სასამართლომ „გირჩი - მეტი თავისუფლებისა“ და „ახალის“ პრესსამსახურის წარმომადგენლებს 4000-4000-ლარიანი ჯარიმა შეუფარდა
01/05/2025 11:26:13 პოლიტიკა
თბილისის საქალაქო სასამართლომ „გირჩი - მეტი თავისუფლებისა“ და „ახალის“ პრესსამსახურის წარმომადგენლებს, ანა ყურაშვილისა და მირანდა ბაღათურიას 4000-4000- ლარიანი ჯარიმა შეუფარდა. მათ ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 173-ე მუხლის მეორე ნაწილის საფუძველზე პოლიციელის, მირიან ქავთარაძის შეურაცხყოფას ედავებოდნენ. შსს ორივესთვის პატიმრობას ითხოვდა.
განაჩენის გამოცხადებას ხმაური მოჰყვა. მანდატურის თანამშრომლებმა რამდენიმე პირი სასამართლო დარბაზიდან გააძევეს.
როგორც შსს-ში აცხადებენ, ინციდენტი მაშინ მოხდა, როდესაც პოლიციელი მირიან ქავთარაძე, სასამართლოში პოლიციელზე თავდასხმაში ბრალდებულ საბა სხვიტარიძის სასამართლო პროცესზე დაზარალებული-მოწმის სტატუსით გამოიკითხა და სასამართლო შენობას ტოვებდა.

Суд оштрафовал представительниц пресс-служб оппозиционных партий
Представительницы пресс-служб оппозиционных политических объединений «Ахали» и «Гирчи — больше Свободы» Миранда Багатурия и Анна Курашвили оштрафованы на 4000 лари.
Багатурия и Курашвили обвиняются в оскорблении сотрудника полиции Мириана Кавтарадзе по статье 173 Кодекса об административных правонарушениях.
Министерство внутренних дел ходатайствовало об избрании в отношении обоих меры пресечения в виде административного ареста, однако суд не удовлетворил требование МВД.
По завершении судебного заседания представительница коалиции «За перемены» Миранда Багатурия заявила, что «решение суда было принято по прямому указанию сотрудника полиции Мирана Кавтарадзе».
«Они действительно хотели посадить меня (заключить под стражу), но я думаю, они поняли, что происходит снаружи, на суде было слишком много людей, и не сделали этого», — сказала Миранда Багатурия.