ნაუსედა: ლიეტუვა თავდაცვის ხარჯებს მშპ-ის 5-6%-მდე გაზრდის
ლიეტუვა აპირებს გაზარდოს თავდაცვის ხარჯები, რაც 2026-2030 წლებში ქვეყნის მთლიანი მთლიანი შიდა პროდუქტის ხუთ-ექვს პროცენტს შეადგენს. ამის შესახებ ლიეტუვის პრეზიდენტმა გიტანას ნაუსედამ განაცხადა.
სამხედრო ხარჯების გაზრდის აუცილებლობა ნეუსედამ უკრაინაში მიმდინარე რუსულ აგრესიას დაუკავშირა, რომელიც "საფრთხეს უქმნის ევროპის ყველა ქვეყნის უსაფრთხოებას".
"რუსეთის სამხედრო აგრესიის შესაძლებლობა რეალური რჩება, მაგრამ ეს გარდაუვალი არ არის. ჩვენ მნიშვნელოვნად უნდა გავზარდოთ ძალისხმევა თავდაცვისა და შეკავების გასაძლიერებლად და ამ მიზნით მეტი რესურსი გამოვყოთ. ჩვენს შეიარაღებულ ძალებს უნდა ჰქონდეთ საჭირო იარაღი, აღჭურვილობა, მარაგი და ეს ყველაფერი დროულად უნდა მიიღონ", - განაცხადა ლიეტუვის პრეზიდენტმა.
ამ დროისთვის ლიტვის სამხედრო ხარჯები მშპ-ს დაახლოებით 3%-ს შეადგენს. თუ ის განცხადებულ დონემდე გაიზრდება, მაშინ ლიეტუვა გახდება პირველი ევროპული ქვეყანა, რომელიც თავდაცვაზე მშპ-ის 5%-ს დახარჯავს.
32-წევრიან ნატო–ში ევროკავშირის ქვეყნების უმრავლესობაა გაწევრიანებული. ბოლო ათი წლის განმავლობაში ალიანსის ხელმძღვანელობა თავდაცვაზე მოკავშირეთაგან მშპ-ის მინიმუმ 2%-ის დახარჯვას ითხოვს, მაგრამ დღეისთვის ამ მიზანს მხოლოდ 24-მა წევრმა ქვეყანამ მიაღწია.

Литва повысит расходы на оборону до 5-6% ВВП
Литва намерена повысить расходы на оборону. В период с 2026 по 2030 годы на них будет выделяться от пяти до шести процентов всего валового внутреннего продукта страны. Об этом в пятницу сообщил президент Литвы Гитанас Науседа.
Необходимость повышения военных расходов Науседа связал с продолжающейся российской агрессией в Украине, которая угрожает безопасности всех европейских стран.
«Возможность российской военной агрессии остается реальной, но она не является неизбежной. Нам необходимо значительно увеличить наши усилия по укреплению обороны и сдерживания, выделить для этой цели больше ресурсов», – сказал президент.
«Наши Вооруженные Силы должны иметь необходимое вооружение, технику, личный состав, снабжение, и все это должно быть получено своевременно. Только в этом случае инвестиции в оборону окупятся и будут иметь максимальный сдерживающий эффект».
Министр обороны Литвы Довиле Шакалене уточнила, что средства, выделяемые на оборону, будут прежде всего расходоваться в качестве авансовых платежей производителям вооружения. Литва намерена закупить танки «Леопард», другие платформы тяжёлого вооружения, современные системы ПВО.
На данный момент военные расходы Литвы составляют около 3% ВВП. Если они будут повышены, Литва станет первой европейской страной, которая достигнет цели в 5% ВВП, отчисляемых на оборону, заявленной избранным президентом США Дональдом Трампом.