ევროპა სარეზერვო გეგმას ამზადებს იმ შემთხვევისთვის, თუ აშშ უკრაინის მოლაპარაკებებიდან გავა
ევროკავშირი „გეგმა B“ ამუშავებს, რათა შეინარჩუნოს ანტირუსული სანქციები, თუ აშშ-ის პრეზიდენტ დონალდ ტრამპის ადმინისტრაცია უკრაინაში სამშვიდობო მოლაპარაკებებიდან გასვლის და მოსკოვთან დაახლოების შესახებ გამოაცხადებს, - ამის შესახებ ევროკავშირის საგარეო პოლიტიკის ხელმძღვანელმა კაია კალასმა Financial Times-თან (FT) ინტერვიუში განაცხადა.
ევროპა მიიჩნევს, რომ აშშ განიხილავს „უკრაინის დატოვების“ შესაძლებლობას და ცდილობს რუსეთთან გარიგების დადებას, რადგან მოლაპარაკებების პროცესი ძალიან რთული აღმოჩნდა, - განაცხადა კალასმა. მისი თქმით, „გეგმა B“ მიზნად ისახავს რუსეთზე ეკონომიკური ზეწოლის გაგრძელებას, მაშინაც კი, თუ უნგრეთი დაბლოკავს ევროკავშირის სანქციების გაგრძელებას ივლისში. „ასევე არსებობს გეგმა „B“, მაგრამ ჩვენ უნდა ვიმუშაოთ გეგმა „A“-ზე, რადგან წინააღმდეგ შემთხვევაში ფოკუსირება მოხდება გეგმა „B“-ზე და შემდეგ ის რეალობად იქცევა“, - განმარტა დიპლომატმა და დასძინა, რომ ვაშინგტონთან და სხვა პარტნიორებთან ანტირუსული სანქციების რეჟიმის შესანარჩუნებლად მოლაპარაკებები მიმდინარეობს.
ზოგიერთი ევროპული დედაქალაქი განიხილავს, მიბაძონ თუ არა აშშ-ს, თუ ის „მიატოვებს“ უკრაინას და გადატვირთავს ურთიერთობებს რუსეთთან. ისინი იმედოვნებენ, რომ „აღარ მოუწევთ უკრაინის მხარდაჭერა“, - თქვა კალასმა. მან ამას „ცრუ იმედი“ უწოდა და ხაზგასმით აღნიშნა, რომ კრემლი რუსეთის მშპ-ს 9%-ზე მეტს ხარჯავს არმიაზე და „ისევ მოისურვებს მის გამოყენებას“.
ევროპული დიპლომატიის ხელმძღვანელის თქმით, ევროკავშირს შეუძლია ფინანსური დახმარება გაუწიოს უკრაინას, თუ აშშ პროცესიდან გავა, მაგრამ ამერიკელების გარეშე რთული იქნება კიევისთვის სამხედრო მიწოდების „ხარვეზების შევსება“. ევროპა აგრძელებს მცდელობას, დაარწმუნოს აშშ, რომ „ამ ომის შედეგი მათ ინტერესებსაც ეხება“, - თქვა კალასმა. მან ასევე ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ევროკავშირის არც ერთი ქვეყანა არ დათანხმდება ყირიმის რუსულად აღიარებას, რაც ადრე განიხილებოდა ვაშინგტონში და კატეგორიულად უარყო კიევმა.
„რაც შეეხება ევროპას, ჩვენ ვამბობთ... ყირიმი უკრაინაა! ამერიკელებს ხელში აქვთ ინსტრუმენტები, რომელთა გამოყენებაც შეუძლიათ რუსეთზე ზეწოლის მიზნით, რათა შეაჩერონ ეს ომი. პრეზიდენტმა ტრამპმა თქვა, რომ მას სურს, რომ მკვლელობები შეწყდეს. მან უნდა მოახდინოს ზეწოლა იმაზე, ვინც მკვლელობას ახორციელებს“, - თქვა კალასმა.
აშშ-ის მიერ უკრაინაში ომის შეჩერების შესახებ შეთავაზების პროექტი, რომელიც ტრამპის სპეციალურმა წარმომადგენელმა სტივ ვიტკოფმა პარიზში 17 აპრილს წარადგინა, მოიცავდა პუნქტს რუსეთისთვის სანქციების შემსუბუქების შესახებ სამშვიდობო მოლაპარაკებების დასრულებამდე. ევროკავშირმა და უკრაინამ უარყვეს ეს წინადადება და წარმოადგინეს საპასუხო პროექტი, რომელიც ითვალისწინებდა ანტირუსული შეზღუდვების თანდათანობით მოხსნას, თუ მოსკოვი არ დაარღვევდა ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმებას.

Европа готовит запасной план на случай выхода США из переговоров по Украине
Евросоюз разрабатывает «план Б» по сохранению антироссийских санкций, если администрация президента США Дональда Трампа объявит о выходе из переговоров по мирному урегулированию в Украине и сблизится с Москвой. Об этом Financial Times (FT) рассказала глава внешней политики ЕС Кайя Каллас.
В Европе считают, что США рассматривают возможность «покинуть Украину» и попытаться заключить сделку с Россией, так как переговорный процесс оказался слишком сложным, заявила Каллас. По ее словам, «план Б» направлен на продолжение экономического давления на Россию, даже если Венгрия заблокирует продление санкций ЕС в июле. «Есть также план „Б“, но мы должны работать по плану „А“, потому что в противном случае вы сосредоточитесь на плане „Б“, и тогда он станет реальностью», — пояснила дипломат, добавив, что переговоры с Вашингтоном и другими партнерами для сохранения режима антироссийских санкций продолжаются.
В некоторых европейских столицах обсуждают, нужно ли следовать за США, если они «откажутся» от Украины и перезагрузят отношения с РФ. Там надеются, что им «больше не придется поддерживать Украину», сказала Каллас. Она назвала это «ложной надеждой» и подчеркнула, что Кремль тратит более 9% ВВП РФ на армию и «захотят использовать ее снова».
По словам главы евродипломатии, ЕС мог бы взять на себя помощь Украине в финансовом плане в случае ухода США, но без американцев будет сложно «восполнить пробелы» в военных поставках Киеву. Европа продолжает попытки убедить США в том, что «исход этой войны также отвечает их интересам», сказала Каллас. Она также подчеркнула, что ни одна страна ЕС не согласится с признанием Крыма российским, о чем ранее говорили в Вашингтоне и категорически отвергали в Киеве.
«Что касается Европы, мы говорим это снова и снова… Крым — это Украина. В руках американцев есть инструменты, которые они могут использовать для оказания давления на Россию, чтобы остановить эту войну. Президент Трамп сказал, что хочет, чтобы убийства прекратились. Он должен оказать давление на того, кто совершает убийства», — сказала Каллас.
В американском проекте предложений по остановке войны в Украине, который 17 апреля привез в Париж спецпосланник Трампа Стив Уиткофф, содержался пункт о смягчении санкций с России еще до окончания мирных переговоров. ЕС и Украина отвергли это предложение и выдвинули контрпроект, в котором предусматривалось постепенное снятие антироссийских ограничений, если Москва не будет нарушать условия режима прекращения огня.