კესარია აბრამიძის მკვლელობაში ბრალდებულ ბექა ჯაიანს უვადო პატიმრობა მიესაჯა
ტრანსგენდერი ქალის კესარია აბრამიძის მკვლელობაში ბრალდებული ბექა ჯაიანი სასამართლომ დამნაშავედ sცნო ყველა წარდგენილ ბრალდებაში და უვადო პატიმრობა მიუსაჯა. აღნიშნული გადაწყვეტილება თბილისის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლე ნინო გალუსტაშვილმა მიიღო.
გალუსტაშვილის განაჩენით, ჯაიანი დამნაშავედ იქნა ცნობილი, როგორც განსაკუთრებული სისასტიკით, გენდერის ნიშნით ჩადენილ მკვლელობაში, ასევე გენდერული იდენტობის ნიშნით შეუწყნარებლობის მოტივით სისტემატურ ცემაში.
სასამართლო სხდომას ბრალდებული ბექა ჯაიანი არ დასწრებია, მან ციხიდან წერილი გამოაგზავანა, სადაც ეწერა, რომ "ნანობს ჩადენილს" და მიუთითებდა, რომ ფსიქო-ემოციური მდგომარეობიდან გამომდინარე სხდომაზე არ გამოცხადდა.
ჯაიანი ბრალს ნაწილობრივ აღიარებს, არ ეთანხმება არც განსაკუთრებული სისასტიკით, გენდერის ნიშნით მკვლელობას და არც სისტემატურ ცემას.
შეგახსენებთ, რომ 37 წლის კესარია აბრამიძე გასული წლის 18 სექტემბერს დიდ დიღომში, საკუთარ სახლში მოკლეს. 26 წლის ბექა ჯაიანი ქუთაისის აეროპორტის მიმდებარე ტერიტორიაზე დააკავეს.

Обвиняемый в убийстве женщины-трансгендера Абрамидзе приговорен к пожизненному заключению
Тбилисский городской суд признал Беку Джаиани, обвиняемого в убийстве женщины-трансгендера Кесарии Абрамидзе, виновным по всем пунктам обвинения и приговорил его к пожизненному заключению. Решение вынесла судья Нино Галусташвили, полностью удовлетворив ходатайство прокуратуры.
Согласно приговору Галусташвили, Джаиани был признан виновным в убийстве с особой жестокостью, совершенном по признаку гендера, а также <виновным> в систематических избиениях на почве нетерпимости по признаку гендерной идентичности.
Джаиани не присутствовал на оглашении приговора — он должен был произнести последнее слово на этом заседании. Судья сообщила, что Джаиани направил письмо, в котором указал, что из-за психоэмоционального состояния он не явится на заседание и сожалеет о своем поведении.
Джаиани частично признает обвинения, не соглашаясь ни с утверждениями об убийстве с особой жестокостью по признаку пола, ни на обвинения в стематических избиениях.
Напомним, 26-летний Бека Джаиани, обвиняемый в умышленном убийстве 37-летней трансгендерной женщины Кесарии Абрамидзе по признаку гендера, был задержан в окрестностях аэропорта Кутаиси.
Следствие ведется по статье 109 Уголовного кодекса, пункты «т» и «м» которой предполагают умышленное убийство, совершенное при обстоятельствах, отягченных особой жестокостью, по признаку пола.