ბრიტანეთის ელჩი: „ანაკლიის პროექტი ამბიციური გამოწვევის პასუხია“
საქართველოში ბრიტანეთის ელჩის ჯასტინ მაკკენზი სმიტის შეფასებით,  ანაკლიის პროექტი ამბიციური გამოწვევის პასუხია.
როგორც ბრიტანელი დიპლომატი „აქცენტთან“ საუბრისას განმარტავს, თანამედროვე მსოფლიოში სავაჭრო ურთიერთობები სწრაფად ვითარდება, ამ მხრივ კი საქართველოს ბუნებრივი უპირატესობები აქვს.
„ჩვენ ვცხოვრობთ მსოფლიოში, სადაც ბევრი რამ მჭიდროდ არის ერთმანეთთან დაკავშირებული. ვხედავთ ახალი სავაჭრო ურთიერთობების სწრაფ განვითარებას. საქართველოს გეოგრაფიული მდებარეობა ევროპასა და აზიას შორის, მას ამ მიმართულებით ბუნებრივ უპირატესობას აძლევს. წლების მანძილზე, საქართველოს მთავრობებმა, მომავალი თაობების სასარგებლოდ, ამ პოტენციალის ათვისებისთვის არაერთი შესაძლებლობა გამოიყენეს. ანაკლიის პროექტი სწორედ ამ ამბიციური გამოწვევის პასუხია. საქართველოს მთავრობის მხარდაჭერით, ანაკლიის კონსორციუმმა ხელი შეუწყო ბრიტანელი სპეციალისტების და ინვესტორების მოზიდვას და მე მოხარული ვარ, რომ პროექტის განვითარების საწყის ეტაპზე რამდენიმე ბრიტანული კომპანია არის ჩართული“,– განუცხადა „აქცენტს“ დიპლომატმა.

Ambassador McKenzie - Anaklia project is answer to ambitious challenge
British Ambassador to Georgia Justin McKenzie spoke on Wednesday about the importance of the Anaklia project.
As he told the Accent, “Georgia is located between Europe and Asia and this Geographical location gives the country a natural advantage in this direction.”
“Over the years, Georgian governments have used a number of possibilities to benefit from this advantage. The Anaklia project is the answer to this ambitious challenge. With the support of the Government of Georgia, the Anaklia Development Consortium attracted British specialists and investors and I'm glad that some British companies are involved in this project,” Ambassador McKenzie told the Accent.