ბრიტანელი ადმირალი: ჩვენს ერთ ატომურ წყალქვეშა ნავს რუსეთის 40 ქალაქის გადაწვა შეუძლია
ერთ ბრიტანულ ბირთვულ წყალქვეშა ნავს, რომელიც შეიარაღებულია Trident ბალისტიკური რაკეტებით, შეუძლია გაანადგუროს 40 რუსული ქალაქი, - განაცხადა სამეფო საზღვაო ძალების გადამდგარმა კონტრ-ადმირალი კრის პერიმ. ”ეს არის [ვლადიმირ] პუტინისთვის მსუყე საკვები საფიქრად და ამან უნდა შეაშინოს მსოფლიოს ნებისმიერ ლიდერი,” - განუცხადა მან The Telegraph-ს.
ადმირალმა, რომელიც მსახურობდა სამეფო საზღვაო ფლოტში 37 წლის განმავლობაში (1972 წლიდან 2008 წლამდე), ხაზგასმით აღნიშნა, რომ მიუხედავად Trident-ის მაღალი ღირებულებისა, ფლოტის ასაკისა და მხოლოდ ოთხი წყალქვეშა ნავის არსებობისა, ბრიტანეთის ბირთვული ძალები რჩება ძლიერ შემაკავებელ საშუალებად.
მისი თქმით, ეს არის ერთადერთი იარაღის სისტემა, რომელიც ნამდვილად აწუხებს რუსეთს. ”ეს არის სადაზღვევო პოლისი, ხშირად, ძვირი, მაგრამ მხოლოდ მანამდე, ვიდრე არ დაგჭირდებათ”, - განმარტა კონტრ-ადმირალმა.
ორი ათწლეულის მანძილზე ბრიტანეთს აქვს ბირთვული არსენალი 225 ქობინით, რომელთაგან 120-მდე შეიძლება განლაგდეს ვანგარდის კლასის ოთხ ატომურ წყალქვეშა ნავზე. ბოლო წლებში ქვეყანამ დაიწყო მოდერნიზაციის პროცესი: შენდება Dreadnought-ის კლასის წყალქვეშა ნავები, მუშავდება ახალი ბირთვული ქობინი და გეგმავს ქობინების საერთო რაოდენობის გაზრდას, - იუწყება Bulletin of the Atomic Scientists. გარდა ამისა, RAF Lakenheath-ის ავიაბაზამ შესაძლოა კვლავ მიიღოს ბირთვული სტატუსი, რათა განთავსდეს ამერიკული იარაღი.
2024 წელს დიდი ბრიტანეთის მთავრობამ გამოაცხადა ძირითადი ინვესტიცია ბირთვული სექტორის განვითარებაში. ყოფილმა პრემიერმა რიში სუნაკმა გამოაქვეყნა გეგმა 2030 წლისთვის ინდუსტრიაში 763 მილიონი ფუნტის (966,5 მლნ. აშშ დოლარი) ინვესტიციის შესახებ, რაც 40 000 ახალ სამუშაო ადგილს შექმნის. პროექტის მთავარი პარტნიორები გახდნენ BAE Systems, Rolls-Royce, EDF და Babcock.
ერთ-ერთი მთავარი მიმართულება გახდა ქალაქ ბაროუ-ინ-ფერნესის განვითარება - ბრიტანული წყალქვეშა ფლოტის ცენტრი. მთავრობამ შექმნა სპეციალური ტრანსფორმაციის ფონდი, რომელიც გამოყოფს 20 მილიონ ფუნტს (25,3 მილიონი აშშ დოლარი) მის განვითარებისთვის პირველ წელს და 20 მილიონ ფუნტს ყოველწლიურად მომდევნო ათი წლის განმავლობაში.
დიდი ბრიტანეთის თავდაცვის სამინისტროს ანგარიშში, რომელიც ერთი წლის წინ გამოქვეყნდა, ნათქვამია, რომ ბირთვული შეკავება სულ უფრო მნიშვნელოვანი ხდება თანამედროვე მსოფლიოში. თავდაცვის ყოფილმა მინისტრმა გრანტ შაპსმა აღნიშნა, რომ მზარდი ბირთვული საფრთხეები რუსეთიდან, ჩინეთიდან, ჩრდილოეთ კორეიდან და ირანიდან მოდის. ლონდონს მიაჩნია, რომ არასტაბილურობა მსოფლიოში გაგრძელდება 2030-იანი წლების მიღმაც, ამიტომ დიდი ბრიტანეთი გააგრძელებს ბირთვული პროგრამის მხარდაჭერას და განვითარებას მანამ, სანამ საჭირო იქნება. ამავდროულად, ქვეყანა აცხადებს ერთგულებას ბირთვული იარაღის გაუვრცელებლობის შესახებ ხელშეკრულების (NPT) და საბოლოო მიზნის - ბირთვული იარაღის გარეშე სამყაროს მიმართ.
