სახელმწიფო რწმუნებულის ადმინისტრაცია ონში მომხდარი ძლიერი მიწისძვრის შედეგების შესახებ იუწყება
რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის მხარეში სახელმწიფო რწმუნებულის ადმინისტრაცია ონში მომხდარი ძლიერი მიწისძვრის შედეგების შესახებ იტყობინება.
კერძოდ, ნგრევის შესახებ ცნობები არ ვრცელდება, თუმცა მუნიციპალიტეტში არსებულ რამდენიმე საცხოვრებელ სახლს ბზარები გაუჩნდა.
"საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურში დაშავებული მოქალაქეების და საცხოვრებელი სახლების ნგრევის შესახებ ინფორმაცია არ ვრცელდება, თუმცა ძლიერი ბიძგების შედეგად ბზარები გაუჩნდა მუნიციპალიტეტში არსებულ რამდენიმე საცხოვრებელ სახლს",– აღნიშნულია ინფორმაციაში.
ადმინისტრაციის ცნობით, დაზიანებული სახლების მონიტორინგისა და ადგილობრივი მოსახლეობის საჭიროებების გაცნობის მიზნით, რაჭა- ლეჩხუმ- ქვემო სვანეთის სახელმწიფო რწმუნებული- პაპუნა მარგველიძე, პირველ მოადგილესთან- ქრისტინა კობახიძესთან და ონის მუნიციპალიტეტის მერთან- სერგი ხიდეშელთან საცხოვრებელი სახლების მეპატრონეებს ხვდება.
"ადმინისტრაციულ ერთეულებში დილიდან მიმდინარეობს ონის მერის წარმომადგენლებისა და შესაბამისი სამსახურების მიერ თემებში ზარალის დათვლის მიზნით მონიტორინგი. რის შემდგომაც შესაბამისი კომისიის მიერ მოხდება კანონით გათვალისწინებული ზომების გატარება“,- ნათქვამია განცხადებაში.
02:03 საათზე საქართველოში ძლიერი მიწისძვრა მოხდა. სეისმური მონიტორინგის ეროვნული ცენტრის ინფორმაციით, მიწისძვრის ეპიცენტრი ონის მუნიციპალიტეტში სოფელ ონჭევში დაფიქსირდა და მისი სიმძლავრე 5.4 (ML) მაგნიტუდას შეადგენდა.

Из-за землетрясения в нескольких жилых домах Они появились трещины
Из-за землетрясения в регионе Рача в нескольких жилых домах Они появились трещины. Об этом сообщила Администрация государственного поверенного в регионе Рача-Лечхуми и Квемо Сванети.
Между тем, в Службе управления чрезвычайными ситуациями не распространяется информация о пострадавших гражданах и разрушении жилых домов в результате сильного землетрясения в Они, однако, как отмечается в сообщении ведомства, в результате толчков в нескольких жилых домах муниципалитета появились трещины.
«В ночь на 4 июня в 02:03 в Грузии произошло сильное землетрясение. По данным Национального центра сейсмического мониторинга, эпицентр землетрясения был зафиксирован в селе Ончеви муниципалитета Они, а его мощность составила 5,4 магнитуды (ML).
<> В целях мониторинга поврежденных домов и изучения нужд местного населения государственный поверенный Рача-Лечхуми — Квемо Сванети Папуна Маргвелидзе вместе с первым заместителем Кристиной Кобахидзе и мэром муниципалитета Они Серги Хидешели встречается с владельцами жилых домов.
В административных единицах представители мэрии Они и соответствующих служб с утра ведут мониторинг с целью подсчета ущерба в общинах. После этого соответствующая комиссия проведет меры, предусмотренные законом», — говорится в сообщении.