თორნტონი: "არჩევნების დღის დარღვევების მასშტაბი სავარაუდოდ, გაცილებით დიდია, რაც კი 2003 წლის შემდეგ გამართულ ნებისმიერ არჩევნებზე დაფიქსირებულა"
01/11/2024 09:26:36 პოლიტიკა
მაკკეინის ინსტიტუტის მკვლევარი ლორა თორნტონი, რომელიც 2014 –2020 წლებში „ეროვნულ-დემოკრატიულ ინსტიტუტის“ (NDI) საქართველოს წარმომადგენლობის დირექტორი იყო, მიიჩნევს, რომ "26 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების დღის დარღვევების მასშტაბი სავარაუდოდ, გაცილებით დიდია, რაც კი 2003 წლის შემდეგ გამართულ ნებისმიერ არჩევნებზე დაფიქსირებულა".
თორნტონის შეფასებით, წინა – 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნები და ამჟამინდელი კენჭისყრა ერთმანეთისგან განსხვავდება.
• "2024 და 2020 წლების ვითარება ერთმანეთს არ ჰგავს. პირველ რიგში, 2024 წლის წინასაარჩევნო გარემო გამოირჩეოდა ძალადობით მედიის, სამოქალაქო საზოგადოებისა და ოპოზიციის წარმომადგენლების მიმართ, ასევე – სამოქალაქო საზოგადოების წინააღმდეგ სამართლებრივი ინსტიტუტების გამოყენებით, "უცხოური აგენტების შესახებ" კანონის მიღებით, უკვე შეთანხმებული საარჩევნო რეფორმების შეუსრულებლობით, ცენტრალური საარჩევნო კომისიის (ცესკო) ხელმძღვანელის შერჩევის წესის დარღვევით, ხელისუფლების კრიტიკოსების შიშისა და დაშინების ატმოსფეროს შექმნით, ომის შესახებ "ქართული ოცნების" კამპანიის მიუღებელი რიტორიკითა და ბანერებით და მასშტაბური დეზინფორმაციული კამპანიებით "ქართული ოცნების" და კრემლის მხრიდან. ამ ყველაფერს 2020 წლის საპარლამენტო არჩვენების დროს ადგილი არ ჰქონია. ხოლო, რაც შეეხება 2024 წლის საპარლამენტო არჩევნებს, ამ არჩევნების დღის დარღვევების მასშტაბი სავარაუდოდ, გაცილებით დიდია, რაც კი 2003 წლის შემდეგ გამართულ ნებისმიერ არჩევნებზე დაფიქსირებულა. როგორც ადგილობრივი დამკვირვებლები აცხადებენ, დამკვირვებლების წინააღმდეგ ძალადობა, ბიულეტენების ჩაყრა, მრავალჯერადი ხმის მიცემა, დაშინება და ხმების მოსყიდვა არა იზოლირებული ინციდენტები, არამედ ფართოდ გავრცელებული შემთხვევები იყო", – განაცხადა თორნტონმა.
რაც შეეხება იმ ფაქტს, რომ არჩვენების ოფიციალური შედეგების გამოცხადების შემდეგ ოპოზიციის პროტესტს სათავეში პრეზიდენტი სალომე ზურაბიშვილი უდგას, მკვლევარი განმარტავს, რატომ "ანიჭებს ეს ფაქტი პროტესტს უფრო მეტ წონას":
• "ვფიქრობ, რომ ეს უფრო მეტ წონას ანიჭებს პროტესტს, რადგან პრეზიდენტს აქვს მანდატი იმ ხალხისგან, ვინც იგი პირდაპირ აირჩია. მისი ხმა პროტესტს მატებს სანდოობას".
სამომავლო მოვლენების შესაძლო სცენარებზე საუბრისას თორტონმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ "ქართული ოცნების" მთავრობა იმდენი ხანია, რაც თავისი საერთაშორისო პარტნიორების დისკრედიტაციას და შეურაცხყოფას ახდენს, რომ საქმისთვის „ჩვეულ რეჟიმში“ დაბრუნება არ იქნება".
