იუსტიციის სამინისტრო: ხელისუფლებამ სტრასბურგის სასამართლოში მორიგი გამარჯვება მოიპოვა, რომლითაც კიდევ ერთხელ დადასტურდა საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობა
17/12/2024 13:05:54 კონფლიქტები, პოლიტიკა, სამართალი
სტრასბურგის სასამართლომ საქმეზე „ტაგანოვა და სხვები საქართველოსა და რუსეთის წინააღმდეგ“ გადაწყვეტილება გამოაქვეყნა, რომლის მიხედვითაც, ოკუპირებული აფხაზეთის ტერიტორიაზე საკუთრების უფლების დარღვევის ფაქტებზე სრული პასუხისმგებლობა რუსეთს დააკისრა, - ამის შესახებ ინფორმაციას იუსტიციის სამინისტრო ავრცელებს.
მისივე ცნობით, აღნიშნულ საქმეზე მომჩივანი ფიზიკური პირების პრეტენზია შეეხებოდა ოკუპირებული აფხაზეთის ტერიტორიაზე საკუთრებასთან დაკავშირებულ საკითხებს.
„სტრასბურგის სასამართლოს გადაწყვეტილებამ კიდევ ერთხელ დაადასტურა, რომ ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ადამიანის უფლებათა დარღვევებზე სრული პასუხისმგებლობა რუსეთს ეკისრება, ვინაიდან რუსეთი მის მიერ ოკუპირებულ აფხაზეთის ტერიტორიაზე ეფექტურ კონტროლს დღემდე ახორციელებს.
სტრასბურგის სასამართლომ ხაზი გაუსვა, რომ საერთაშორისო სამართლის შესაბამისად აფხაზეთი არის საქართველოს განუყოფელი ნაწილი, თუმცა 1990-იანი წლებიდან მოყოლებული საქართველოს ხელისუფლება მასზე ვერ ახორციელებს ეფექტურ კონტროლს რუსეთის მხრიდან სამხედრო, ეკონომიკური და პოლიტიკური ჩარევის გამო.
ოკუპირებული აფხაზეთის ტერიტორიაზე საქართველოს მხრიდან ეფექტური კონტროლის განხორციელების შეუძლებლობის მიუხედავად, სტრასბურგის სასამართლომ ხაზგასმით მიუთითა, რომ საქართველოს ხელისუფლებამ გაატარა ყველა შესაძლებელი და გონივრული ღონისძიება აფხაზეთში პირთა საკუთრების უფლების დასაცავად“,- ნათქვამია ინფორმაციაში.

Минюст: Грузия одержала еще одну победу в Страсбургском суде
Минюст Грузии публикует заявление, в котором говорится о том, что Грузия одержала еще одну победу в Страсбургском суде по делу «Таганова и другие против Грузии и России», согласно которому вся ответственность за нарушение прав собственности на территории оккупированной Абхазии была возложена на Россию.
Отметчается, что жалобы лиц, обратившихся с исками по этому делу, касались вопросов, связанных с имуществом на территории оккупированной Абхазии.
«Решение Страсбургского суда еще раз подтвердило, что Россия несет полную ответственность за нарушения прав человека на оккупированных территориях, поскольку Россия по-прежнему осуществляет эффективный контроль над оккупированной ею территорией Абхазии.
Страсбургский суд подчеркнул, что Абхазия является неотъемлемой частью Грузии в соответствии с международным правом.
Но с 1990-х годов грузинское правительство не могло эффективно контролировать ее из-за военного, экономического и политического вмешательства со стороны России.
Несмотря на невозможность эффективного контроля со стороны Грузии на территории оккупированной Абхазии, Страсбургский суд подчеркнул, что грузинские власти приняли все возможные и разумные меры для защиты имущественных прав лиц в Абхазии», — говорится в информации ведомства.