სანამ "ოცნება" მიუნხენში წარმოდგენილიც არაა, სომხეთის შეიარაღებული ძალების გენშტაბის ხელმძღვანელი საერთაშორისო კონფერენციის ფარგლებში უსაფრთხოების თემაზე დასავლელ კოლეგებთან დახურულ სხდომებში მონაწილეობს
15/02/2025 13:10:29 კავკასია
იმ ფონზე, რომ "ოცნების" გუნდის წარმომადგენლები მიუნხენის საერთაშორისო კონფერენციას არ ესწრებიან, საქართველოს მეზობელი სომხეთის თავდაცვის მინისტრის პირველი მოადგილე, შეიარაღებული ძალების გენერალური შტაბის ხელმძღვანელი, გენერალ-კეიტენანტი ედვარდ ასრიანი კონფერენციის ფარგლებში უსაფრთხოების თემაზე დასავლელ კოლეგებთან დახურულ სხდომებში მონაწილეობს.
კერძოდ, გერმანიის ფედერალური შეიარაღებული ძალების თავდაცვის შტაბის ხელმძღვანელის, გენერალ კარსტენ ბრაუერის მიწვევით, ასრიანმა მონაწილეობა მიიღო დახურულ "მრგვალ მაგიდაში", რომელსაც აშშ-ის, ევროპის ქვეყმებისა და ნატო-ს სამხედრო კომიტეტის მაღალი რანგის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ, ასევე ორმხრივი არაფორმალური შეხვედრები გამართა ამერიკის, გერმანიის, შვედეთის, ფინეთის, არგენტინისა და ნატო-ს სამხედრო კომიტეტის წარმომადგენლებთან.
გარდა ამისა, სომხეთის გენშტაბის უფროსი დაესწრო მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნების სამხედრო მაღალჩინოსნებისთვის გამართულ მიღებას, რომლის ფარგლებშიც ცალკე შეხვედრები ჩაატარა გერმანიის შეიარაღებული ძალების შტაბის ხელმძღვანელთან, ასევე ევროპაში ნატო-ს გაერთიანებული ძალების სარდალთან, აშშ-ის შეიარაღებული ძალების ევროპული სარდლობის წარმომადგენლებთან, ნატო-ს კოლეჯის ხელმძღვანელთან და სხვა სამხედრო მაღალჩინოსნებთან.

Начальник Генштаба ВС Армении принял участие в закрытых обсуждениях в Мюнхене
По приглашению начальника штаба обороны федеральных вооруженных сил Германии, генерала Карстена Брауэра, первый заместитель министра обороны Армении, начальник Генерального штаба ВС Эдвард Асрян, который принимает участие в Мюнхенской конференции по безопасности, вчера участвовал в закрытом круглом столе с коллегами.
По данным пресс-службы Министерства обороны Армении, генерал-лейтенант Эдвард Асрян также провел неформальные встречи с представителями США, Германии, Швеции, Финляндии, Аргентины, а также с председателем Военного комитета НАТО.
Далее Эдвард Асрян, в составе делегации во главе с премьер-министром Николом Пашиняном, принял участие в официальной церемонии открытия Мюнхенской конференции по безопасности, сообщает Радио Азатутюн.
Кроме того, начальник Генштаба Армении присутствовал на приеме для высокопоставленных военных руководителей, в рамках которого провел отдельные встречи с начальником штаба обороны вооруженных сил Германии Карстеном Брауэром, командующим Объединенными силами НАТО в Европе и Европейским командованием вооруженных сил США генералом Кристофером Каволи, начальником Колледжа НАТО, генерал-лейтенантом Артуром Нильсеном (ВС Дании) и другими высокопоставленными военными.