ბრიტანელმა ქართველოლოგმა რეიფილდმა უარი თქვა მწერალთა სახლის ჯილდოს მიღებაზე
ბრიტანელმა მეცნიერმა, ქართველოლოგმა დონალდ რეიფილდმა უარი თქვა „მწერალთა სახლის“ „მადლიერების ჯილდოს“ მიღებაზე ქართულ ენაში, ლიტერატურასა და ისტორიაში შეტანილი წვლილისთვის.
11 მარტს ლონდონში, 2025 წლის ლონდონის წიგნის ბაზრობის პარალელურად, გაიმართა კულტურის სამინისტროს დაგეგმილი ღონისძიება, სადაც დონალდ რეიფილდს მწერალთა სახლის დაწესებული „მადლიერების ჯილდო“ უნდა გადასცემოდა. თუმცა რეიფილდმა ჯილდოს მიღებაზე უარი განაცხადა.
ღონისძიებაზე პროფესორმა რეიფილდმა განაცხადა:
„მე უაღრესად დამწუხრებული ვარ იმით, რაც საქართველოში ხდება და ვერ მივიღებ ვერანაირ საჩუქარს, რომელიც რაიმენაირად ასოცირდება მმართველ პარტიასთან, რომელიც ამყოფებს საქართველოს იმ მდგომარეობაში, როგორშიც ის ახლა არის“.
მან ასევე თქვა, რომ „ერთადერთი იმედი ისაა, რომ მომავალ თაობას შეუძლია რამის შეცვლა“, თუმცა დასძინა, რომ არ იცის, თუ როგორ.
დონალდ რეიფილდი არის ლონდონის ქვინ მერის უნივერსიტეტის პროფესორი. 83 წლის ბრიტანელი ისტორიკოსი არის რუსული და ქართული ლიტერატურათმცოდნე. მას ინგლისურად აქვს ნათარგმნი არაერთი ნაწარმოები, მათ შორის მიხეილ ჯავახიშვილის „კვაჭი კვაჭანტირაძე“ და ოთარ ჭილაძის „გზაზე ერთი კაცი მიდიოდა“.
ის მრავალი წელია ადევნებს თვალს საქართველოს და კარგად იცნობს ქვეყნის ისტორიას და თანამედროვეობას.
11 მარტს ლონდონში „ქართული ოცნების“ ხელისუფლების ღონისძიებების პარალელურად საპროტესტო აქციაც გაიმართა.

Британский картвелолог отказался от премии Дома писателей Грузии
Британский ученый, профессор грузинской литературы колледжа Королевы Марии Лондонского университета Дональд Рейфилд отказался от «Премии признательности» от Дома писателей Грузии, за вклад в популяризацию грузинского языка, литературы и истории.
Премия должна была быть вручена Дональду Рэйфилду 11 марта в Лондоне, где параллельно с Лондонской книжной ярмаркой 2025 года состоялось запланированное Министерством культуры Грузии мероприятие.
В конце своего почти 20-минутного выступления на мероприятии профессор Рэйфилд заявил:
«Я глубоко опечален тем, что происходит в Грузии, и не приму никаких подарков, которые каким-либо образом связаны с правящей партией, которая ставит Грузию в ту ситуацию, в которой она находится сейчас, — цитирует профессора грузинская служба «Радио свободы».
Он также сказал, что «единственная надежда в том, что следующее поколение сможет что-то изменить».
83-летний британский историк перевел на английский язык ряд произведений, в том числе «Квачи Квачантирадзе» Михаила Джавахишвили и «Шёл по дороге человек» Отара Чиладзе.