რუსეთი საქართველოსა და აზერბაიჯანს ელექტროენერგიის მიწოდებას სთხოვს
ელექტროენერგიის იმპორტ-ექსპორტის რუსულმა მონოპოლისტმა ოპერატორმა - კომპანია ინტერრაომ საქართველოსა და აზერბაიჯანს მიმართა თხოვნით, ავარიული რეჟიმების შემთხვევაში რუსეთში ელექტროენერგიის მიწოდების შესაძლებლობა განიხილონ, - იუწყება რუსული სააგენტო "ინტერფაქსი" კომპანიის მმართველი საბჭოს წევრი ალექსანდრა პანინას განცხადებაზე დაყრდნობით.
"ორ ქვეყანას მივმართეთ - აზერბაიჯანსა და საქართველოს. ვთხოვეთ, მოწოდებების შესაძლებლობა განიხილონ. პასუხი ჯერ არ მიგვიღია" - განაცხადა პანინამ, რომლის ინფორმაციით, საუბარია, კერძოდ, 300 მეგავატი ელექტროენერგიის მიწოდებებზე.
ცნობისთვის: ელექტროენერგიის დეფიციტი რუსეთში წლავანდელი ზაფხულის ანომალიური სიცხისა და როსტოვისა და ბურიატიის უმსხვილეს ჰესებზე მომხდარი მასშტაბური ავარიების ფონზე წარმოიშვა. ამის გამო მთავრობას მოუწია, შეზღუდვები დაეწესებინა პრიმორსკის, ბურიატიისა და ზაბაიკალიეს ოლქების ენერგომომარაგებაში.
ამავდროულად, პანინას ინფორმაციით, რუსული კომპანია მიმდინარე საშემოდგომო სეზონზე საქართველოში 300 მვტ ელექტროენერგიის ექსპორტს გეგმავს.
"საქართველოში მიწოდებებს ვახორციელებთ. ჯერჯერობით მცირე მოცულობებს, რომელიც შეთანხმებულია "სისტემურ ოპერატორთან". და აი, ოქტომბერში საქართველოში რეგულარული მიწოდებები გვექნება" - აღნიშნა მან.
"საქართველოს სახელმწიფო ელექტროსისტემის" საიტზე აღნიშნულია, რომ რუსეთი "კავკასიონის" გადამცემი ხაზით ამჟამად საქართველოს ელექტროენერგიას 47 მვტ-ის დონეზე აწვდის.

Москва попросила Азербайджан и Грузию рассмотреть возможность импорта э/энергии в РФ в период аварий
15/10/2024 18:16:13 Политика, Экономика
Российский монопольный оператор импорта-экспорта электроэнергии ИнтерРАО обратился к Грузии и Азербайджану с просьбой рассмотреть возможность поставок в Россию в случае аварийных режимов, сообщила журналистам член правления компании Александра Панина, слова которой передал Интерфакс.
«Мы запросили две страны. Азербайджан и Грузию спросили о возможности поставки. Чтобы поставляли в период аварийных режимов... Пока еще не ответили», - сказала она.
РФ попросила о поставках 300 мегаватт, добавила Панина.
Этим летом в южных регионах из-за аномальной жары и аварии на Ростовской АЭС пришлось вводить ограничения энергоснабжения. Из-за аварии на сетях крупной электростанции электричество отключали в Приморском крае. После отключения одного из энергоблоков крупнейшей ГРЭС в Бурятии были введены ограничения потребления в этом регионе и в Забайкальком крае.
Кроме того, российская компания этой осенью намерена экспортировать электроэнергию в Грузию на уровне 300 МВт.
«Сейчас мы поставляем в Грузию. Пока у нас есть небольшой объем, который согласован «Системным оператором». И вот в течение октября у нас будут регулярные поставки в Грузию», – сказала Панина.
На сайте «Грузинской государственной электросистемы» указано, что через линию электропередачи «Кавкасиони» Россия сейчас поставляет Грузии электроэнергию на уровне 47 МВт.