აღდგომის ღამეს დაკავებულ ერთ-ერთ დემონსტრანტს 5-დღიანი პატიმრობა შეუფარდეს
აღდგომის ღამეს, კვირას, 20 აპრილს თბილისში, რუსთაველის გამზირზე, პარლამენტთან დაკავებულ ერთ-ერთ დემონსტრანტს გიორგი ორთოიძეს, 5-დღიანი ადმინისტრაციული პატიმრობა შეუფარდეს. ამის შესახებ ინფორმაციას მისი მეუღლე ნათია ბუკია ავრცელებს.
„5 დღე მიუსაჯეს ჩემს უპატიოსნეს და უწესიერეს ქმარს ტროტუარზე დგომისთვის“, - წერს ნათია ბუკია ფეისბუქზე.
გიორგი ორთოიძე და კიდევ ერთი დემონსტრანტი, მიხეილ სამხარაძე, 20 აპრილს, გვიან ღამით დააკავეს, როდესაც საპროტესტო აქცია დიდი ხნის დაწყებული და გზა გადაკეტილი იყო.
სამხარაძის თქმით, რომელმაც იზოლატორი დატოვა, პოლიციის ბრძანება შეასრულა და გზის სავალი ნაწილი დატოვა, თუმცა ტროტუარზე დააკავეს.
"მოწოდება რაც იყო, რომ დაგვეტოვებინა გზის სავალი ნაწილი, დავტოვეთ სავალი ნაწილი, ბასლაინის მიღმა ვიყავი გადასული, ბორდიურთან, როდესაც მოვიდნენ პოლიციელები და მაგას ვუხსნიდი ზუსტად, უბრალოდ ვუხსნიდი, რომ "ბასლაინის მიღმა ვარ გადასული და რუსთაველის გამზირი დატოვებული მაქვს". შემდეგ სხვა პოლიციელი მოვარდა, ჯერ ხელი გვკრა რამდენჯერმე და შემდეგ გასცა დაკავების ბრძანება. [...] დაუმორჩილებლობა რაში გამოიხატებოდა ვერ ვხვდები, ბრძანება რაც იყო, იმას დავემორჩილეთ". - უთხრა სამხარაძემ ტვ პირველის ჟურნალისტს.

Задержанный в пасхальный вечер Михаил Самхарадзе освобожден
Михаил Самхарадзе, задержанный в пасхальный вечер на акции протеста, покинул Дигомский следственный изолятор и находится на свободе. Самхарадзе рассказал телекомпании Pirveli о событиях того вечера, демонстрант утверждает, что он стоял на тротуаре, однако полиция попросила его освободить проезжую часть, после чего он был задержан за неповиновение.
«Я покинул проезжую часть, перешел на бордюр и объяснили это полиции. Никаких проблем не возникло. В этот момент вбежал кто-то из центра, по-видимому, их руководитель, сначала ударил нас, а затем отдал приказ на задержание.
Они не обвиняют меня в том, что я перекрыл дорогу, я не понимаю, в чем заключалось неповиновение, потому что мы сделали то, что они мне сказали.
До того, как мы добрались до патрульной машины, были словесные оскорбления, причем непосредственно со стороны начальника, который подошел и ударил нас, а после этого ничего лишнего не было», — сказал Самхарадзе.
Михаил Самхарадзе был задержан 20 апреля. Он провел в изоляторе 48 часов. Что касается второго задержанного, Георгия Ортоидзе, то его приговорили к 5 суткам ареста.