პენტაგონი: ორმხრივი თანამშრომლობის გადახედვის ფარგლებში საქართველოში სწავლება "ღირსეული პარტნიორი" განუსაზღვრელი ვადით გადავდეთ
05/07/2024 15:05:04 პოლიტიკა, თავდაცვა
აშშ– საქართველოს ორმხრივი თანამშრომლობის გადახედვის ფარგლებში აშშ–მა საქართველოში სწავლება "ღირსეული პარტნიორი" განუსაზღვრელი ვადით გადადო, – იუწყება პენტაგონი.
როგორც პენტაგონის მიერ გავრცელებულ განცხადებაშია აღნიშნული, სწავლება საქართველოში 25 ივლისიდან 6 აგვისტომდე პერიოდში უნდა ჩატარებულიყო.
"აშშ-ის მთავრობამ საქართველოსთან ორმხრივი თანამშრომლობის სრული გადახედვა 30 მაისს დაიწყო და „ღირსეული პარტნიორის“ გადადება უკავშირდება აშშ-ის და დასავლეთის სხვა ქვეყნების წინააღმდეგ საქართველოს მთავრობის ცრუ ბრალდებას, რომ ზეწოლა ხდება საქართველოზე რუსეთის წინააღმდეგ მეორე ფრონტის გახსნისთვის, უკრაინაზე ზეწოლის შესამსუბუქებლად, ასევე ინფორმაციას, რომლის თანახმად, მმართველი პარტიის წინააღმდეგ გადატრიალების ორ მცდელობაში იღებდა დასავლეთი მონაწილეობას. შეერთებული შტატების მთავრობამ დაადგინა, რომ საქართველოში მასშტაბური სამხედრო წვრთნების ჩასატარებლად ახლა შეუფერებელი დროა.
შეერთებული შტატები გააგრძელებს პარტნიორობას საქართველოს თავდაცვის ძალებთან, რადგან ჩვენ ვცდილობთ გავაძლიეროთ საქართველოს უნარი, დაიცვას თავისი სუვერენიტეტი და შეინარჩუნოს ტერიტორიული მთლიანობა.
ეს გადაწყვეტილება მარტივად არ მიგვიღია და დიდ ყურადღებას ვაქცევთ იმ მნიშვნელობას, რასაც ჩვენი მოკავშირეები და პარტნიორები „ღირსეული პარტნიორის“ მსგავს წვრთნებს ანიჭებენ. შეერთებული შტატები მოუთმენლად ელის მოკავშირეებთან და პარტნიორებთან ერთად თანამშრომლობის მომავალ შესაძლებლობებს 2025 წელს, მათ შორის წვრთნების AGILE SPIRIT ჩატარებას", – ნათქვამია განცხადებაში.
ცნობისთვის: "აგენტების კანონის" მიღების გამო 23 მაისს აშშ–ის სახელმწიფო მდივანმა ენტონი ბლინკენმა განაცხადა, რომ ამერიკა საქართველოსთან თანამშრომლობას გადახედავს და ხელისუფლებას სავიზო შეზღუდვებს დაუწესებს. მოგვიანებით, 6 ივნისს სახელმწიფო დეპარტამენტმა საქართველოში "აგენტების კანონის" მხარდაჭერისთვის სანქციების პირველი პაკეტი გამოაცხადა. სანქცია გულისხმობს სავიზო შეზღუდვებს. ის შეეხება „ქართული ოცნების” და პარლამენტის წევრებს, ძალოვანებს და კერძო პირებს. საუბარია 20–დან 30–მდე ადამიანზე. მათი სახელები და გვარები ჯერ არ დაკონკრეტებულა.

Pentagon: The United States will indefinitely postpone iteration of exercise NOBLE PARTNER in Georgia
05/07/2024 15:05:04 Politic, Defense
The United States has initiated a comprehensive review of the United States – Georgia bilateral relationship, according to the U.S. Department of Defence.
"As part of that review, the United States will indefinitely postpone this iteration of exercise NOBLE PARTNER in Georgia, originally scheduled for July 25 – August 6, 2024," the Pentagon continued.
"On May 30, The US government began a full review of all bilateral cooperation with Georgia. The decision to postpone this iteration of NOBLE PARTNER is due to the Georgian government's false accusations against the United States and other western entities, to pressure Georgia to open a second front against Russia to alleviate pressure on Ukraine, and of participating in two coup attempts against the ruling party. As such, the United States Government has determined that this is an inappropriate time to hold a large-scale military exercise in Georgia.
The United States will continue to partner with the Georgian Defense Forces as we look to continue strengthening Georgia's ability to safeguard its sovereignty and maintain its territorial integrity.
We have not made this decision lightly, and we place great consideration on the extensive value that our Allies and Partners add to exercises such as NOBLE PARTNER. The United States looks forward to future opportunities to cooperate with Allies and Partners, including AGILE SPIRIT in 2025," the U.S. Department of Defence said.