რომელი ქვეყნები და რა გზით გეგმავენ ლიბანიდან თავიანთი მოქალაქეების ევაკუაციას
მას შემდეგ, რაც ახლო აღმოსავლეთში ვითარება უკიდურესად დაიძაბა ქვეყნების ნაწილი ლიბანიდან თავისი მოქალაქეების ევაკუაციას გეგმავს. როგორც CNN იუწყება, სახელმწიფოები ლიბანიდან თავიანთი მოქალაქეების გამოყვანას კვიპროსის და თურქეთის გავლით აპირებენ.
მიუხედავად იმისა, რომ არცერთ ქვეყანას ჯერ არ დაუწყია მასშტაბური სამხედრო ევაკუაცია, რიგმა სახელმწიფომ ორგანიზება გაუკეთა ჩარტერულ რეისებს, ხოლო ზოგმა ქვეყანამ დახმარება გაუწიეს მოქალაქეებს კომერციული რეისებზე ადგილების დაჯავშნაში.
ვინ როგორ გეგმავს ლიბანიდან მოქალაქეების ევაკუაციას
ამერიკის შეერთებული შტატები: CNN-ის ინფორმაციით, ათობით ამერიკელი სამხედრო მოსამსახურე განლაგდა კვიპროსში სხვადასხვა სცენარისთვის მოსამზადებლად, მათ შორის ლიბანიდან აშშ-ის მოქალაქეების ევაკუაციისთვის სრულმასშტაბიანი ომის შემთხვევაში. აგვისტოდან მოყოლებული, აშშ მოუწოდებს თავის მოქალაქეებს დაუყოვნებლივ დატოვონ ლიბანი.
გაერთიანებული სამეფო: ლიბანიდან ბრიტანეთის მოქალაქეების შესაძლო ევაკუაციისთვის მოსამზადებლად, დაახლოებით 700 დამატებითი ჯარისკაცი განალაგეს კვიპროსში, სადაც ბრიტანეთის სამხედრო ძალებს უკვე ჰყავს რამდენიმე ასეული სამხედრო მოსამსახურე ორ ბაზაზე. მას ასევე ჰყავს ორი სამხედრო გემი რეგიონში და 2 ქოტომბერს ორგანიზება გაუკეთა ჩარტერულ რეისს ლიბანის დედაქალაქ ბეირუთიდან.
საფრანგეთი: საფრანგეთის არმიის წარმომადგენელმა განაცხადა, რომ ვერტმფრენმზიდი ხომალდი ჩავა ხმელთაშუა ზღვაში იმ შემთხვევისთვის, თუ პარიზი გადაწყვეტს თავისი მოქალაქეების ევაკუაციას ლიბანიდან, – იუწყება Reuters.
"პარიზის საგანგებო გეგმები აქცენტირებულია კვიპროსსა და ბეირუთის აეროპორტზე, ამასთან მიმდინარეობს მოლაპარაკებები თურქეთის გავლით ევაკუაციის შესახებ", – იტყობინება Reuters.
ავსტრალია: დღეს საგარეო საქმეთა მინისტრმა პენი ვონგმა განაცხადა, რომ დამატებით 500 ადგილი დაჯავშნეს ავსტრალიელებისთვის, მუდმივი რეზიდენტებისა და მათი ოჯახის წევრებისთვის კომერციულ რეისებზე. ისინი შაბათს გაფრინდებიან კვიპროსში. მისივე ცნობით, ავსტრალიის თავდაცვის ძალების თვითმფრინავი განთავსებულია კვიპროსში საგანგებო ღონისძიებებში დასახმარებლად.
ჩინეთი: სახელმწიფო საინფორმაციო სააგენტო "Xinhua" ცნობით, ჩინეთის 200-ზე მეტი მოქალაქე ევაკუირებულ იქნა ლიბანიდან, მათ შორის დაახლოებით 80 ადამიანი გემით, რომელიც სამშაბათს ჩავიდა კვიპროსში. მისივე ინფორმაციით, 140-ზე მეტი მოქალაქე და მათი ოჯახის წევრები ჩარტერული რეისით პეკინში გუშინ ჩავიდნენ.
კანადა: ოტავამ მიმდინარე კვირის დასაწყისში განაცხადა, რომ დამატებით 800 ადგილი უზრუნველყო კომერციულ რეისებზე ლიბანიდან კანადელებისა და მათი ოჯახებისთვის. ქვეყნის საგარეო საქმეთა მინისტრმა CBC News-ს განუცხადა, რომ თუ ევაკუაცია აუცილებელი გახდება, კანადას აქვს შეთანხმებები კვიპროსთან, საბერძნეთთან და თურქეთთან და თანამშრომლობს აშშ-სთან, ავსტრალიასთან და საფრანგეთთან, რათა "უზრუნველყოს ევაკუაციის გეგმების ერთობლივი ადაპტირება".
