ირაკლი ღარიბაშვილი პოლიტიკიდან მიდის
პარტია „ქართული ოცნების“ თავმჯდომარე ირაკლი ღარიბაშვილი პოლიტიკიდან მიდის, შესაბამისად ტოვებს პარტიის თავმჯდომარის თანამდებობას. ამის შესახებ მან პარტიაში გამართულ ბრიფინგზე განაცხადა.
„ის საპატიო მისია, რომელიც მე თავის დროზე, პოლიტიკაში დაბრუნებისას, ჯერ თავდაცვის მინისტრად, შემდეგ უკვე მეორედ პრემიერ-მინისტრად დანიშვნა და ბოლოს უკვე პარტიის თავმჯდომარედ არჩევით დამეკისრა ჩვენი პარტიის დამფუძნებლის და გუნდის მხრიდან, შეიძლება ითქვას, რომ უკვე შევასრულე. ახლა ვეღარ ვხედავ პარტიის თავმჯდომარედ და ზოგადად, პოლიტიკაში დარჩენის საჭიროებას. სწორედ ამიტომ მივიღე გადაწყვეტილება, დავტოვო „ქართული ოცნების“ თავმჯდომარის პოსტი და პოლიტიკიდან გავიდე. საკუთარი ქვეყნის სამსახური კი სხვა პოზიციიდან განვაგრძო“, - განაცხადა ღარიბაშვილმა.
მან მადლობა გადაუხადა „ქართული ოცნების“ საპატიო თავმჯდომარეს ბიძინა ივანიშვილს:
„რა თქმა უნდა, მე კვლავაც 2012 წლის 1 ოქტომბრის გამარჯვების მთავარი მონაპოვრის, იდეალების, ღირებულებების და პრინციპების ერთგული ვარ, რომელსაც მთელი ჩემი პოლიტიკური საქმიანობა უკავშირდება. შესაბამისად, ვრჩები როგორც ბატონი ბიძინა ივანიშვილის გუნდის, ისე ჩვენი ქვეყნის ერთგულ ჯარისკაცად. მსურს, ჩემი გულწრფელი მადლიერება გამოვხატო ბატონი ბიძინა ივანიშვილის მიმართ, რომელმაც მომცა უნიკალური შესაძლებლობა, ქვეყნის უმაღლესი პოლიტიკური თანამდებობებიდან მემსახურა საქართველოსთვის“.
კითხვაზე, განიხილავს თუ არა პოლიტიკაში კვლავ დაბრუნებას, მან უპასუხა, რომ „გამორიცხული არაფერი არ არის“, თუმცა „სისულელე“ უწოდა ოპოზიციური პარტიის შესაძლო შექმნას.
რაც შეეხება მომავალ საქმიანობას, ღარიბაშვილმა შემდეგი განაცხადა:
„მომავალ საქმიანობაზე კონკრეტული პასუხი არ მაქვს, მაგრამ საზოგადოება გაიგებს. ძირითადად, ეს იქნება კერძო სექტორში საქმიანობა".
ირაკლი ღარიბაშვილი „ქართული ოცნების“ ხელისუფლებაში მოსვლის შემდეგ ორჯერ იკავებდა პრემიერ-მინისტრის თანამდებობას, იყო შს მინისტრი და თავდაცვის მინისტრი. ბოლო პერიოდში კი, პრემიერ-მინისტრის თანამდებობიდან გადადგომის შემდეგ, იკავებდა პარტიის თავმჯდომარის თანამდებობას.
ბოლო პერიოდში გადადგმული ნაბიჯების გამო საქართველოს პარტნიორმა ქვეყნებმა „ქართული ოცნების“ არაერთი ლიდერს დაუწესეს სანქციები, ამ დრომდე არსებული საჯარო ინფორმაციის თანახმად, ირაკლი ღარიბაშვილი სანქცირებულთა სიაში არ ფიგურირებს.

Ираклий Гарибашвили объявил об уходе из политики
Ираклий Гарибашвили покидает пост председателя правящей партии «Грузинская мечта» и уходит из политики. Об этом он объявил на специальном брифинге.
«Почетная миссия, которая была возложена на меня, когда я вернулся в политику, сначала был назначен министром обороны, затем премьер-министром во второй раз и, наконец, избран председателем партии, можно сказать, что я её выполнил. Сейчас я больше не вижу необходимости оставаться на посту председателя партии и в политике в целом, поэтому я принял решение покинуть пост председателя «Грузинской мечты» и уйти из политики. Я продолжу служить своей стране с другой позиции», — сказал Гарибашвили.
Ираклий Гарибашвили, несколько раз поблагодарил основателя «Грузинской мечты» Бидзину Иванишвили:
«Разумеется, я остаюсь преданным главному достижению, идеалам, ценностям и принципам победы 1 октября 2012 года, с которыми связана вся моя политическая деятельность. Соответственно, я остаюсь верным солдатом как команды господина Бидзины Иванишвили, так и нашей страны… Я хотел бы выразить искреннюю благодарность господину Бидзине Иванишвили, который предоставил мне уникальную возможность служить Грузии, занимая самые высокие политические должности в стране».
Гарибашвили заявил, что продолжит деятельность в частном секторе, а детали станут известны позже. Он не уточнил, кто займет пост председателя партии.
Он также опроверг возможность вернуться в политику в качестве оппозиции «Грузинской мечте».
После прихода к власти «Грузинской мечты» Ираклий Гарибашвили дважды занимал пост премьер-министра, был министром внутренних дел и министром обороны. После ухода с поста премьер-министра, он занимал должность председателя партии.