აშშ – რუსული დაზვერვის სამსახურის ბრალდებაზე: "ეს არის აბსურდი, რუსეთი არის ქვეყანა, რომელიც საქართველოს ტერიტორიის 20%–ის ოკუპაციას აგრძელებს"
12/09/2024 07:15:56 პოლიტიკა
აშშ–ის სახელმწიფო დეპარტამენტში "აბსურდს" უწოდებენ რუსეთის მხრიდან გაჟღერებულ მორიგ ბრალდებას, რომლის თანახმად, თითქოს აშშ-ს "არჩევნებში "ქართული ოცნების" გამარჯვებისთვის ხელის შეშლა სურს". ამის შესახებ "აქცენტს" აშშ–ის სახელმწიფო დეპარტამენტის პრეს–სპიკერმა განუცხადა.
- "ეს ინფორმაცია სრული სიცრუეა და ეს არ არის პირველი შემთხვევა, როდესაც ჩვენ რუსეთის სპეცსამსახურების მსგავს ბრალდებებს აბსურდულს ვუწოდებთ. აშშ მზადაა, მხარი დაუჭიროს დემოკრატიას და თავისუფალ და სამართლიან არჩევნებს მთელ მსოფლიოში. რუსეთი არის ქვეყანა, რომელიც აწარმოებს ომს დემოკრატიული უკრაინის წინააღმდეგ და საქართველოს ტერიტორიის 20%–ის ოკუპაციას აგრძელებს", – განაცხადა პრეს–სპიკერმა.
ცნობისთვის: რუსეთის საგარეო დაზვერვის სამსახურმა (СВР) ამ თემაზე მორიგი მოხსენება გუშინ გამოაქვეყნა, რომლის მიხედვით, "ვაშინგტონს დაგეგმილი აქვს, ქართულ არჩევნებში ეუთო-ს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებათა ბიუროს დახმარებით ჩაერიოს".
ამავე თემაზე: მოსკოვი "ოცნების" მხარდაჭერას აღარ მალავს და მის მსგავსად, დასავლეთს "გადატრიალების მზადებაში" კიდევ ერთხელ ადანაშაულებს

US Department of State on Russian Foreign Intelligence's accusation: This is completely false
Moscow no longer hides its desire for the victory of the ruling Georgian Dream party in the parliamentary elections of Georgia and spreads another disinformation. In particular, The Russia’s Foreign Intelligence Service (SVR) is accusing the United States of planning to “interfere in Georgia’s upcoming Parliamentary elections against the ruling Georgian Dream, using the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights."
"This is completely false and not the first time we have categorized such allegations from Russian intelligence services as absurd," a State Department Spokesperson told the Accent.
"The U.S. is committed to supporting democracy and free and fair elections around the world. Russia is a nation that is waging war against democratic Ukraine and continues to occupy 20 percent of Georgia," the Spokesperson added.
Russia voiced similar allegations against the U.S. in August as well.
The U.S. State Department Spokesperson categorically denied Russian allegations that the U.S. is planning a “color revolution in Georgia,” instead emphasizing U.S. support for Georgia’s development and its struggle against Russian aggression.