მოსკოვი: "დიპურთიერთობების არარსებობის მიუხედავად, თბილისთან არაერთხელ გვისაუბრია იმაზე, რომ საქართველოს ევროკავშირში არაფერი ესაქმება"
24/04/2025 16:04:02 ევროპა, პოლიტიკა
მოსკოვი, თბილისთან დიპლომატიური ურთერთობების არარსებობის მიუხედავად, "ოცნების" სადავო ხელისუფლებასთან კონტაქტებს არ მალავს და ღიად აცხადებს იმასაც, რომ ევროკავშირში საქართველოს გაწევრიანების წინააღმდეგია. შესაბამისი განცხადება რუსულ მედიასთან საგარეო საქმეთა სამინისტროს ოფიციალურმა წარმომადგენელმა მარია ზახაროვამ გააკეთა.
"სადაც რეალურად არსებობს პოტენციალი და შესაძლებელია, რეალურ სარგებელს გამოჰკრა ხელი, იქ ბრიტანელები პირველები არიან. ევროკავშირი რომ კარგი ყოფილიყო, ბრიტანეთი მას არ დატოვებდა. ევროკავშირში არაფერი ესაქმებათ მათ, ვინც საკუთარ ეროვნულ ეკონომიკებზე ფიქრობს. საქართველოსთან ამ თემაზე არაერთგზის გვისაუბრია, არსებული პოლიტიკური უთანხმოებებისა და დიპლომატიური ურთერთობების არარსებობის მიუხედავად. ჩვენ ვაყალიბებთ ორმხრივ კავშირებს ურთერთპატივისცემისა და ურთიერთსარგებლიანობის ჭრილში. ამ მიმართულებით დიალოგი წარმოებს. მოსკოვი და თბილისი იღწვიან საქმიანი და ჰუმანიტარული თანამშრომლობის აქტივიზაციისაკენ, გეგმაზომიერად მიდიან ურთერთობათა ნორმალიზებისკენ, რაც როგორც რუსი, ისე ქართველი ხალხების ინტერესებს პასუხობს" - ასე გამოეხმაურა ზახაროვა "ოცნების" პოლიტსაბჭოს 21 აპრილის განცხადებას, რომლის თანახმად, ქვეყანა "ევროკავშირში გაწევრიანებისთვის 2030 წლისთვის იქნება მზად" და ევროინტეგრაციის გზაზე "ყველა ხელშესახები მიღწევა სწორედ მოქმედი ხელისუფლების პოლიტიკის შედეგია".

«Ни из чего хорошего бы не вышла» - Захарова напомнила Тбилиси о выходе Британии из ЕС
Официальный представитель МИД РФ Мария Захарова прокомментировала заявления представителей «Грузинской мечты» о том, что Грузия будет готова к вступлению в Европейский союз к 2030 году. «Было б куда вступать», сказала Захарова и вспомнила Великобританию, которая в 2020 году вышла из ЕС по «вполне понятным причинам».
«Просто запомните: ни из чего хорошего Британия бы не вышла. Вот там, где есть чем поживиться, там, где есть действительно потенциал, британцы будут первыми. Сейчас они первыми вышли из Европейского союза», - цитирует Захарову ТАСС.
При этом представитель МИД РФ подчеркнула, что в ЕС «делать нечего тем, кто думает о своих национальных экономиках».
«Мы с Грузией неоднократно об этом говорили, несмотря на имеющиеся политические разногласия и отсутствие дипломатических отношений. Но мы выстраиваем двусторонние связи во взаимоуважительном и взаимовыгодном ключе. Ведется диалог на этом направлении. Москва и Тбилиси стремятся к активизации делового и гуманитарного сотрудничества, планомерно ведут к нормализации отношений, что отвечает интересам российского и грузинского народов" - заявила Захарова.
Напомним, что 21 апреля политсовет «Грузинской мечты» опубликовал заявление, в котором говорится, что страна будет готова к вступлению в Европейский союз к 2030 году, и подчёркивается, что все «ощутимые достижения на пути евроинтеграции» государство получило именно благодаря нынешним властям.