ესპანეთი, ნიდერლანდები, სამხრეთ კორეა და რამდენიმე სხვა ქვეყანა სამხედრო თვითმფრინავებს აგზავნის ლიბანში საკუთარი მოქალაქეების სამშობლოში დასაბრუნებლად.
რაც შეეხება საქართველოს, "აქცენტმა" საგარეო საქმეთა სამინისტროს შესაბამისი კითხვით მიმართა და პასუხს მიღებისთანავე შემოგთავაზებთ.
ცნობისთვის: ისრაელის თავდაცვის ძალებმა ლიბანში "ჰეზბოლას" წინააღმდეგ საჰაერო ოპერაცია სექტემბრის ბოლოდან დაიწყეს, 1 ოქტომბრიდან კი ლიბანის სამხრეთში სახმელეთო შეტევაზეც გადავიდნენ. ისრაელი აცხადებს, რომ ამ ოპერაციის მიზანია "ჰეზბოლას" თავდასხმებისგან ქვეყნის ჩრდილოეთის დაცვა.
ახლო აღმოსავლეთში ვითარება უკიდურესად დაიძაბა 2023 წლის ოქტომბრიდან, როცა ისრაელმა პალესტინელთა რადიკალურ ისლამისტურ მოძრაობა "ჰამასს" ისრაელის ტერიტორიაზე თავდასხმის, ათასზე მეტი ადამიანის დახოცვისა და მძევლად აყვანის გამო ომი გამოუცხადა და ღაზას სექტორში დიდი მსხვერპლის და ჰუმანიტარული კატასტროფის გამომწვევი სამხედრო ოპერაცია დაიწყო.სიტუაცია კიდევ უფრო გამწვავდა მას შემდეგ, რაც 2024 წლის ივლისში თეირანში "ჰამასის" ლიდერი ისმაილ ჰანიე, ხოლო სექტემბერში ბეირუთში "ჰეზბოლას" ლიდერი ჰასან ნასრალა მოკლეს.
"ჰეზბოლას" და მის მოკავშირეს, პალესტინელთა რადიკალურ ისლამისტურ მოძრაობა "ჰამასს", რომლებიც ისრაელს მთავარ მტრად მიიჩნევენ, მხარს უჭერს ირანის ხელისუფლება.

Countries prepare for possible evacuations from Lebanon
Several countries are ramping up efforts to evacuate their nationals from Lebanon and urging those remaining to leave amid the escalating situation as Israel wages a ground offensive in the south of the country.
While no country has launched a large-scale military evacuation yet, some governments have organized charter flights and others have helped secure seats on commercial flights out of Lebanon, with many looking to Cyprus and Turkey as transit points.
Here’s a look at what some countries have done:
United States: Dozens of US troops have been deployed to Cyprus in preparation for a range of contingencies including evacuating US citizens from Lebanon should a full-blown war erupt, US officials told CNN. Since August, the US has urged its nationals to leave Lebanon immediately.
United Kingdom: In preparation for a possible evacuation of UK nationals from Lebanon, about 700 extra troops have been deployed to Cyprus, where the British military already has several hundred military personnel stationed at two bases. It also has two warships in the region and organized a charter flight from Lebanon’s capital Beirut Wednesday for nationals and their dependents.
France: A French army spokesperson said Tuesday a helicopter carrier will arrive in the eastern Mediterranean in case Paris decides to evacuate its nationals from Lebanon, Reuters reported. Its contingency plans center on Cyprus and Beirut airport, while it is also discussing evacuations via Turkey, the news agency said.
Australia: An additional 500 seats have been secured for Australians, permanent residents and their family members on commercial flights departing Saturday for Cyprus, Foreign Minister Penny Wong said Thursday, after seats on several flights were organized earlier this week. An Australian Defence Force aircraft has been positioned in Cyprus to aid with contingency arrangements.
China: More than 200 Chinese nationals have been evacuated from Lebanon, including about 80 people on a ship that arrived in Cyprus on Tuesday, according to state-run news agency Xinhua. More than 140 Chinese citizens and their families were on a chartered flight that arrived in Beijing on Wednesday, Xinhua added.
Canada: Ottawa announced earlier this week it had secured an additional 800 seats on commercial flights leaving Lebanon for Canadians and their families. The country’s global affairs minister told CNN affiliate CBC News that if an evacuation becomes necessary, Canada has agreements with Cyprus, Greece and Turkey, and is working with the US, Australia and France to “make sure we adapt our evacuation plans together.”
Spain, the Netherlands, South Korea and several other countries are deploying military aircraft to Lebanon to bring home their nationals.