სომხეთის პარლამენტმა ქვეყნის ევროკავშირში გაწევრიანების პროცესის დაწყებას მხარი დაუჭირა
სომხურმა პარლამენტმა პირველი მოსმენით განიხილა და მხარი დაუჭირა კანონპროექტს ქვეყნის ევროკავშირში ინტეგრაციის პროცესის დაწყების შესახებ, - იუწყება სომხური მედია.
კანონპროექტს 63-მა დეპუტატმა დაუჭირა მხარი, წინააღმდეგ მხოლოდ 7-მა მისცა ხმა. ორიდან ერთ ოპოზიციურ ფრაქციას - "სომხეთს" კენჭისყრაში მონაწილეობა არ მიუღია.
ცნობისთვის: მიმდინარე წლის 9 იანვარს კანონპროექტს, რომელიც არასამთავრობო ორგანიზაცია "დემოკრტიულ ძალთა პლატფორმის" მიერ მოქალაქეთა 60 000 (საკმარისი იყო 50 000-ც) ხელმოწერით იყო ინიცირებული, სომხეთის მთავრობამ დაუჭირა მხარი. ამასთან, პრემიერმა ფაშინიანმა მაშინ განმარტა, რომ ეს კანონპროექტი "არ ნიშნავს ევროკავშირში სომხეთის წევრობას პირდაპირი მნიშვნელობით" და როპმ ამ საკითხზე გადაწყვეტილება "მხოლოდ რეფერენდუმის გზით შეიძლება, იქნას მიღებული".

Парламент Армении в первом чтении одобрил законопроект о запуске процесса вступления в ЕС
Парламент Армении в первом чтении одобрил законопроект «О начале процесса вступления Республики Армения в Евросоюз», сообщает News.am.
«За» проголосовали 63 депутата, против — 7. Поддержали документ представители правящей фракции «Гражданский договор».
Оппозиционная фракция «Армения» в голосовании не участвовала, а другая оппозиционная фракция — «Честь имею» — проголосовала против.
Отметим, 9 января законопроект одобрило правительство Армении. Премьер Пашинян ранее заявил, что законопроект «не означает членства Армении в Евросоюзе в прямом смысле этого слова» и что решение по этому вопросу «может быть принято только путем референдума».
Этот законопроект инициировала НПО «Платформа демократических сил» — ей за два месяца удалось собрать 60 тысяч подписей (достаточно было и 50-ти), чтобы законопроект был вынесен на рассмотрение в парламенте Армении.