ომბუდსმენი: დაუშვებელია საჯარო სამსახურში დასაქმებულთა გათავისუფლება მათ მიერ ღიად გამოხატული სამოქალაქო პოზიციის გამო
20/03/2025 07:58:58 პოლიტიკა, სამართალი
სახალხო დამცველის ლევან იოსელიანის განცხადებით, დაუშვებელია საჯარო სამსახურში დასაქმებულთა გათავისუფლება მათ მიერ ღიად გამოხატული სამოქალაქო პოზიციისა თუ მოსაზრებების გამო.
როგორც ომბუდსმენის მიერ გავრცელებულ განცხადებაშია აღნიშნული, მოცემული ეტაპისთვის აპარატი შეისწავლის შრომით ურთიერთობაში სავარაუდო დისკრიმინაციის 8 საქმეს, რომელიც ჯამში, 15 პირს მიემართება.
"სახალხო დამცველი კიდევ ერთხელ ეხმიანება საჯარო დაწესებულებებში დასაქმებულ პირთა, მათ შორის, საჯარო მოხელეთა შრომითი უფლებების საკითხს და განმარტავს, რომ საჯარო სამსახურში მიღებული ნებისმიერი საკადრო გადაწყვეტილება სრულად უნდა შეესაბამებოდეს შრომის უფლების დაცვის კონსტიტუციურ გარანტიებს.
ამასთან, უმნიშვნელოვანესია თანასწორობის პრინციპის დაცვა და დაუშვებელია საჯარო სამსახურში დასაქმებულთა გათავისუფლება მათ მიერ ღიად გამოხატული სამოქალაქო პოზიციისა თუ მოსაზრებების გამო.
2024 წლის დეკემბრიდან, საჯარო წყაროებში გავრცელებული ინფორმაციის საფუძველზე, სახალხო დამცველის აპარატი პროაქტიულად შეეხმიანა სამსახურიდან გათავისუფლებულ 41 პირს და დეტალური ინფორმაცია მიაწოდა საქმისწარმოების პროცედურებისა და აპარატისთვის მომართვის თაობაზე. საგულისხმოა, რომ გათავისუფლებულების ნაწილი უფლების დასაცავად სასამართლოსთვის მიმართვას გეგმავს. ხოლო ნაწილმა სახალხო დამცველის აპარატს მომართა და მოცემული ეტაპისთვის აპარატი შეისწავლის შრომით ურთიერთობაში სავარაუდო დისკრიმინაციის 8 საქმეს, რომელიც ჯამში, 15 პირს მიემართება.
სახალხო დამცველი ხაზს უსვამს აზრის გამოხატვის თავისუფლების მნიშვნელობას და აღნიშნავს, რომ უფლებადარღვეული სუბიექტების პოზიციებსა და მათ ხელთ არსებულ მტკიცებულებებს საქმის გადაწყვეტისთვის არსებითი მნიშვნელობა აქვს.
ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, საჯარო დაწესებულებებში დასაქმებულთა მიმართ განსხვავებული მოსაზრების ნიშნით დისკრიმინაციული მოპყრობის შემთხვევაში, მომართეთ სახალხო დამცველის აპარატს.
დამატებით გაცნობებთ, რომ განცხადების წარმოდგენა შესაძლებელია დისტანციურად შემდეგ ელ-ფოსტაზე: info@pdo.ge. კითხვების არსებობის შემთხვევაში ან/და კონსულტაციის მიზნით, დაუკავშირდით სახალხო დამცველის აპარატის ცხელ ხაზს - 1481 „-აღნიშნულია სახალხო დამცველის მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.
ცნობისთვის: 19 მარტს "საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ" განაცხადა, რომ მიმდინარე პროტესტის პარალელურად, საჯარო დაწესებულებებიდან ასობით თანამშრომელი გაათავისუფლეს.
საიას ცნობით, მხოლოდ თავდაცვის სამინისტროდან 150-მდე ადამიანი დაითხოვეს. არაერთი ადამიანია გათავისუფლებული სხვა სამინისტროებიდან, სააგენტოებიდან თუ სხვადასხვა ტიპის უწყებებიდან.

Омбудсмен: аппарат рассматривает 8 случаев предполагаемой дискриминации в трудовых отношениях
Увольнение государственных служащих из-за их открыто выраженной гражданской позиции или мнения недопустимо, заявляет Народный защитник Грузии. Некоторые из служащих, освобожденных от занимаемых должностей лиц планируют обратиться в суд для защиты своих прав, другие обратились к Народному защитнику, говорится в заявлении Омбудсмена.
«Народный защитник вновь откликается на вопрос трудовых прав лиц, работающих в государственных учреждениях, в том числе государственных служащих, и разъясняет, что любое кадровое решение, принимаемое на государственной службе, должно в полной мере соответствовать конституционным гарантиям трудовых прав.
При этом крайне важно соблюдать принцип равенства, и недопустимо увольнение государственных служащих из-за их открыто выраженной гражданской позиции или мнения.
С декабря 2024 года на основании информации, распространенной в открытых источниках, аппарат Народного защитника в инициативном порядке связался с 41 уволенным лицом и предоставил подробную информацию о процедурах управления делами и порядке подачи заявления в аппарат.
На данном этапе аппарат рассматривает 8 случаев предполагаемой дискриминации в трудовых отношениях, которые в общей сложности касаются 15 человек. Народный защитник подчеркивает важность свободы слова и отмечает, что позиции субъектов, права которых нарушены, и имеющиеся в их распоряжении доказательства имеют существенное значение для разрешения дела.
На основании вышеизложенного, в случае дискриминационного отношения к сотрудникам государственных учреждений на основании иного мнения, пожалуйста, обращайтесь в аппарат Народного защитника», — отмечается в заявлении.
В таких случаях Омбудсмен призывает граждан звонить на горячую линию аппарата Народного защитника – 1481.