პროკურატურა აცხადებს, რომ ჟორჟოლიანთან, ცქიტიშვილთან, ბაჯელიძესთან და კიდევ ორ პირთან „საბოტაჟის საქმეზე“ შევიდნენ
29/04/2025 08:55:41 პოლიტიკა
პროკურატურა 29 აპრილის დილას ხუთ მისამართზე დაწყებული ჩხრეკის შესახებ ინფორმაციას ავრცელებს, საიდანაც ირკვევა, რომ შევიდნენ იმ არასამთავრობო და საქველმოქმედო ფონდების ხელმძღვანელების ბინებში, რომლებიც ეხმარებოდნენ პროევროპული აქციების მონაწილეებს.
„გამოძიებისთვის მტკიცებულებითი მნიშვნელობის მქონე ინფორმაციის და დოუკუმენტაციის მოპოვების მიზნით, თბილისის საქალაქო სასამართლოს მიერ გაცემულ იქნა განჩინებები ე.წ. „ფონდების“ ხელმძღვანელი პირების - ნანა ჟორჟოლიანის, ალექსანდრე ცქიტიშვილის, ლაშა არველაძის, გუგა ხელაიას და მარიამ ბაჯელიძის ფაქტობრივ და რეგისტრაციის მისამართებზე არსებული საცხოვრებელი სახლებისა და პირადი ჩხრეკების თაობაზე, რომლის საფუძველზეც საქართველოს პროკურატურის საგამოძიებო დანაყოფები ატარებენ შესაბამის საგამოძიებო მოქმედებებს“, - წერია პროკურატურის განცხადებაში.
როგორც ადვოკატმა უთხრა მედიას, სასამართლოს განჩინება გამოიცა 2 აპრილს 30-დღიანი მოქმედების ვადით.
29 აპრილის დილას საგამოძიებო სამსახურის თანამშრომლები შევიდნენ ტელეწამყვანისა და „ნანუკას ფონდის“ დამფუძნებლის ნანუკა ჟორჟოლიანის, აქტივისტ მარიამ ბაჯელიძისა და არასამთავრობო ორგანიზაცია „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ ხელმძღვანელის ალეკო ცქიტიშვილის საცხოვრებელ ბინებში.
„საბოტაჟისა და მტრულ საქმიანობაში დახმარების“ კვალიფიკაციით აღძრული საქმის ფარგლებში მიმდინარე წლის 17 მარტს, საგამოძიებო უწყების მოთხოვნით, მოულოდნელად დააყადაღეს „ნანუკას ფონდის“, „სირცხვილიას“, „ფროსფერითის“, „ფონდი ერთმანეთისთვის 24/7“, „თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის“ ანგარიშები. საქმე მოძრაობა „ერთიანი ნეიტრალური საქართველოს“ მიმართვის საფუძველზე თებერვალში აღიძრა.
„კონკრეტული ფონდების ორგანიზაციული და ფინანსური საქმიანობა მიმართულია სამართალდამრღვევი პირების და მათი ოჯახის წევრებისთვის მატერიალური დახმარების უზრუნველსაყოფად. ხდება სამართალდამრღვევი პირების სასარგებლოდ ჯარიმების გადახდა და სხვა სახის პირადი თუ ორგანიზაციული საკითხების გადაწყვეტა“, - განაცხადეს მაშინ პროკურატურაში.

Прокуратура: по «делу о саботаже» обыски проводятся в домах 5 руководителей «фондов»
Прокуратура Грузии распространила заявление в связи с обысками в домах представителей НПО, гражданских активистов и основателей благотворительных фондов (на которые ранее был наложен арест — например, на «Фонд Нануки» — ред.).
Ведомство отмечает, что следственные мероприятия проводятся на основании постановления Тбилисского городского суда — «был проведен обыск по фактическим адресам и адресам регистрации руководителей т.н. «фондов» — Наны Жоржолиани, Александра Цкитишвили, Лаши Арвеладзе, Гуги Хелая и Мариам Баджелидзе».
Прокуратура заявила, что дело касается продолжающегося расследования фактов саботажа, попыток саботажа при отягчающих обстоятельствах, содействия иностранным организациям и организациям, находящимся под иностранным контролем, во враждебной деятельности, мобилизации средств для деятельности, направленной против конституционного строя Грузии и соображений национальной безопасности.
«В рамках продолжающегося расследования фактов саботажа, попыток саботажа при отягчающих обстоятельствах, содействия иностранным организациям и организациям, находящимся под иностранным контролем, во враждебной деятельности, мобилизации средств для деятельности, направленной против конституционного строя Грузии и соображений национальной безопасности, в прокуратуре Грузии, как известно, общественности, 17 марта 2025 года был наложен арест на банковские счета «Фонда Нанука», «Просферити», «Фонда друг для друга 24/7», «Сирцхвилиа» и «Дома прав человека Тбилиси», которые участвовали в финансовом обеспечении лиц, обвиняемых в тяжких преступлениях против общественного порядка, и членов их семей, а также в выплате административных штрафов, наложенных на нарушителей.
С целью получения доказательственной информации и документации по уголовному делу Тбилисский городской суд вынес решения в связи с обыском домов по фактическим адресам проживания и регистрации и личных обысках руководителей т.н. «фондов» — Наны Жоржолиани, Александра Цкитишвили, Лаши Арвеладзе, Гуги Хелая и Мариам Баджелидзе — на основании которых следственные подразделения прокуратуры Грузии проводят соответствующие следственные действия», — говорится в заявлении ведомства.