კობახიძემ საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენას რეალური უწოდა
“ქართული ოცნების” მთავრობის თავმჯდომარე ირაკლი კობახიძე ამბობს, რომ ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენის მიღწევა შესაძლებელია "მოთმინებითა" და “თანმიმდევრული პოლიტიკით".
“მოვლენები დინამიკურად ვითარდება და ჯერ ცნობილი არ არის, საით წავა პროცესები, მაგრამ, მე ვფიქრობ, რომ ნებისმიერი მიზნის მიღწევა არის შესაძლებელი თანმიმდევრული პოლიტიკისა და მოთმინების პირობებში, მათ შორის რაც არის ჩვენი მთავარი ოცნება - ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენა, ესეც არის რეალური, თუ ჩვენ გამოვიჩენთ მოთმინებას და თანმიმდევრულად გავყვებით ჩვენს პოლიტიკას. სხვადასხვა ფაქტორზე იქნება ამ საკითხის გადაჭრა დამოკიდებული, თუმცა მოთმინებით და სწორი პოლიტიკით ყველაფერი არის შესაძლებელი”, - თქვა ირაკლი კობახიძემ "იმედთან”.
2024 წლის საპარლამენტო არჩევნების წინ "ქართული ოცნების" წარმომადგენლებმა არაერთგზის წამოწიეს ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენის თემა. ბიძინა ივანიშვილი ამბობდა, რომ 26 ოქტომბერს საპარლამენტო არჩევნებზე საკონსტიტუციო უმრავლესობის მოპოვების შემთხვევაში, „ქართული ოცნების“ გუნდი მზად იქნებოდა, ქვეყანა ისეთ საკონსტიტუციო მოწყობის მოდელზე გადაეყვანა, რომელიც ქვეყნის ტერიტორიულ მთლიანობას უზრუნველყოფს. მან ისაუბრა ოსი ხალხისთვის 2008 წლის მოვლენების გამო ბოდიშის მოხდის აუცილებლობაზეც.
მალევე რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა სერგეი ლავროვმა განაცხადა, რომ მოსკოვი მზადაა, დაეხმაროს საქართველოს, აფხაზეთს და ცხინვალის რეგიონს "ურთიერთობების ნორმალიზების" პროცესში, თუკი თავად „ქვეყნები“ დაინტერესდებიან ამით. ამასთან, მოსკოვი აცხადებს, რომ არ აპირებს მის მიერ ოკუპირებული ქართული რეგიონების - აფხაზეთისა და ცხინვალის "დამოუკიდებლობის აღიარების" უკან გაწვევას.

Кобахидзе назвал реальным восстановление территориальной целостности Грузии
Восстановление территориальной целостности Грузии реально, «если терпеливо следовать правильной политике», заявил в эфире телеканала «Имеди» грузинский премьер, чью легитимность не признают пятый президент Грузии, оппозиция и часть общественности.
«События развиваются динамично, и пока неизвестно, куда пойдут процессы, но я думаю, что при последовательной политике и терпении можно достичь любой цели, в том числе и то, что является нашей главной мечтой – восстановление территориальной целостности. Решение этого вопроса будет зависеть от разных факторов, но это реально, если мы проявим терпение и будем последовательно следовать своей политике», – сказал Ираклий Кобахидзе.
Тема восстановления территориальной целостности Грузии неоднократно поднималась представителями «Грузинской мечты» во время предвыборной кампании в 2024 году. Почетный председатель партии Бидзина Иванишвили заявлял, что «вопрос о восстановлении территориальной целостности Грузии может возникнуть в любой момент, что сделает необходимым внесение соответствующих изменений в Конституцию Грузии». Кроме того, он говорил и о необходимости извиниться перед осетинским народом, за события 2008 года.
Между тем, в эфире телеканала «Имеди» Ираклий Кобахидзе отметил, что мир и стабильность в Грузии сегодня сохраняются именно благодаря Бидзине Иванишвили.
«Сегодня, мы сохраняем мир и стабильность, экономика страны стабильно развивается, это всегда в первую очередь его заслуга, и в будущем фактор Бидзины Иванишвили определяет стабильный прогресс и развитие страны… Роль господина Бидзины без преувеличения неизмерима. Если следить за процессами, происходящими с 2011 года, то этому человеку удалось невозможное», – заявил Ираклий Кобахидзе.
Напомним, что в Москве неоднократно заявляли, не собираются отзывать признание независимости самопровозглашенных республик – Абхазии и Южной Осетии.