ევროკომისიაში პაპუაშვილს პასუხობენ
ევროკომისიის მიერ გაფართოების შესახებ ანგარიშის გამოქვეყნებიდან მეორე დღეს „ქართული ოცნების“ პოლიტსაბჭოს წევრმა, პარლამენტის თავმჯდომარემ შალვა პაპუაშვილმა პრეს–კონფერენცია გამართა და მათ შორის, ხსენებულ დოკუმენტზე ისაუბრა.
"ჩვენ დადებითად ვაფასებთ ევროკომისიის ანგარიშს", – ამ სიტყვებით დაიწყო მან საუბარი დოკუმენტზე, რომელშიც ევროკომისიამ აღნიშნა, რომ საქართველოსთან მოლაპარაკებების გახსნის რეკომენდაციას არ გასცემს, თუ ქვეყანა კურსს არ შეიცვლის და დემოკრატიული განვითარების გზას არ დაუბრუნდება.
ამის შემდეგ პაპუაშვილი შეეცადა, ანგარიშში ასახული ჩანაწერის – "საქართველოს [ევროკავშირში] გაწევრიანების პროცესი დე-ფაქტო შეჩერებულია" საწინააღდეგოდ ემტკიცებინა, თითქოს ეს პროცესი არ შეჩერებულა.
"თავად ის ფაქტი, რომ ევროკომისიამ გაფართოების დოკუმენტზე იმუშავა, საქართველოს პროგრესი შეაფასა და რეკომენდაციები მოგვცა, მეტყველებს იმაზე, რომ ეს ტერმინი [ ევროინტეგრაციის შეჩერება, გაყინვა] უფრო პოლიტიკური განცხადებაა, ვიდრე ინსტიტუციური მდგომარეობა", – ირწმუნებოდა პარლამენტის თავმჯდომარე.
"აქცენტი" დაინტერესდა, რამდენად შეესაბამება სიმართლეს ეს არგუმენტი და ევროკომისიას შესაბამისი კითხვით მიმართა.
ევროკომისიის პრეს–სპიკერმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ "გაწევრიანების პროცესი დე ფაქტო შეჩერებულია".
ამასთან, მან მიუთითა თურქეთის მაგალითზე, რომელსაც გაფართოების შესახებ 2024 წლის ანგარიშიც ფარავს, თუმცა აღნიშნა, რომ "საბჭოს გადაწყვეტილების შესაბამისად, გაწევრიანების მოლაპარაკებები ქვეყანასთან ჩიხშია 2018 წლიდან".
"საქართველოსთვის კანდიდატის სტატუსის მინიჭებას არ მოჰყოლია ხელისუფლების მხრიდან საკმარისი პოლიტიკური ვალდებულება საჭირო რეფორმების განსახორციელებლად. პირიქით, იყო მნიშვნელოვანი ნეგატიური მოვლენები, როგორიცაა "უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ" და „ოჯახური ფასეულობებისა და არასრულწლოვანთა დაცვის შესახებ“ კანონების პაკეტი მიღება. შედეგად, გაწევრიანების პროცესი დე ფაქტო შეჩერდა. ეს კანონები უნდა გაუქმდეს. ამასთან, 9 პრიორიტეტის შესრულების თვალსაზრისით საქართველოს მხოლოდ მცირე პროგრესი აქვს. გარდა ამისა, ხელისუფლებამ უნდა უზრუნველყოს მედიაზე, ოპოზიციურ პარტიებსა და სამოქალაქო საზოგადოებაზე თავდასხმების სათანადოდ გამოძიება და განახორციელოს რეფორმები კანონის უზენაესობის გასაძლიერებლად, ელიტური კორუფციის წინააღმდეგ საბრძოლველად და ოლიგარქიული გავლენის აღმოსაფხვრელად. აღსანიშნავია, რომ თურქეთთან საბჭოს გადაწყვეტილების შესაბამისად, გაწევრიანების მოლაპარაკებები ჩიხშია 2018 წლიდან", – განუცხადა "აქცენტს" ევროკომისიის პრეს–სპიკერმა.

European Commission spokesperson responds to Papuashvili: The accession process has de facto been halted
01/11/2024 18:14:43 Politic
On October 31 Georgia's Parliament Speaker Shalva Papuashvili held a briefing and spoke including on the European Commission’s recent enlargement report.
Papuashvili emphasized that “recently popularized terms” such as “halting EU integration” or “freezing” the process are “only political statements” and that the fact that the EC worked on Georgia’s enlargement report and gave a recommendation is proof in itself that EU integration has not been stopped and “cannot be stopped”.
When asked, "Would you agree with Papuashvili?", a Commission spokesperson told the Accent the following:
"The granting of candidate status has not been followed by sufficient political commitment of the authorities to implement the necessary reforms. On the contrary, there have been significant negative developments such as the adoption of the Law on transparency of foreign influence and the legislative package on “family values and the protection of minors”. Those laws should be repealed.
• As a consequence, the accession process has de facto been halted.
• The country also made insignificant progress on the implementation of the nine steps set by the Commission’s 2023 Enlargement Communication.
• Authorities must ensure that attacks against media outlets, opposition parties and civil society are properly investigated, while reforms towards strengthening the rule of law, tackling high-level corruption, and eliminating oligarchic influence, should be undertaken."
At the same time, a Commission spokesperson pointed to the example of Türkiye, which is also covered by the 2024 enlargement reports, although the spokesperson noted that "accession negotiations with the country remain at a standstill since 2018, in line with the decision of the Council."