„მთავარი არხის” სატელევიზიო მაუწყებლობა საბოლოოდ შეწყდა
„5 წელი და 8 თვე აქ მთავარი იყავით თქვენ, ჩვენი მაყურებელი, ქართული საზოგადოება და ის ღირებულებები, რომლებიც ჩვენ ყველას გვაერთიანებს, რომლებმაც აქამდე მოგვიყვანა; ღირებულებები, რომელთა გაღრმავებითაც ჩვენ არა მარტო ევროპის, არამედ მთელი მსოფლიოს ღირსეულ წევრად უნდა დავრჩეთ და გადავრჩეთ; ღირებულებები, რომლებსაც ასე დაუნდობლად ებრძვის და ნაბიჯ-ნაბიჯ ანადგურებს “ქართული ოცნება”.
ჩვენც ძალიან ბევრი ვიბრძოლეთ. ჩვენი არხის არსებობა დაარსების დღიდანვე არ იყო მარტივი. ამ გზაზე გადავიტანეთ უამრავი გამოწვევა, რასაც ბევრი, უბრალოდ, ვერ გაუძლებდა. ბევრი წარმატებაც გვქონდა და არც შეცდომებისგან ვიყავით დაზღვეული, თუმცა მათი გამოსწორებისა და არხის მუდმივი გაუმჯობესებისთვის უმძიმესი კრიზისების დროსაც კი არ დაგვიკლია ძალისხმევა. დახურვის პირასაც არაერთხელ ვყოფილვართ ამ წლების განმავლობაში, მაგრამ “მთავარი არხის” თითოეული თანამშრომლის პირადი თავდადებით, თავგანწირვით და ერთგულებით, რიგითი ადამიანებისა თუ ჩვენი პარტნიორების გვერდში დგომით, ზოგჯერ თქვენგან ჩარიცხული თითო ლარით ან, უბრალოდ, გამხნევებით, მაინც ყველა ჯერზე გადავრჩით და წარმოუდგენელ ვითარებაში ვინარჩუნებდით საქართველოს ყველაზე გავლენიანი და რეიტინგული კრიტიკული არხის პოზიციას. იმდენად, რომ, ხშირად, თვითონაც კი გვიკვირდა საკუთარი მოთმინებისა და მიღწევების.
ჩვენ მართლაც შეუძლებელს გავუძელით, მაგრამ, როგორც ეს საქართველოს ისტორიაში, სამწუხაროდ, ბევრჯერ ხდება, ჩვენი ციხეც შიგნიდან გატეხეს, გარე მტერი ვერ მოგვერია. ჩვენ დაგვანგრია სწორედ იმან, ვინც, თავის დროზე, ამ აუღებელი კედლების აშენებაში გვეხმარებოდა. ჩვენმა ერთ-ერთმა დამფუძნებელმა თავისი პირადი მიზნებისა თუ შურისძიების გამო დახურვამდე მიიყვანა “მთავარი არხი” და ამით დიდი სამსახური გაუწია რუსულ რეჟიმს.
ამ ეტაპზე მხოლოდ ჩვენი ციფრული დეპარტამენტი – სოციალური ქსელები და ვებ-გვერდი განაგრძობს მუშაობას. სატელევიზიო მაუწყებლობის შესანარჩუნებლად ჩვენ არანაირი საშუალება აღარ დაგვრჩა.
დიდი მადლობა, რომ გვიყურებდით და გვისმენდით “მთავარი არხის” გუნდს, რომელიც ნებისმიერ ფასად აგრძელებდა თქვენთვის მუშაობას. კადრში თუ კადრს მიღმა, ჩვენ ისევ ძველი ღირებულებებით განვაგრძობთ ბრძოლას და ყველგან და ყოველთვის მთავარი იქნებით თქვენ, ქართველი ხალხი და ჩვენი საქართველო.
