ევროპის საბჭო პუტინის წინააღმდეგ ტრიბუნალის ჩამოყალიბების სამართლებრივ საფუძვლებზე შეთანხმდა
ევროპის საბჭომ უკრაინის წინააღმდეგ რუსული აგრესიის დანაშაულთან დაკავშირებით სპეციალური ტრიბუნალის შესაქმნელად სამართლებრივი საფუძვლები შეათანხმა. შექმნის შემთხვევაში ეს ტრიბუნალი დამოუკიდებელი იქნება სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოსგან, - იუწყება BBC-ს რუსული სამსახური.
აგრესიის დანაშაული საერთაშორისო სამართალდარღვევათა ცალკეული კატეგორიაა, რომელიც სხვა სახელმწიფოს წინააღმდეგ ომის გაჩაღებაში მდგომარეობს. სამხედრო და ადამიანობის წინააღმდეგ დანაშაულებისგან განსხვავებით, რომელთა გამოც პასუხისმგებლობა შეიძლება, როგორც კონფლიქტის რიგით მონაწილეებს, ისე მხარეთა მეთაურებს დაეკისროთ, აგრესიის დანაშაულზე პასუხისმგებლობა შესაბამისი ქვეყნის უშუალოდ უმაღლეს ხელმძღვანელობას ეკისრება, რომელმაც სხვა ქვეყანაზე თავდასხმის გადაწყვეტილება მიიღო.
ამგვარად, ტრიბუნალის დაფუძნების შემთხვევაში მისი სამიზნე უპირველესად პრეზიდენტი პუტინი გახდება.
"მცირედი ეჭვიც კი არ მეპარება იმაში, რომ პუტინმა უკრაინაზე თავდასხმითა და მისი სუვერენიტეტის ხელყოფით აგრესიის დანაშაული ჩაიდინა - თავად ის ამაზე სრულიად ღიად საუბრობდა" - განუცხადა გერმანულ "დოიჩე ველეს" ევროკავშირის უმაღლესმა წარმომადგენელმა საგარეო საქმეთა და უსაფრთხოების პოლიტიკის საკითხებში კაია კალასმა.
ევროკომისკიის თავმჯდომარემ ურსულა ფონ დერ ლაიენმა ასევე ხაზგასმით აღნიშნა, რომ რუსეთის ქმედებები წარმოადგენს საერთაშორისო სამართლის "უუხეშეს დარღვევას": "როდესაც რუსეთმა გადაწყვიტა, გაერო-ს წესდების დარღვევით ტანკებით გადაეკვეთა უკრაინის საზღვარი, მან ერთ-ერთი ყველაზე მძიმე - აგრესიის დანაშაული ჩაიდინა. სამართალი გზაშია - სამართალი უკრაინისთვის".
ტრიბუნალის ჩამოსაყალიბებლად შექმნილმა სამუშაო ჯგუფმა, რომელიც 41 ქვეყანას აერთიანებს, უკვე 13 შეხვედრა გამართა. მე-14 - ფინალური შეხვედრა აპრილისთვისაა დაგეგმილი. მასზე სპეციალური ტრიბუნალის ჩამოყალიბების შესახებ დოკუმენტის გაფორმება იგეგმება.

Евросоюз утвердил проект трибунала для Путина
Совет Европы достиг договоренности о правовых основах для создания Специального трибунала по преступлению агрессии против Украины. Об этом сообщает «Русская служба Би-би-си». Если трибунал будет учрежден, он станет независимым от Международного уголовного суда.
Преступление агрессии — это отдельная категория международных правонарушений, которая заключается в развязывании войны против другого государства. В отличие от военных преступлений и преступлений против человечности, за которые могут быть привлечены к ответственности как рядовые участники конфликта, так и командиры обеих сторон, преступление агрессии можно вменить исключительно высшему руководству страны, принимавшему решение о нападении. Таким образом, в случае принятия решения о создании трибунала, его работа в первую очередь будет касаться Владимира Путина.
Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас заявила, что у нее «нет никаких сомнений в том, что Путин совершил преступление агрессии», приняв решение о нападении на Украину и нарушив ее суверенитет. «Он совершенно открыто говорил об этом», — приводит слова Каллас DW.
Председатель Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен также подчеркнула, что действия России являются грубейшим нарушением международного права: «Когда Россия решила переехать на танках через границы Украины, нарушая Устав ООН, она совершила одно из тягчайших преступлений — преступление агрессии. Теперь правосудие грядет. Правосудие для Украины».
Ранее «Европейская правда», ссылаясь на источник, принимавший участие в переговорах рабочей группы (Core Group) по созданию трибунала, сообщила, что процесс будет запущен на основе двустороннего соглашения между Украиной и Советом Европы. При этом собеседник издания отметил, что трибунал фактически направлен против Путина.
Рабочая группа, в которую входят представители 41 страны, уже провела 13 встреч. Ожидается, что финальная, 14-я встреча состоится в апреле, и на ней будет подписан документ о создании Специального трибунала.