სოხუმი რუსების მიერ აფხაზებისთვის ფსოუზე დაწესებულ შეზღუდვებს ეხმაურება
რუსეთის მიერ ოკუპირებული აფხაზეთის ე.წ. საგარეო საქმეთა სამინისტრო გამოეხმაურა ცნობებს რუსების მხრიდან ფსოუს "საგუშაგოზე“ შეზღუდვების შემოღების თაობაზე.
-
- მედიის ინფორმაციით, შეზღუდვა ეხებათ აფხაზეთის "მოქალაქეებს“, რომლებსაც რუსეთის მოქალაქეობაც გააჩნიათ. კერძოდ, გავრცელებული ინფორმაციით, რუსეთის მოქალაქეებს, რომლებიც აფხაზური "პასპორტით“ კვეთენ დე-ფაქტო საზღვარს, ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობა დაეკისრებათ.
„საგარეო საქმეთა სამინისტრო გაცნობებთ, რომ რუსეთის პროფილურ უწყებებთან მიმდინარეობს კონსულტაციები. მოცემულ მომენტში აფხაზეთ-რუსეთის სახელმწიფო საზღვრის კვეთის რეჟიმთან დაკავშირებით არავითარი ცვლილება არ მოქმედებს“, - აცხადებენ სოხუმში.
აფხაზური მხარის ინფორმაციით, დე ფაქტო საზღვრის კვეთის პროცედურა რეგულირდება 2009 წლის 2 ოქტომბრის "სახელმწიფოთაშორისი შეთანხმებით მოქალაქეთა უვიზო მიმოსვლის შესახებ“, რომლის მიხედვით, "მოქალაქეებს შეუძლიათ, გამოიყენონ პირადობის დამადასტურებელი ნებისმიერი დოკუმენტი, რომელიც დაადასტურებს „აფხაზეთისა და რუსეთის მოქალაქეობას“.
„აფხაზეთის მოქალაქეებისთვის“ შეზღუდვების შესახებ ინფორმაცია მანამდე გამოჩნდა. 2024 წლის თებერვალში, რუსეთის უშიშროების ფედერალური სამსახურის კრასნოდარის მხარის დირექტორმა კომენტარი გამოაქვეყნა, რომლითაც, ფაქტობრივად, დაადასტურა, რომ ორმაგი მოქალაქეობის მქონე პირები "ფსოუს საგუშაგოს“ გადაკვეთას მხოლოდ რუსული პასპორტებით შეძლებდნენ.
„რუსეთის მოქალაქეები, რომლებსაც სხვა მოქალაქეობაც აქვთ, რუსეთის სახელმწიფო საზღვარს რუსული პასპორტით კვეთენ“, - აღნიშნული იყო მის კომენტარში.
მანამდე, ოკუპირებული აფხაზეთის ე.წ. არჩეულმა პრეზიდენტმა ბადრა გუნბამ რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმირ პუტინთან შეხვედრაზე ორმაგი მოქალაქეობის გადაწყვეტის საკითხი დააყენა.
„დარჩენილია მექანიზმის განსაზღვრა, რომელიც დაუშვებს აფხაზეთის რესპუბლიკის მოქალაქეებისთვის ორმაგი მოქალაქეობის - რუსეთის მოქალაქეობის მინიჭებასაც. იცით, რომ თქვენი მხარდაჭერით იქნა მიღებული ასეთი გადაწყვეტილება და ჩვენი ქვეყნის მოქალაქეების 70 პროცენტზე მეტი რუსეთის ფედერაციის მოქალაქეცაა. არიან ადამიანები, რომლებმაც ამ შესაძლებლობით სარგებლობა ვერ მოასწრეს. თუ ის შენარჩუნდება, ჩვენი სურვილი იქნებოდა, რომ შესაბამისი პროგრამა განხორციელებულიყო“, - თქვა გუნბამ.
პუტინმა განაცხადა, რომ პროგრამა გაგრძელდება, შესაბამისი საკითხები „დამუშავდება“.
რუსული სახელმწიფო საინფორმაციო სააგენტო "ტასსის" ცნობით, აფხაზეთში მცხოვრები 243 ათასი ადამიანიდან 130 ათასს რუსეთის მოქალაქეობა აქვს.

Абхазский МИД прокомментировал сообщения об ограничениях на КПП «Псоу»
МИД самопровозглашенной республики Абхазия прокомментировал сообщения об ограничениях, введенных российской стороной на КПП «Псоу».
Согласно информации СМИ, ограничения касаются абхазских граждан, имеющих также гражданство РФ; а нарушители — граждане России, использующие для пересечения границы абхазские паспорта — будут привлекаться к административной ответственности.
«Министерство иностранных дел сообщает, что ведутся консультации с профильными российскими ведомствами. На данный момент никаких изменений в режиме пересечения абхазо-российской государственной границы нет», — заявили в Сухуми.
По информации абхазской стороны, порядок пересечения де-факто границы регулируется межправительственным соглашением о взаимных безвизовых поездках граждан от 2 октября 2009 года. Согласно этому документу, граждане могут использовать любой действительный документ, удостоверяющий личность и подтверждающий гражданство Абхазии или России.
«По итогам консультаций с российскими коллегами Министерство иностранных дел Республики Абхазия предоставит дополнительную информацию по данному вопросу», — говорится в заявлении.
Сообщения об ограничениях для абхазских граждан появлялись и ранее. В феврале 2024 года управление ФСБ России по Краснодарскому краю опубликовало комментарий, фактически подтвердив, что лица с двойным гражданством могут пересекать КПП «Псоу» только по российским паспортам.
«Граждане РФ, имеющие также другое гражданство, пересекают государственную границу РФ по российскому загранпаспорту», — указывалось в комментарии.
Ранее избранный абхазский президент Бадра Гунба на встрече с президентом РФ Владимиром Путиным поднял вопрос урегулирования вопросов двойного гражданства.
«Остаётся определить механизм, который позволит фактически начать предоставление двойного гражданства — российского гражданства — гражданам Республики Абхазия. Вы знаете, что благодаря вашей поддержке такое решение было принято, и более 70 процентов граждан нашей страны являются гражданами Российской Федерации. Есть люди, которые не успели воспользоваться такой возможностью, и если она остаётся, мы хотели бы, чтобы соответствующая программа была реализована», — сказал Гунба.
Путин заявил, что программа будет продолжена, а соответствующие вопросы «будут доработаны».
Как сообщает ТАСС, из 243 тысяч человек, проживающих в Абхазии, более 130 тысяч имеют гражданство РФ.