Crew Dragon-ის "ყველაზე სარისკო" ფრენა ასტრონავტებთან ერთად დაიწყო
ოთხი ასტრონავტი კერძო კოსმოსური მისიიდან Polaris Dawn სამშაბათს დილით გაემგზავრა ხუთდღიანი ორბიტალური ფრენისთვის SpaceX-ის მოდიფიცირებული ხომალდით Crew Dragon.
ფრენის მიზანია ფუნდამენტურად ახალი კოსმოსური კოსტუმების გამოცდა ღია კოსმოსში გასვლით.
ეკიპაჟის შემადგენლობაში შედიან: ჯგუფის ლიდერი ჯარედ აიზეკმანი; გადამდგარი სამხედრო, პილოტი სკოტ პოტეტი და SpaceX-ის ორი თანამშრომელი - სარა გილისი და ანა მენონი. ეს ჯგუფის ლიდერის მეორე გაფრენაა კოსმოსში.
გაშვება 10 აგვისტოს NASA-მ ფლორიდაში მდებარე კენედის კოსმოსური ცენტრიდან 9:23 საათზე განახორციელა. ხომალდმა ორბიტას დაგეგმილზე ცხრა-ნახევარი წუთის დაგვიანებით მიაღწია.
ეს არის Crew Dragon-ის მეხუთე და ყველაზე სარისკო ფრენა, აღნიშნავს Reuters. ელიფსური ორბიტის პარამეტრებია 190 კილომეტრი პერიგეაზე და 1400 კილომეტრი აპოგეაზე. არცერთ ეკიპაჟს არ გაუვლია ეს მანძილი პლანეტიდან 1972 წელს ამერიკული Apollo მთვარის პროგრამის დასრულების შემდეგ. ელიფსური ორბიტის პარამეტრებია 190 კილომეტრი პერიგეაზე და 1400 კილომეტრი აპოგეაზე. არც ერთ ეკიპაჟს არ გაუვლია ეს მანძილი პლანეტიდან 1972 წელს ამერიკული Apollo მთვარის პროგრამის დასრულების შემდეგ.

Начался «самый рискованный» полёт Crew Dragon с астронавтами
Четверо астронавтов частной космической миссии Polaris Dawn отправились рано утром во вторник в пятидневный орбитальный полёт на модифицированном корабле Crew Dragon компании SpaceX. Цель полета – испытание принципиально новых скафандров с выходом в открытый космос. Экипаж состоит из командира Джареда Айзекмана, отставного военного лётчика-истребителя Скотта Потита и двух сотрудниц компании SpaceX Сары Гиллис и Анны Менон. Для командира это второй полет в космос.
Запуск осуществлён 10 августа агентством NASA из Космического центра имени Кеннеди в штате Флорида в 9:23 по Гринвичу. Crew Dragon достиг орбиты на девять с половиной минут позже запланированного времени.
Это пятый и наиболее рискованный полёт корабля Crew Dragon, обращает внимание Reuters. Параметры эллиптической орбиты составляют 190 километров в перигее и 1400 километров в апогее. На такое расстояние от планеты не удалялся ни один экипаж со времени завершения американской лунной программы «Аполлон» в 1972 году.