Dreadnought-ის წყალქვეშა ნავების შენების გარდა, დიდი ბრიტანეთი ასევე მონაწილეობს AUKUS-ის საერთაშორისო პარტნიორობაში, ავითარებს ახალ მრავალფუნქციურ წყალქვეშა ნავებს, SSN-AUKUS, აშშ-სა და ავსტრალიასთან. მათ უნდა ჩაანაცვლონ მოძველებული Astute კლასის წყალქვეშა ნავები და შევიდნენ სამეფო საზღვაო ძალებში 2030-იანი წლების ბოლოს. ეს წყალქვეშა ნავები არ ატარებენ ბირთვულ იარაღს.

Британский адмирал заявил, что одна ядерная подлодка может сжечь 40 российских городов
Одна британская атомная подлодка, оснащенная баллистическими ракетами Trident, способна уничтожить 40 российских городов, заявил контр-адмирал Королевского флота в отставке Крис Пэрри. «Это большая пища для размышлений для [Владимира] Путина, и это должно заставить любого мирового лидера бояться», — отметил он в разговоре с The Telegraph.
Пэрри, прослуживший в Королевском флоте 37 лет (с 1972 по 2008 год), подчеркнул, что, несмотря на высокую стоимость Trident, возраст флота и наличие всего четырех подлодок, британские ядерные силы остаются мощным инструментом сдерживания. По его словам, это единственная система вооружения, которая действительно беспокоит Россию. «Это страховой полис, часто дорогостоящий, но до тех пор, пока он вам не понадобится», — пояснил контр-адмирал.
В течение двух десятилетий Великобритания поддерживала свой ядерный арсенал на уровне 225 боеголовок, до 120 из которых могут быть размещены на четырех атомных подлодках класса Vanguard. В последние годы страна начала процесс модернизации: строятся новые подлодки класса Dreadnought, разрабатывается новая ядерная боеголовка, а также планируется увеличение общего числа боеголовок, сообщает Bulletin of the Atomic Scientists. Кроме того, в ближайшие годы авиабаза RAF Lakenheath может вновь получить ядерный статус для размещения американских вооружений.
Британские подлодки оснащены 16 шахтами для баллистических ракет и сейчас являются единственной платформой ядерного сдерживания страны. Великобритания использует американские ракеты Trident II D5, что делает эту систему полностью интегрированной в стратегическое ядерное партнерство с США.
В 2024 году правительство Великобритании объявило о масштабных инвестициях в развитие ядерной сферы. Бывший премьер-министр Риши Сунак представил план, согласно которому к 2030 году в отрасль будет вложено 763 млн фунтов стерлингов ($966,5 млн), что позволит создать 40 тыс. новых рабочих мест. Основными партнерами проекта стали компании BAE Systems, Rolls-Royce, EDF и Babcock. Одним из ключевых направлений стало развитие города Барроу-ин-Фернесс — центра британского подлодочного флота. Правительство учредило специальный Фонд преобразования Барроу, выделив на его развитие 20 млн фунтов ($25,3 млн) в первый год и по 20 млн ежегодно в течение последующих десяти лет.
В докладе Минобороны Великобритании, распространенном год назад, говорилось, что в современном мире ядерное сдерживание становится все более важным. Бывший министр обороны Грэнт Шаппс отмечал рост ядерных угроз со стороны России, Китая, Северной Кореи и Ирана. По мнению Лондона, нестабильность в мире сохранится и после 2030-х годов, поэтому Великобритания продолжит поддерживать и развивать свою ядерную программу столько, сколько потребуется. При этом страна заявляет о приверженности Договору о нераспространении ядерного оружия (ДНЯО) и конечной цели — миру без ядерного оружия.
Помимо строительства субмарин Dreadnought, Великобритания также участвует в международном партнерстве AUKUS, совместно с США и Австралией разрабатывая новые многоцелевые подлодки SSN-AUKUS. Они должны заменить устаревающие субмарины класса Astute и поступить на вооружение Королевского флота к концу 2030-х годов. Эти подлодки не будут нести ядерное оружие.