ლუკაშენკო ოკუპირებულ აფხაზეთში სასტუმრო კომპლექსის მშენებლობას გეგმავს
ბელორუსის ავტორიტარი ლიდერი, პუტინის მოკავშირე ალექსანდრე ლუკაშენკო რუსეთის მიერ ოკუპირებულ აფხაზეთში სასტუმრო კომპლექსის მშენებლობას გეგმავს.
ეს ვარაუდი, რომელიც ცოტა ხნის წინ ბელორუსი ჟურნალისტების საგამოძიებო რეპორტაჟის გამოქვეყნების შემდეგ გაჩნდა, ნოემბრის საპოტესტო აქციების დროს აფხაზურ "სამთავრობო" შენობათა კომპლექსში შეჭრილი ოპოზიციისა და მისი მხარდამჭერების მიერ კაბინეტებში აღმოჩენილი საბუთებითაც დადასტურდა.
5-ვარსკვლავიანი, 300 ოთახზე გათვლილი სასტუმრო კომპლექსი სამედიცინო სპა-კორპუსითა და სამკურნალო ტალახის წყაროებით, სამი რესტორნით, ღია და დახურული აუზებით, წყლის ატრაქციონებითა და სპორტული მოედნებით, ასევე 8 ცალკე მდგომი ვიპ-სახლით, რომლის მფლობელებსაც ცალკე ნავსაყუდელი მოემსახურება - ერთ-ერთი იმ ორიდან, რომლის მშენებლობაც კომპლექსის სიახლოვესაა დაგეგმილი, - ასეთია ლუკაშენკოს მიერ კონტროლირებადი კომპანია "ჟემჩუჟინას" პროექტი.
ორიოდ თვის წინ ცნობილი გახდა, რომ ლუკაშენკოს აფხაზეთში 200 000 კვ.მ ზღვისპირა მიწა აჩუქეს. ჟურნალისტური გამოძიების მასალების თანახმად, ამ საკითხზე აწ უკვე გადამდგარ დე-ფაქტო პრეზიდენტ ასლან ბჟანიასთან შეთანხმება 2022 წლის სექტემბერში, ოკუპირებულ რეგიონში ლუკაშენკოს მოულოდნელი ვიზიტის დროს იქნა მიღწეული. ის ვიზიტიც, ისევე, როგორც ზემოთხსენებული პროექტი, ოკუპაციის შესახებ ქართული კანონდებლობის უხეშ დარღვევას წარმოადგენს. არადა, ლუკაშენკოს, მოსკოვის ზეწოლის მიუხედავად, აფხაზეთი დღემდე არ უღიარებია.

Президент Беларуси может построить гостиницу в Абхазии
Александр Лукашенко, президент Беларуси, планирует построить в Абхазии гостинично-курортный комплекс для своей семьи, пишет «Эхо Кавказа».
5-тизвездочная гостиница расчитана на 300 номеров, с медицинским спа-корпусом и грязевыми источниками. Об этом рассказал белорусский политолог Дмитрий Болкунец. Были опубликованы документы, предположительно, обнаруженные в кабинетах абхазских т.н. чиновников. В них фигурирует название компании «Жемчужина», подконтрольной Лукашенко.
«Также планируется разместить три ресторана, крытый и открытый бассейны, детскую зону с водными горками, рекреационную зону со спортивными площадками и 8 отдельно стоящих вип-домов. Рядом с комплексом планируют возвести как минимум два причала. Один из которых будет для вип-яхт», – пишет Болкунец.
Ранее сообщалось, что президенту Беларуси Александру Лукашенко подарили участок земли в оккупированной Абхазии в 200 000 кв.м.. Об этом писали журналисты-расследователи «Белорусского расследовательского центра».
Внимание акцентировалось на неожиданный визит белорусского президента в оккупированный регион Грузии, в Пицунду (Бичвинта), в сентябре 2022 года. Тогда Александр Лукашенко встретился с де-факто лидером Сухуми Асланом Бжания. Ранее же Лукашенко неоднократно заявлял, что признание Абхазии нанесло бы Минску слишком большой ущерб, а Москва, по его словам, не была готова компенсировать возможные последствия.
Напоминм, сторонники абхазской оппозиции, захватившие комплекс «правительственных» зданий в Сухуми 15 ноября, нашли в кабинетах «чиновников» Абхазии множество документов, часть из которых была размещена в социальных сетях.