ამერიკელი სენატორები მხარს უჭერენ რუსეთის წინააღმდეგ „გამანადგურებელ“ სანქციებს, თუ პუტინი უარს იტყვის ომის დასრულებაზე
01/05/2025 11:54:06 მსოფლიო
რესპუბლიკელი სენატორი ლინდსი გრემი, აცხადებს, რომ კანონპროექტს, რომელიც რუსეთის წინააღმდეგ ახალი სანქციების დაწესებას და იმ ქვეყნების მიმართ ტარიფების შემოღებას ითვალისწინებს, რომლებიც რუსეთისგან ნავთობს, გაზს და სხვა მნიშვნელოვან რესურსებს ყიდულობენ, უკვე აქვს 72 სენატორის მხარდაჭერა. ეს არა მხოლოდ 60 ხმის აუცილებელ ზღვარს აჭარბებს, არამედ დონალდ ტრამპის შესაძლო ვეტოს დაძლევის საშუალებასაც იძლევა - ამისთვის 67 სენატორია საჭირო.
გრემი კანონპროექტის მიღებას იმ შემთხვევაში განიხილავს, თუ ვლადიმირ პუტინი უკრაინაში ომის დასასრულებლად სერიოზულ მოლაპარაკებებს არ დაიწყებს.
"მიზანი არის პრეზიდენტის დახმარება",- განმარტა სენატორმა და დასძინა, "მან [პუტინის მიმართ] იმედგაცრუება გამოთქვა. მე მინდა ეს ომი მოლაპარაკებების გზით, ღირსეულად და სამართლიანად დასრულდეს. ვფიქრობ, ტრამპი საუკეთესო ადამიანია ამ მიზნის მისაღწევად, მაგრამ ეს სანქციები სენატის შეხედულებას გამოხატავს, რომლის მიხედვითაც მთავარ დამნაშავედ რუსეთს ვთვლით".
მისი თქმით, პუტინი "დიდ შეცდომას დაუშვებს, თუ ტრამპის მოტყუებას შეეცდება. ეს კანონპროექტი პრეზიდენტ ტრამპის ერთ-ერთი ინსტრუმენტია".
სენატორის თქმით, კანონპროექტს წარმომადგენელთა პალატაშიც საკმარისი მხარდაჭერა აქვს. "პუტინს საბოლოოდ მოლაპარაკება მოუწევს, რადგან წინააღმდეგ შემთხვევაში რუსეთის ეკონომიკა „განადგურდება“, - განაცხადა სენატორმა.

Сенат США готовит санкции на случай срыва Россией мирных переговоров
В США 72 сенатора поддержали законопроект о введении жёстких санкций против России в случае её отказа от мирных переговоров. Об этом сообщил один из авторов инициативы, республиканец Линдси Грэм, передаёт Bloomberg.
Как пишет The Wall Street Journal, число соавторов документа превысило ключевой порог в 60 — этого достаточно для его принятия в Сенате. Среди подписавших законопроект — лидеры обеих партий: республиканец Джон Тьюн и демократ Чак Шумер.
Грэм ожидает, что к концу недели число соавторов документа достигнет 67. Это позволит преодолеть возможное вето президента Дональда Трампа. «Цель — помочь президенту», — пояснил сенатор, которого считают близким союзником Трампа.
Bloomberg обращает внимание, что заявление Грэма совпало по времени с подписанием США и Украиной соглашения о природных ресурсах.
Законопроект предусматривает как первичные, так и вторичные санкции. В частности, вводятся 500-процентные пошлины на импорт из стран, закупающих российскую нефть, газ, уран или нефтепродукты. Также предлагается запрет для американских банков инвестировать в структуры, связанные с российским правительством, и для граждан США — покупать российские гособлигации.
Ранее, на фоне переговоров США с Киевом и Москвой о возможном перемирии, в Вашингтон допускал частичное снятие санкций, но предупреждал о новых санкциях при срыве договорённостей.