მედია: როსგვარდიისთვის ჩინეთში შეძენილი დრონების ჩამხშობები უფუნქციო აღმოჩნდა
როსგვარდიამ ჩინეთიდან რადოოელექტრონული ომის სისტემების „ვიჟიგატელის“ პარტია მიიღო, რომელიც ფალსიფიცირებული აღმოჩნდა, შესაბამისად, დრონების წინააღმდეგ ბრძოლის ფუნქციას არ ასრულებდა. აღჭურვილობის ღირებულებამ 820 მილიონ რუბლს გადააჭარბა.
როგორც „იზვესტია“ იტყობინება, ჩინეთიდან დრონების აღმოჩენისა და ჩახშობის სისტემების შესყიდვის კონტრაქტები 2023 წლის ნოემბერში გაფორმდა. თუმცა, უკრაინაში ფრონტზე გაგზავნის შემდეგ დადგინდა, რომ სისტემები არ აკმაყოფილებდა დეკლარირებულ ტაქტიკურ და ტექნიკურ მახასიათებლებს. ჩინური "ვიჟიგატელი" ბრმა აღმოჩნდა - მათ უბრალოდ ვერ დაინახეს დრონები, განუცხადა „იზვესტიას“ წყარომ.
წარუმატებელი შესყიდვის გამო კომპანია „ორუჟეინოე დელოს“ წინააღმდეგ, რომელიც შუამავალი იყო, ცხრა სისხლის სამართლის საქმე აღძრეს. ფიგურანტებს შორის აღმოჩნდნენ ბიზნესმენი ალექსანდრე რული და „ორუჟეინაია პალატის“ თანამდებობის პირები. რულს ბრალი ედება თაღლითობასა და უკანონო შემოსავლების ლეგალიზაციაში.
როსგვარდიამ კომპანიის წინააღმდეგ მანამდეც წარადგინა სარჩელი თითქმის 101 მილიონი რუბლის მოთხოვნით ვალდებულებების არასათანადოდ შესრულებისთვის. კომპანიის წინააღმდეგ კიდევ ერთი განცხადება მსგავსი პრეტენზიებით მოსკოვის საარბიტრაჟო სასამართლომ რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს მე-18 ცენტრალური კვლევითი ინსტიტუტიდან მიიღო. პრეტენზიის ოდენობა 10,3 მილიონი რუბლია.
„საიდუმლო არ არის, რომ მსხვილი სამთავრობო კონტრაქტების გაფორმებისას მომწოდებლები ცდილობენ პროდუქტი მომხმარებლის მოთხოვნებს მოარგონ. მოკლე ვადების გათვალისწინებით, შესაძლოა, პროდუქტმა საჭირო რაოდენობის ტესტები ვერ გაიარა და მომხმარებელს „ნედლი“ სახით მიეწოდა, რაც საბრძოლო მისიებისთვის უვარგისი აღმოჩნდა“, - განუცხადა „იზვესტიას“ რუსეთის თავდაცვის ინდუსტრიის შესყიდვების სფეროსთან დაკავშირებულმა წყარომ.

Закупленные в Китае для Росгвардии глушилки дронов оказались нерабочими подделками
Росгвардия получила из Китая партию систем радиоэлектронной борьбы (РЭБ) «Выжигатель», которые оказались подделкой и не выполняли функцию противодействия дронам. Общая сумма поставок нерабочего оборудования превысила 820 млн рублей.
Как сообщают «Известия», контракты на закупку систем обнаружения и подавления беспилотников из Китая были заключены в ноябре 2023 года. Однако после отправки на фронт в Украину было установлено, что комплексы не соответствуют заявленным тактико-техническим характеристикам. Китайские «Выжигатели» оказались слепыми: они просто не видели беспилотники, рассказал источник «Известий», знакомый с материалами следствия.
К расследованию неудачной закупки подключились ФСБ и УБЭП. Следственное управление возбудило девять уголовных дел по ч. 4 ст. 159 УК РФ в отношении компании «Оружейное дело», которая выступала посредником при поставке.
Фигурантами дел также стали предприниматель Александр Руль и должностные лица «Оружейной палаты». Рулю вменяют мошенничество и легализацию доходов, полученных преступным путем.
Ранее Росгвардия подала другой иск к «Оружейной палате» почти на 101 млн рублей — за ненадлежащее исполнение обязательств. Еще одно заявление в адрес компании с аналогичными претензиями поступило в Арбитражный суд Москвы от 18-го Центрального НИИ Минобороны. Сумма иска — 10,3 млн рублей.
Следствие утверждает, что в 2023 году сестра Алексея Руля Наталья К. потратила 201 млн рублей на покупку элитного дома в Московской области. Таких денег ни у сестры Руля, ни у него самого с учетом их официальных доходов быть не могло, считают силовики, которые сейчас выявляют новых фигурантов дела.
«Ни для кого не секрет, что при заключении крупных госконтрактов поставщики пытаются подогнать изделие под запросы заказчика. А с учетом срочности исполнения заказа изделие могло не пройти необходимое количество испытаний и поступило к заказчику в „сыром“ виде, оказавшись непригодным для выполнения боевых задач», — сказал источник «Известий», знакомый со сферой закупок в «оборонке».