რუსეთისა და ჩინეთის ლიდერები კრემლში შეხვდნენ ერთმანეთს
რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმირ პუტინმა ხუთშაბათს კრემლში მოლაპარაკებებისთვის უმასპინძლა ჩინეთის პრეზიდენტ სი ძინპინს, რომელიც, როგორც მოსკოვი იმედოვნებს, უკრაინასთან ომის გადამწყვეტ მომენტში რუსეთის ლიდერს დიპლომატიურ მხარდაჭერას გაუწევს, - წერს „როიტერი“.
პუტინი და სი ძინპინი კრემლის ერთ-ერთი ყველაზე მდიდრულ დარბაზში წითელ ხალიჩაზე გავლით მიუახლოვდნენ ერთმანეთს, კამერების წინაშე ხელი ჩამოართვეს, შემდეგ ჩინეთისა და რუსეთის ეროვნული ჰიმნებს მოუსმინეს - აღწერს შეხვედრას სააგენტო.
სი ყველაზე გავლენიანია იმ ორ ათეულზე მეტი უცხოელ ლიდერებს შორის, რომლებსაც ომის დასრულების 80 წლისთავის აღსანიშნავად ამ კვირაში მოსკოვში ელიან. ღონისძიება უკრაინასთან ომის გადამწყვეტ მომენტში იმართება, რამდენადაც მოსკოვი და კიევი შეერთებული შტატების მხრიდან ზეწოლას განიცდიან სამშვიდობო შეთანხმების მიღწევის მიზნით - ხაზს უსვამს გამოცემა.
სი ძინპინი, რომლის ქვეყანაც შეერთებულ შტატებთან სატარიფო ომშია ჩართული, მოსალოდნელია, რომ სტრატეგიული პარტნიორობის გასაღრმავებლად რამდენიმე შეთანხმებას მოაწერს ხელს.
ჩინეთი რუსეთის უმსხვილესი სავაჭრო პარტნიორია და მოსკოვს სამაშველო რგოლი მისცა, რაც მას დასავლეთის სანქციების დაძლევაში დაეხმარა. ჩინეთი რუსულ ნავთობსა და გაზის ყველაზე მსხვილი შემსყიდველია,- დასძენს გამოცემა.

Си призвал Путина заключить «справедливое» мирное соглашение
Председатель КНР Си Цзиньпин заявил, что он надеется увидеть «справедливое и прочное» мирное соглашение по Украине, пишет агентство Bloomberg.
Китай надеется, что мирное соглашение, «которое будет принято всеми вовлеченными сторонами», может быть достигнуто путем диалога. Такое заявление Си сделал в четверг во время беседы с президентом России Владимиром Путиным в Москве.
Аналогичное заявление ранее сделал министр иностранных дел Китая Ван И – в марте он сказал, что все стороны конфликта хотят «справедливого и прочного мирного соглашения, которое было бы обязательным и приемлемым для всех».
Как отмечает Bloomberg, высказываю Си предшествовало заявление президента США Дональда Трампа о том, что для него было бы «естественно» попросить Китай помочь в заключении сделки между Украиной и Россией.
В феврале 2023 года Китай представил план из 12 пунктов по прекращению войны между Россией и Украиной, но союзники Киева его отвергли: план, в частности, предполагал снятие санкций с России.
Си находится с четырехдневным визитом в Москве – он прилетел в российскую столицу для участия в торжествах, посвященных 80-летию победы над нацистской Германией.