„ჯეოქეისის“ მრჩეველთა საბჭოს დიპლომატი დავით ჩიკვაიძე შეუერთდა
"ანალიტიკური ცენტრი „ჯეოქეისი“ სიამოვნებით გაცნობებთ, რომ მის მრჩეველთა საბჭოს გამოცდილი დიპლომატი დავით ჩიკვაიძე შეუერთდა. დავით ჩიკვაიძის გამორჩეული კარიერა დიპლომატიის, საერთაშორისო ურთიერთობებისა და მმართველობის მიმართულებით თითქმის ოთხ ათწლეულს მოიცავს. მას ჟენევაში, გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის ოფისში (UNOG), პოლიტიკურ საკითხებში უფროსი მრჩევლის, შემდეგ კი გენერალური დირექტორის კაბინეტის უფროსის თანამდებობა ეკავა. გაეროს ბიბლიოთეკის დირექტორისა და UNOG-ის კულტურული დიპლომატიის პროგრამის ხელმძღვანელის პოზიციაზე მუშაობისას კი მან ახალი სტრატეგიული ხედვა შექმნა, აამაღლა ბიბლიოთეკის პროფილი და განავითარა კულტურული, ინტელექტუალური და აკადემიური ურთიერთობების ახალი ფორმები. იგი იყო გაეროს ადამიანის უფლებათა უზენაესი კომისრის უფროსი მრჩეველი კომუნიკაციებისა და არასამთავრობო ორგანიზაციებთან ურთიერთობების დარგში და ადამიანის უფლებათა კომისიის სპიკერი.
ჩიკვაიძეს კარიერის განმავლობაში ხშირად უწევდა იმ დროისთვის მნიშვნელოვანი პრობლემების მოგვარების საქმეში მონაწილეობა, მათ შორის, ჩრდილოეთ კორეისა და იუგოსლავიის ჰუმანიტარული დახმარების საკითხებში; მოლაპარაკებებში დასავლეთ საჰარის კონფლიქტის მოგვარების ირგვლივ; ავღანეთში მომხდარი ძლიერი მიწისძვრის შემდეგ ჰუმანიტარული დახმარების კოორდინაციაში; ტაჯიკეთში კონფლიქტის შემდგომი რეაბილიტაციის საჭიროების შეფასებაში; 2013 წლის ევროკავშირის მიერ ინიცირებულ პ5+1 ირანული ბირთვული პროგრამის შესახებ მოლაპარაკებების ორი რაუნდის ორგანიზებაში ჟენევაში, და სხვა. გეოპოლიტიკური დინამიკის გამოცდილ დამკვირვებელს, დავით ჩიკვაიძეს კარგად ესმის მსოფლიო ძალაუფლებების ურთიერთობების, ევრაზიის გეოპოლიტიკისა და გლობალური უსაფრთხოების გამოწვევების საკითხები და მათი მნიშვნელობა ენერგოუსაფრთხოების, დაკავშირებადობისა და სტრატეგიული სტაბილურობის კუთხით.
გაეროში სამუშაოდ გადასვლამდე, ჩიკვაიძე მონაწილეობდა პრეზიდენტების გორბაჩოვისა და ელცინის გაეროში, აშშ-ში, იაპონიაში, ესპანეთში, საფრანგეთში, დიდ ბრიტანეთში და სამხრეთ კორეაში სახელმწიფო ვიზიტების პროგრამების მომზადებასა და ორგანიზებაში. იგი მუშაობდა პრეზიდენტ გორბაჩოვის სამდივნოს უფროსის მოადგილედ და პრეზიდენტ ელცინის პროტოკოლის თანამშრომლად. ხუთი წლის განმავლობაში (1985-1990), იგი მსახურობდა ვაშინგტონში საბჭოთა ელჩის სპეციალურ თანაშემწედ და საელჩოს პროტოკოლის გამგედ, და ამ როლში ახლო თანამშრომლობა ჰქონდა თეთრ სახლთან, სახელმწიფო დეპარტამენტთან და აშშ-ს სხვა დეპარტამენტებთან სსრკ-აშშ უმაღლესი დონის შეხვედრებისა და მინისტრთა დონეზე შეხვედრების მომზადებაში. განათლებით დიპლომატი, დავით ჩიკვაიძე ფლობს პოლიტიკურ მეცნიერებათა დოქტორის ხარისხს.