• "მაგალითად, რომ დავუშვათ, რომ "ქართულმა ოცნებამ" კიდეც რომ "დაარბილოს" "უცხოური აგენტების შესახებ" კანონი, არსებობს მრავალი სხვა ქმედება, რომელიც მმართველმა პარტიამ აშშ-სთან და ევროკავშირთან ურთიერთობების საზიანოდ განახორციელა, ასეთებია: ანტი–LGBTQ „პროპაგანდის“ კანონი, რომელიც თრგუნავს სიტყვისა და გაერთიანების თავისუფლებას; რუსეთში მრავალფუნქციური ტექნიკის ტრანზიტის არაღკვეთა, რომელიც სანქციების თავიდან აცილების გზას წარმოადგენს; რიტორიკა ოპოზიციის აკრძალვისა და ოპონენტების დაპატიმრების შესახებ; დამოუკიდებელი ორგანიზაციების, მათ შორის საერთაშორისო ორგანიზაციების დევნის მიზნით სხვა სამართლებრივი ზომების გამოყენება და სასამართლო და საარჩევნო რეფორმის ჩავარდნა.
• მე მჯერა, რომ "ქართული ოცნების" აზრით, მას შეუძლია, უბრალოდ „გადატვირთოს“ ურთიერთობა ივანიშვილსა და აშშ-ს ელჩს შორის შეხვედრის შეთავაზებით, მაგრამ ეს არ უნდა მოხდეს. არ მჯერა, რომ მანამდე არსებული თანამშრომლობა განახლდება მნიშვნელოვანი ცვლილებებისა და ქმედებების, მათ შორის სერიოზული საარჩევნო დარღვევების გამოძიების საჭიროების და ზოგიერთ ადგილზე ხელახალი არჩევნების ჩატარების შესაძლებლობის გარეშე", – დასძინა მან.

Thornton on Georgia’s elections - On election day, the scale of the irregularities is far greater than any election since arguably 2003
01/11/2024 09:26:36 Politic
Official results following the parliamentary election on October 26 gave the governing Georgian Dream party nearly 54 percent of the vote, but the opposition parties that passed the 5 percent threshold and Georgia's president Salome Zurabishvili have said the result was rigged.
Ruling Georgian Dream party does not share any of their remarks and points to the events of 2020, when there was a political crisis, although in the end the opposition entered the parliament.
Senior director for global democracy programs at the McCain Institute, Laura Thornton, who was NDI's resident director in Georgia in 2014-2020, told the Accent that "on election day, the scale of the irregularities is far greater than any election since arguably 2003."
According to her, "the situations in 2024 and 2020 are not the same."
"First, the pre election environment in 2024 was marked by violence against media, civil society, and opposition members, lawfare against civil society, passage of the foreign agents law, lack of compliance with agreed-upon electoral reforms, violation of the selection of the head of the CEC, an environment of fear and intimidation of government critics, unacceptable rhetoric and images in the GD campaign about war, and widespread disinformation campaigns by GD and Kremlin. In 2020, we did not have this. On election day, the scale of the irregularities is far greater than any election since arguably 2003. Violence against observers, ballot stuffing, multiple voting, intimidation, vote buying, were not just isolated incidents but widespread, as reported by domestic observers," she said.
As for the fact that President Salome Zurabisvili is at the head of the protest, Thornton believes the President gives the protest more weight:
"I believe she gives the protest more weight, because she has a mandate from the people who directly elected her. Her voice adds to the credibility."
When asked, "which scenario do you think is more realistic? – the scenario when the international community does not recognize the results of these elections as legitimate and takes measures similar to the decisions made in the case of Belarus? Or the scenario when the "Agents' Law" is canceled or "softened" and the partners continue to cooperate with the Georgian Dream authorities, despite the questions regarding the elections?" she stated the following:
"It will undoubtedly affect the relationship between Georgia and its Western partners. The GD government has discredited and vilified its international partners for so long that it will not be "business as usual." Even if GD "softens" the foreign agents law, there are multiple other actions that GD has taken to hurt its relationship with the U.S. and EU. The anti-LGBTQ "propaganda" law that suppresses free speech and association. The failure to curb transit of multi-purpose machinery to Russia, serving as a sanctions evasion route. The rhetoric to ban the opposition and jail opponents. The use of other legal measures to go after independent organizations, including international organizations. The failure of judicial and electoral reform.
I believe GD thinks it can simply "reset" its relationship by proposing a meeting between Ivanshvili and the U.S. ambassador, but this should not happen. I do not believe there will be a resumption of previous cooperation without significant changes and actions. Including the need to investigate the serious irregularities in the elections and the possibility of reelections in certain areas."