საქართველოში მყოფი რუსეთის მოქალაქეების 24%-ზე მეტი რეზიდენტია
ეროვნული ბანკის მონაცემებით, 2025 წლის 31 მარტის მდგომარეობით, საქართველოში მყოფი რუსეთის მოქალაქეების 24.4% რეზიდენტია. ესენი არიან პირები, რომლებიც ქვეყანაში ერთ წელზე მეტია იმყოფებიან ან გეგმავენ საქართველოში ერთ წელზე მეტი ხნის განმავლობაში დარჩენას.
31 მარტის მდგომარეობით, რეზიდენტად ითვლებიან:
რუსეთის მოქალაქეების 24.4%;
ბელარუსის მოქალაქეების 26.9%;
უკრაინის მოქალაქეების 23.9%.
მსოფლიო ბანკის მეთოდოლოგიის მიხედვით, ეროვნული ბანკი მათ შემოსავალს ტურიზმიდან მიღებულ შემოსავალად არ მიიჩნევს.
2025 წლის პირველ კვარტალში რუსებმა საქართველოს ტურიზმიდან მიღებული მთლიანი შემოსავლის 17.2% დახარჯეს.
2025 წლის 1 იანვრიდან 31 მარტამდე რუსებმა 141.8 მილიონი დოლარი დახარჯეს, რაც 2024 წლის პირველ კვარტალთან შედარებით 17.2%-ით ნაკლებია. ამასობაში, 2025 წლის პირველ კვარტალში ბელარუსებმა და უკრაინელებმაც, შესაბამისად, 15.9 მილიონი დოლარი და 33.7 მილიონი დოლარი დახარჯეს. უკრაინისა და ბელარუსიდან ჩამოსული ვიზიტორები საქართველოში დანახარჯების მხრივ ტოპ-10 ტურისტს შორის არიან.
საქართველოს ეროვნული ბანკი ასევე იუწყება, რომ 1 იანვრიდან 31 მარტამდე ქვეყნის შემოსავალმა საერთაშორისო მოგზაურებიდან 826 მილიონი დოლარი შეადგინა. ეს გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 2.3%-ით მეტია. ზრდა განპირობებულია ისრაელიდან და საუდის არაბეთიდან ჩამოსული ტურისტებისგან შემოსავლის ზრდით.

В Грузии более 24% граждан РФ являются резидентами
В Грузии 24,4% граждан РФ являются резидентами — это данные на 31 марта 2025 года, по информации Нацбанка Грузии. Таковыми считаются лица, которые находятся в стране больше года или планирует оставаться в Грузии более одного года.
По данным на 31 марта этого года резидентами считаются:
24,4% всех россиян;
26,9% – граждан Беларуси;
23,9% – граждан Украины.
Нацбанк не считает их доходы по методологии Всемирного банка доходами от туризма.
Расходы россиян составили 17,2% от всех доходов, полученных Грузией от туризма за первый квартал 2025 года. В период с 1 января по 31 марта 2025 года граждане России потратили 141,8 млн $, что на 17,2% меньше, чем в первом квартале 2024 года.
Между тем граждане Беларуси и Украины в первом квартале 2025 года также потратили 15,9 млн и 33,7 млн $, соответственно.
Визитеры из Украины и Беларуси входят в топ-10 туристов по объему трат в Грузии.
Национальный банк Грузии также сообщает, что доходы страны от международных путешественников с 1 января по 31 марта года составили 826 млн $. Это — на 2,3% больше показателя аналогичного периода прошлого года.