აფხაზური მედია: ენგურჰესის "ვარდნილჰესი 2-"-ი რეიდერულად მიითვისეს
აფხაზური მედია ენგურჰესის კომპლექსში შემავალი "ვარდნილჰესი 2"-ის "რეიდერული მითვისების" შესახებ იუწყება.
კერძოდ, როგორც ტელეგრამ-არხი "აიაშარა" გვამცნობს, გალის ოკუპირებულ რაიონში მდებარე ჰესზე, რომელიც ბოლო დრომდე უმოქმედო მდგომარეობაში იყო, ორი კვირის წინ სარემონტოს წინა მოსამზადებელი სამუშაოები დაიწყო: სადგური გაიწმინდა, დამონტაჟდა ახალი აღჭურვილობა და ა.შ.
აფხაზური სააგენტოს ჟურნალისტი სადგურის პერსონალზე დაყრდნობით ასევე გვამცნობს, რომ ობიექტის რეაბილიტაცია დე-ფაქტო პარლამენტის დეპუტატმა რეზო ზანთარიამ დაიწყო და "სადგური მის კუთვნილებაშია". თუმცა დე-ფაქტო ხელისუფლებას დღემდე არაფერი განუცხადებია ობიექტის არც გასხვისების, არც იჯარით გაცემის თაობაზე.
"რის საფუძველზე მიისაკუთრა ზანთარიამ სახელმწიფო ობიექტი? არსებობს ამასთან დაკავშირებული რაიმე დოკუმენტაცია? თუ კი, ვინ აწერს მას ხელს? რაც მთავარია, რატომ გადაეცა ხალხის კუთვნილი ობიექტი კერძო პირს ხალხის ზურგს უკან?! ჟურნალისტებმა კორუფციული სქემა მოვნიშნეთ და ახლა ბურთი გენერალური პროკურატურის მოედანზეა" - ნათქვამია "აიაშარას" რეპორტაჟში.
ცნობისთვის: "ვარდნილჰესები" ენგურჰესის კომპლექსის შემადგენლობაში შედის. ამ დროისთვის სრულად მხოლოდ ერთი - "ვარდნილჰესი 1"-ია აღდგენილი, რომელიც სრული დატვირთვით (220 მეგავატი) მუშაობს. რაც შეეხება დანარჩენ სამს, 2021 წელს ენგურჰესის დირექტორი ლევან მებონია აცხადებდა, რომ ისინი ქართული მხარის ბალანსზე იყო და თბილიში არსებობდა მათი აღდგენის სურვილიც, თუმცა დე-ფაქტო ხელისუფლება უარზე იყო და ამბობდა, რომ დაგეგმილი ჰქონდა ობიექტის გადაცემა კომპანია "სოხუმი ჰესისთვის". თუმცა ამ შემთხვევაში აფხაზური მხარე უსასყიდლოდ გამომუშავებული ელექტროენერგიის მხოლოდ 20%-ს მიიღებდა.
ენგურჰესის ადმმინისტრაციასა და აფხაზეთის დე-ფაქტო ხელისუფლებას ზემოაღნიშნულ ინფორმაციასთან დაკავშირებით კომენტარი ჯერ არ გაუკეთებიათ.

В Абхазии сообщили о «рейдерском захвате» «Перепадной ГЭС-2»
На расположенной в Гальском районе неработающей электростанции начаты ремонтные работы, говорится в репортаже журналистки Низфы Аршба:
«Станция расчищена, установлено новое оборудование, очищен машинный зал, из реки подняты понтоны».
Люди, находящиеся на станции, утверждают, что данный объект начал восстанавливать чуть более двух недель назад депутат парламента самопровозглашенной республики Абхазия Резо Зантария. По их словам, объект находится в его собственности. Однако абхазские власти не сообщали о продаже станции или передаче её в аренду.
«На каком основании Резо Зантария присвоил себе государственный объект, есть ли документы, свидетельствующие о передаче ГЭС, кто их подписал, когда и на каких условиях? И, самое главное: почему собственность, принадлежащая народу Абхазии, втайне передана частному лицу? Генеральная прокуратура, ваш выход: журналисты обозначили вам коррупционную схему, закрыть глаза на которую невозможно», – передает «Аиашара».
«Перепадные ГЭС» входят в комплекс «Ингури ГЭС». Сейчас лишь одна, «Перепадная ГЭС-1» полностью восстановлена и может работать на полную установленную мощность – 220 мегаватт. В 2021 году директор «Ингури ГЭС» Леван Мебония говорил о трех остальных ГЭС (мощность каждой составляет 40 МВт) – «эти гидроэлектростанции находятся на нашем балансе, мы хотим провести их восстановление». Однако абхазские власти заявляли, что планируют передать объект компании «Сухум ГЭС». В данном случае абхазские власти могли бы получать безвозмездно лишь 20% произведенной электроэнергии.
В интервью «Эху Кавказа» грузинский энергетик Гия Арабидзе ранее заявил, что «весь Ингурский комплекс от начала и до конца управляется грузинской диспетчерской».
В «Ингури ГЭС» и абхазском правительстве ситуацию пока не комментировали.
Из архиваГарри Кокая: «Нигде не говорится, какую цену эти перепадные ГЭС имеют»Майнинг криптовалют, низкий уровень воды в водохранилище «Ингури ГЭС» и необходимость оплачивать российскую электроэнергию по коммерческой цене привел Абхазию к жесточайшему за последние годы энергокризису. «Гуманитарные поставки электроэнергии» начались из России в Абхазию 23 декабря, после обращения и.о. президента Бадры Гунба