პროკურატურამ პრეზიდენტი გამოკითხვაზე დაიბარა
საქართველოს პროკურატურამ საქართველოს პრეზიდენტი სალომე ზურაბიშვილი გამოკითხვაზე დაიბარა. საქმე, პროკურატურის განცხადების მიხედვით, ეხება ცესკოს მიმართვის საფუძველზე საპარლამენტო არჩევნების სავარაუდო გაყალბების ფაქტზე დაწყებულ გამოძიებას. საქმე აღძრულია სსკ-ის 164³-ე მუხლით გათვალისწინებული დანაშაულის ნიშნებით.
პროკურატურა პრეზიდენტს გამოკითხვაზე 31 ოქტომბერს იბარებს.
"ცესკო-ს განცხადებისა და საჯარო სივრცეში მასმედიის მეშვეობით გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად, საქართველოს პრეზიდენტი, სალომე ზურაბიშვილი უნდა ფლობდეს მტკიცებულებებს 2024 წლის საპარლამენტო არჩევნების შესაძლო გაყალბებასთან დაკავშირებით, რის გამოც, კანონით დადგენილი წესით, საქართველოს პრეზიდენტი, მიმდინარე წლის 31 ოქტომბერს, გამოკითხვის მიზნით დაბარებულია საგამოძიებო უწყებაში.
საქართველოს პროკურატურა ჩაატარებს ყველა საჭირო საგამოძიებო და საპროცესო მოქმედებას, როგორც ცესკო-ს მომართვაში მითითებული, ამავდროულად, საქართველოს პრეზიდენტის, ცალკეული პოლიტიკური პარტიებისა და სადამკვირვებლო მისიების წარმომადგენლების მიერ გაჟღერებული ფაქტების შესწავლის მიზნით. მათ შორის, გამოძიების ფარგლებში გამოიკითხება ყველა ის პირი, რომელიც შესაძლებელია, ფლობდეს ინფორმაციას სავარაუდო, დანაშაულებრივ ფაქტთან დაკავშირებით.
აქვე, საზოგადოებას ვაცნობებთ, რომ წინასაარჩევნო პერიოდსა და არჩევნების დღეს გამოვლენილი ცალკეული სამართალდარღვევების შესწავლის მიზნით, სამართალდამცავი უწყებები აქტიურად აწარმოებენ გამოძიებას არაერთ სისხლის სამართლის საქმეზე.
გამოძიების შედეგების შესახებ პროკურატურა პერიოდულად მოახდენს საზოგადოების ინფორმირებას",- ნათქვამია განცხადებაში.
პრეზიდენტის რეზიდენციაში ჯერ საპასუხო განცხადება არ გაკეთებულია. უცნობია, გეგმავს თუ არა პრეზიდენტი გამომძიებელთან შეხვედრას.
შეგახსენებთ, რომ ოპოზიცია და პრეზიდენტი არ აღიარებენ ცესკოს მიერ გამოცხადებულ შედეგებს და საერთაშორისო გამოძიების ჩატარებას მნიშვნელოვნად მიიჩნევენ.

30/10/2024 07:47:29 Politic, Justice
"Based on the statement of the Central Election Commission (CEC) dated October 30, 2024, the Prosecution Service of Georgia has launched an investigation into the alleged falsification of the Parliamentary Elections with the elements of the crime punishable under Article 164³ of the Criminal Code of Georgia.
Pursuant to the statement of the CEC and information disseminated through the media, President of Georgia Salome Zurabishvili is believed to possess evidence regarding possible falsification of the 2024 Parliamentary Elections. Therefore, in accordance with the law, the President of Georgia has been summoned to the investigative agency for an interview on October 31 of this year.
The Prosecution Service of Georgia will conduct all necessary investigative and procedural actions to study the facts raised in the CEC's statement, as well as those mentioned by the President of Georgia, certain political parties, and the representatives of election observation missions. Among these, as part of the investigation, all individuals who may have information regarding the alleged offense will be interviewed.
Additionally, we would like to inform the public that in order to look into specific offenses identified during the pre-election period and on the election day, law enforcement agencies are actively investigating multiple criminal cases.
The Prosecution Service will periodically inform the public about the results of the investigation," Georgia's Prosecutor's Office said in a statement.