იგი ავტორია რიგი სტატიებისა საერთაშორისო ურთიერთობების შესახებ. აქტიურადაა ჩართული აკადემიურ საქმიანობაშიც, უძღვება გეოპოლიტიკის შესახებ სასწავლო კურსებს და კონსულტაციებს უწევს დამწყებ მეცნიერებს დისერტაციაზე მუშაობისას. იგი გახლავთ ჟენევის უნივერსიტეტის ევროპისა და საერთაშორისო მმართველობის შესწავლის მაგისტრის პროგრამის მრჩეველთა საბჭოს წევრი და საერთაშორისო კვლევების ევროპული ასოციაციის სამეცნიერო კომიტეტის წევრი. დავით ჩიკვაიძე ასევე გახლავთ შვეიცარიის საერთაშორისო პოლიტიკის ფორუმის ვიცე პრეზიდენტი, მსოფლიოს შემოქმედებისა და მეცნიერების აკადემიის წევრი, ჟენევის დიპლომატიური კლუბის ვიცე პრეზიდენტი, უშიშროების პოლიტიკის ჟენევის ცენტრის ასოცირებული წევრი, ლევან მიქელაძესთან ერთად, შვეიცარიაში საქართველოს ასოციაციის დამფუძნებელი და საქართველოს პარლამენტის კულტურის კომიტეტთან არსებული საკონსულტაციო საბჭოს წევრი.
ბატონი დავითი თავისუფლად ფლობს მშობლიურ ქართულ, ინგლისურ, ფრანგულ და რუსულ ენებს", – ნათქვამია "ჯეოქეისის" მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.
„განსაკუთრებულად სასიხარულოა ბატონი დავით ჩიკვაიძის ჩვენს გუნდში შემოერთება“, - აღნიშნა „ჯეოქეისის“ თავმჯდომარე ვიქტორ ყიფიანმა.
„მის დიპლომატიურ გამოცდილებას და სტრატეგიული ანალიზის უნარს დიდი მნიშვნელობა ექნება ჩვენი ცენტრის ანალიტიკური და საკონსულტაციო შესაძლებლობების გასაძლიერებლად", – დასძინა მან.

26/03/2024 09:49:04 Politic, Advertisement
"Geocase is pleased to announce that Dr. David Chikvaidze has joined its Advisory Board as a member. Dr. Chikvaidze's distinguished career spans nearly four decades, with a wealth of experience in diplomacy, international relations, and governance. He provided political counsel, ‘backchannel diplomacy’ and substantive support to five Directors-General of the United Nations Office at Geneva (UNOG) as their Senior Political Advisor and then Chef de Cabinet. As Director of the UN Library and Head of the UNOG Cultural Diplomacy program, Chikvaidze implemented a new strategic direction, raised the Library’s profile and developed new forms of cultural, intellectual, and academic outreach. He was Senior Adviser to the UN High Commissioner for Human Rights, in charge of Communications and NGO relations and spokesman for the Commission on Human Rights and other Human Rights Bodies. Chikvaidze’s career frequently involved him in important issues of the day: humanitarian aid to North Korea, Western Sahara talks, Yugoslavia humanitarian aid needs, Afghanistan earthquake relief, Tajikistan post conflict needs assessment, 2013 Geneva rounds of the EU-led P5+1 Talks on the Nuclear Program of Iran, etc. A seasoned observer of geopolitical dynamics, Dr. Chikvaidze possesses a keen understanding of great power relationships, Eurasian geopolitics, and global security challenges, and their impact on energy security, connectivity, strategic stability and risk.
Prior to joining the UN, Chikvaidze negotiated the programs of state visits by Presidents Gorbachev and Yeltsin to the UN, US, Japan, Spain, France, the UK, and South Korea. He served as deputy Chief of the Front Office for President Gorbachev and as presidential advance officer for President Yeltsin.
He spent five years in Washington, D.C. (1985-1990) as special assistant to the Soviet Ambassador and chief of protocol of the embassy, where he worked with the White House, the Department of State, and other Executive Departments, preparing and managing US-Soviet Summits and ministerial meetings. Diplomat by training, Dr. Chikvaidze holds a Ph.D. in political science and has authored several articles on international relations.
He has taught courses on geopolitics and served as thesis advisor. He is a member of the Advisory Board of the Master’ Program of Advanced Studies in European and International Governance (MEIG) of the University of Geneva, and of the Scientific Committee of the European Association of International Studies (AESI).
David Chikvaidze is vice president of the Swiss Forum for International Affairs (FSPI); Fellow of the World Academy of Art and Science (WAAS), vice president of the Geneva Diplomatic Club, Associate Fellow of the Geneva Center for Security Policy (GCSP), together with Levan Mikeladze, founding member of the Georgian Association of Switzerland. He is a member of the Consultative Council of the Committee on Culture of the Parliament of Georgia. He is fluent in his native Georgian, English, French, and Russian," Geocase said in a statement.
"We warmly welcome Dr. David Chikvaidze to our esteemed team," remarked Victor Kipiani, Chairman of Geocase.
"His exceptional diplomatic acumen and strategic foresight will undoubtedly bolster Geocase's analytical and consulting capabilities”, he added.