ადგურ არძინბა აფხაზეთის "პრეზიდენტობის" კანდიდატად დაარეგისტრირეს
რუსეთის მიერ ოკუპირებული აფხაზეთის დე-ფაქტო ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ დაარეგისტრირა საინიციატივო ჯგუფი, რომელიც "პრეზიდენტობის" კანდიდატად ოპოზიციონერ ადგურ არძინბას წარადგენს.
"გვჯერა, რომ კანდიდატი, რომელსაც მივენდეთ, გაიმარჯვებს და ჩვენი რესპუბლიკის ღირსეული ლიდერი გახდება" - განაცხადა საინიციატივო ჯგუფის ხელმძღვანელმა ლეონიდ ჭამაღუამ.
ადგურ არძინბა ოპოზიციური გაერთიანება "აფხაზეთის სახალხო მოძრაობის" ლიდერია. იგი "პრეზიდენტად" კენჭს 2020 წელსაც იყრიდა, თუმცა ასლან ბჟანიასთან წააგო.
დე-ფაქტო ცსკ-ს უკვე დარეგისტრირებული ჰყავს ასევე საინიციატივო ჯგუფები, რომელთა კანდიდატები დე-ფაქტო პრეზიდენტის მოვალეობის ამჟამინდელი შემსრულებელი ბადრა გუნბა და რუსეთში "აფხაზეთის სავაჭრო წარმომადგენლობის" ექს-ხელმძღვანელი ოლეგ ბარციცი არიან. "პრეზიდენტის" პოსტზე საკუთარი კანდიდატის წარდგენას ასევე "აფხაზეთის სახალხო პარტია" გეგმავს.

В Абхазии Адгура Ардзинба выдвинули кандидатом в президенты
Председатель ЦИК самопровозглашенной республики Абхазия Дмитрий Маршан сообщил о регистрации инициативной группы по выдвижению кандидата в президенты Адгура Ардзинба.
«Мы знаем, что ваша регистрация планировалась раньше, но в связи с трагическими событиями в парламенте мы перенесли дату. Желаем удачи кандидату Адгуру Амирановичу Ардзинба», – сказал он.
По информации телеграм-канала RESPUBLICA, инициативную группу возглавляет Леонид Чамагуа:
«Мы верим, что кандидат, на которого мы полагаемся, победит на выборах и станет достойным главой государства», – отметил он
Адгур Ардзинба – лидер оппозиционного Абхазского народного движения. В 2020 году он баллотировался на пост президента, но проиграл Аслану Бжания.
Ранее в ЦИКе регистрацию прошли инициативные группы по выдвижению и.о. президента Бадры Гунба и бывшего торгпредставителя Абхазии в России Олега Барциц. Выдвинуть кандидата в президенты планирует и «Народная партия Абхазии».