აგრესიის წინააღმდეგ, განსაკუთრებით უკრაინისთვის სამხედრო დახმარებითა და უსაფრთხოების გარანტიებით უზრუნველყოფის მიმართულებით.

Украина и ее союзники призвали Россию начать 30-дневное перемирие с 12 мая
Президент Владимир Зеленский заявил о достижении договоренности с международными союзниками о начале полного и безусловного прекращения огня в Украине с понедельника, 12 мая. Об этом он сообщил на пресс-конференции по итогам встречи с лидерами «Коалиции желающих», отметив, что перемирие должно продлиться не менее 30 дней. «Мы договорились, что с понедельника, 12 мая, должно начаться полное и безусловное прекращение огня минимум на 30 дней. Мы совместно требуем этого от Российской Федерации. Мы знаем, что в этом нас поддерживают Соединенные Штаты Америки», — подчеркнул Зеленский (цитата по «РБК-Украина»).
Глава государства уточнил, что прекращение огня будет носить всеобъемлющий характер и затронет боевые действия на земле, в воздухе и на море. Он отметил, что «безусловное» перемирие означает отсутствие каких-либо предварительных условий, и любые попытки со стороны Москвы выдвинуть требования будут расценены как стремление затянуть войну и сорвать дипломатическое урегулирование. Зеленский также выразил уверенность, что соблюдение режима тишины можно обеспечить в координации с США.
«Тридцать дней — это реальный шанс для дипломатии», — заявил он, добавив, что в течение этого времени стороны будут сосредоточены на выработке основ будущего мира — от вопросов безопасности до гуманитарных и политических механизмов. Президент Украины также напомнил, что предложение о 30-дневном прекращении огня было впервые озвучено США еще 11 марта на встрече в Саудовской Аравии.
В субботу, 10 мая, в украинскую столицу прибыла делегация лидеров стран «коалиции желающих» — президент Франции Эммануэль Макрон, канцлер Германии Фридрих Мерц, премьер-министр Великобритании Кир Стармер и глава польского правительства Дональд Туск. Основной целью встречи является обсуждение условий для скорейшего прекращения огня. Лидеры в ходе дискуссий отметили, что в случае отказа Москвы от длительного перемирия, против нее могут быть введены новые масштабные санкции.
Участники встречи также провели телефонный разговор с президентом США Дональдом Трампом, рассказал министр иностранных дел Украины Андрей Сибига. «Провели продуктивный телефонный разговор с президентом США Дональдом Трампом о мирных усилиях. Украина и все союзники готовы к полному безусловному прекращению огня на суше, в воздухе и на море минимум на 30 дней, начиная с понедельника», — сообщил Сибига.
Специальный представитель президента США Кит Келлог, в свою очередь, выразил поддержку соглашению о всеобъемлющем прекращении огня сроком на 30 дней. По мнению Келлога, это соглашение может стать первым шагом к завершению «самой масштабной и затяжной войны в Европе со времен Второй мировой». Он также напомнил о позиции Дональда Трампа, который не раз обращался к обеим сторонам с призывом: «Прекратите убийства немедленно».