მომავალ შეხვედრამდე“, – ნათქვამია „მთავარი არხის“ განცხადებაში. 15 თებერვლიდან „მთავარმა არხმა“ ყველა გადაცემა შეაჩერა, რომელიც პირდაპირ ეთერში გადიოდა, ვინაიდან ტელევიზიას ყოველდღიური ოპერირების სახსრები აღარ ჰქონდა. „მთავარი არხის“ განცხადებით, არხის თანადამფუძნებელმა, ზაზა ოქუაშვილმა არხს ფინანსური კრიზისი ხელოვნურად შეუქმნა.
მას შემდეგ, რაც 28 აპრილს, „მთავარი არხის“ თანამშრომლებმა გაავრცელეს განცხადებები მაუწყებლობის სრულად შეწყვეტის შესახებ, ნიკა გვარამიამ ახალი არხის გახსნა არ გამორიცხა.
„დაიხურება მთავარი არხი, გაიხსნება ახალი. სხვანაირად არ და ვერ იქნება, მჯერა და ვიცი. მთავარია ქვეყანა არ დაიხუროს, თორემ მერე გინდა დახურე, გინდა გახსენი, აზრი არ ექნება არაფერს“, – დაწერა გვარამიამ Facebook-ზე.
28 აპრილს „მთავარი არხის“ თანამშრომლებმა გაავრცელეს განცხადებები, რომ 1 მაისიდან არხი მაუწყებლობას სრულად შეწყვეტდა.

Телеканал Mtavari окончательно прекратил вещание
Вещание телеканала Mtavari было окончательно прекращено 1 мая. Руководство компании в письменном заявлении поблагодарило своих зрителей.
«В течение 5 лет и 8 месяцев главными здесь были вы, наши зрители, грузинское общество и ценности, которые объединяют нас всех, которые привели нас так далеко; ценности, которые мы должны углублять, чтобы оставаться и выживать как достойные члены не только Европы, но и всего мира; ценности, с которыми «Грузинская мечта» так беспощадно борется и которые она шаг за шагом разрушает.
Мы много боролись. Существование нашего канала было нелегким с момента его создания. На этом пути нам пришлось преодолеть множество трудностей, которые многие просто не смогли бы вынести. У нас было много успехов, и мы не были застрахованы от ошибок, но даже во время самых сложных кризисов мы не ослабляли усилий по их исправлению и постоянному совершенствованию канала. За эти годы мы много раз оказывались на грани закрытия, но благодаря личной самоотверженности, жертвенности и лояльности каждого сотрудника Mtavari, благодаря поддержке простых людей или наших партнеров, иногда благодаря пожертвованными вами лари или просто благодаря поддержке, мы каждый раз выживали и, несмотря на невероятные обстоятельства, сохраняли свои позиции самого влиятельного и рейтингового критического канала в Грузии. Настолько, что зачастую сами удивлялись собственному терпению и достижениям.
Мы действительно преодолели невозможное, но, как, к сожалению, не раз случалось в истории Грузии, наша твердыня была прорвана изнутри, и мы не смогли противостоять внешнему врагу. Нас уничтожили те, кто в свое время помог нам построить эти неприступные стены. Один из наших основателей, в своих личных целях или из мести, довел Mtavari до закрытия, оказав тем самым большую услугу российскому режиму.
На данном этапе продолжает работать только наш цифровой отдел – социальные сети и сайт. У нас не осталось средств на поддержание телевещания.
Большое спасибо за то, что смотрите и слушаете нас, команду Mtavari, которая продолжала работать для вас любой ценой. На поле или за его пределами мы продолжим бороться, придерживаясь наших старых ценностей, и везде и всегда вы, грузинский народ, и наша Грузия будут самыми важными.
До следующей встречи», — говорится в заявлении.
28 апреля сотрудники канала получили сообщение от генерального директора Георгия Габуния о том, что телекомпания полностью приостанавливает свою деятельность.
В последнее время Габуния открыто говорил о финансовом кризисе на Mtavari, обвиняя в сложившейся ситуации Георгия Курдадзе, представителя соучредителя канала Зазы Окуашвили. Он заявил, что финансовые проблемы в сфере вещания были созданы искусственно.
Mtavari был основан в сентябре 2019 года по инициативе Ники Гварамия, а позже часть акций была передана компаниям Зазы Окуашвили. С февраля 2024 года прямые трансляции были приостановлены.