ფიცომ რუსეთის ტელევიზიასთან ინტერვიუში დასავლეთი აკრიტიკა
სლოვაკეთის პრემიერ-მინისტრი რობერტ ფიცო ევროკავშირის წევრი ქვეყნების პირველი მოქმედი ლიდერი გახდა, ვინც უკრაინაში რუსეთის სრულმასშტაბიანი შეჭრის შემდეგ რუსულ სახელმწიფო პროპაგანდისტულ მედიას ინტერვიუ მისცა. ფიცო ესაუბრა, კერძოდ, ტელეარხ «Россия»-ს წამყვანს, კრემლის ცნობილ პროპაგანდისტს, დასავლეთის მიერ სანქცირებულ ოლგა სკაბეევას, რომელმაც მასთან ინტერვიუდან ამონარიდები თავის ტელეგრამ-არხში გამოაქვეყნა. მოგვიანებით ეს ამონარიდები აიტაცა სლოვაკურმა მედიამაც, რასაც ქვეყანაში პრემიერის მიმართ პროტესტი მოჰყვა.
ინტერვიუში ფიცომ გააკრიტიკა ევროკავშირის ქვეყნები, რომელთა დიდი ნაწილი სლოვაკეთის პარტნიორია ნატო-შიც და განაცხადა, რომ მათი მხრიდან უკრაინის მხარდაჭერა "ომს მხოლოდ ახანგრძლივებს".
პრემიერმა მხარი დაუჭირა კრემლის სხვა ცნობილ პროპაგანდისტულ თეზისებსაც, კერძოდ - იმის შესახებ, თითქოს უკრაინამ სტამბოლის სამშვიდობო შეთანხმებებზე დასავლეთის ზეწოლის შედეგად თქვა უარი და რომ რუსეთის წინააღმდეგ დასავლური სანქციები "არ მუშაობს". გარდა ამისა, მან ეჭვი შეიტანა ოფიციალურ ვერსიაში, რომლის თანახმად, პუტინის სტრატეგიულ მილსადენ "ჩრდილოეთ ნაკადის" აფეთქების უკან უკრაინის მოქალაქეთა კერძო ინიციატივა იდგა და არა რომელიმე ქვეყნის სპეცსამსახურები.
რუსეთი ფიცოს არაფრისთვის გაუკრიტიკებია, სამაგიეროდ კრიტიკული იყო დასავლეთის მიმართ იმის გამოც, რომ იგი "ცდილობს, რუსეთი დააჩოქოს და არა მშვიდობას მიაღწიოს" (რაც ასევე კრემლის ცნობილი სადეზინფორმაციო-პროპაგანდისტული ნარატივია) - "პირველი დღიდან ვიმეორებ: მოდით, ვაიძულოთ რუსეთი, უკრაინა და აშშ, დაიწყონ მოლაპარაკებებიო".
აღსანიშნავია, რომ მსგავსი პროპაგანდისტული თეზისებით ფიცო ადრეც არაერთგზის გამოსულა და მეტიც, მისი რიტორიკა ხშირ შემთხვევაში ფაქტობრივად, სიტყვა-სიტყვით ემთხვევა კრემლისას - ისევე, როგორც უნგრეთის პრემიერ ვიქტორ ორბანის შემთხვევაში. მართალია, მოსკოვში ორბანიც იყო ჩასული, თუმცა ფიცოსგან განსხვავებით, კრემლის პროპაგანდისტული ტელევიზიებისთვის ინტერვიუ არ მიუცია.
სლოვაკეთის ლიბერალურმა ოპოზიციამ ფიცო მკაცრად გააკრიტიკა ამ ქმედების გამო და განაცხადა, რომ "პრემიერს აქვს დრო, პუტინს აამოს, მაგრამ სლოვაკეთის პრობლემებისთვის არ სცალია".
ცნობისთვის: რობერტ ფიცო სათავეში უდგას კოალიციურ მთავრობას, რომელიც ხელისუფლებაში გასულ წელს მოვიდა. მისი მმართველობის პირობებში სლოვაკეთმა უკრაინის დახმარებაზე უარი განაცხადა. ამავდროულად, ბრატისლავა არ ბლოკავს რუსეთის წინააღმდეგ სანქციების გახანრძლივება-გაფართოებას და ოფიციალურ დონეზე კვლავინდებურად მხარს უჭერს უკრაინის ტერიტორიულ მთლიანობას.

Премьер Словакии выступил на российском телевидении
Премьер-министр Словакии Роберт Фицо дал интервью ведущей российского государственного телеканала «Россия» Ольге Скабеевой. Отрывки из него опубликовала сама Скабеева в телеграме. Их также публикуют словацкие СМИ, отмечая, что Фицо стал первым действующим главой государства или правительства страны, входящей в ЕС, выступившим на российском телевидении после начала широкомасштабного вторжения в Украину.
Впоследствии интервью вышло в эфир в программе Скабеевой «60 минут» на телеканале «Россия-1». Ольга Скабеева включена в санкционный список ЕС, а также США и ряда других стран.
Словацкий премьер в своём выступлении раскритиковал страны ЕС, многие из которых являются также союзниками Словакии по НАТО, выступив с утверждением, что их поддержка Украины якобы только продлевают войну. Он также выступил в защиту других тезисов, которые продвигают российские власти и подконтрольные им СМИ - о том, что Украина под западным давлением отказалась от мирных договорённостей в Стамбуле, о том, что западные санкции против России «не работают». Также он усомнился в версии о том, что за подрывом газопроводов «Северный поток» стояла частная инициатива ряда граждан Украины, намекнув на вероятную причастность к нему спецслужб.
Фицо не высказал критических замечаний в адрес России, но раскритиковал Запад за то, что он, по его словам, стремится поставить Россию на колени, а не добиться мира. «С первого дня я говорю: давайте заставлять Россию, Украину и США начать переговоры», – заявил он. Фицо также отметил, что с радостью бы приехал в Москву на 80-ю годовщину Победы, и выразил благодарность Красной армии.
Фицо выступал с подобными тезисами и ранее, его риторика по отношению к войне в Украине фактически совпадает с риторикой его союзника, премьер-министра Венгрии Виктора Орбана. Однако даже Орбан, хотя и приезжал в Москву и встречался с Путиным, не выступал в российском телевидении.
Словацкая либеральная оппозиция раскритиковала премьера за интервью, заявив, что у Фицо есть время на то, чтобы «прислуживать Путину», но нет его на то, чтобы заняться проблемами Словакии.
Роберт Фицо возглавляет коалиционное правительство, пришедшее к власти в прошлом году. Словакия под его руководством отказалась от военной поддержки Украины. В то же время, Братислава не блокирует расширение и продление санкций в отношении России и официально по-прежнему поддерживает территориальную целостность Украины.