ვიქტორ ყიფიანი და გიორგი ციკოლია ერევანში გამართულ საერთაშორისო ფორუმზე სიტყვით გამოვიდნენ
ანალიტიკური ცენტრი "ჯეოქეისის" თავმჯდომარე ვიქტორ ყიფიანი და Lineate-ის რეგიონალური დირექტორი, "ჯეოქეისის" მრჩეველთა საბჭოს წევრი, გიორგი ციკოლია სიტყვით წარდგნენ საერთაშორისო ფორუმზე - „ახალი რეალობა და „მშვიდობის გზაჯვარედინი“ - რომელიც ერევანში გაიმართა.
"ფორუმი ეხებოდა გეოპოლიტიკის, რეგიონში არსებული რეალობის, ეკონომიკური კავშირებისა და პოტენციური ინფრასტრუქტურული პროექტების განხორციელების საკითხებს. ასევე, ფორუმის ფარგლებში, ვიქტორ ყიფიანი დაესწრო სომხეთის რესპუბლიკის ეკონომიკის მინისტრის ვაჰან ქერობიანის მიერ ღონისძიების მონაწილეებისაგან შემდგარ დელეგაციასთან გამართულ შეხვედრას, რომელზეც განხილული იყო რეგიონის ქვეყნებს შორის ეკონომიკისა და კომუნიკაციების განვითარების პერსპექტივები. მინისტრმა დამსწრეებს გააცნო სომხეთის საინვესტიციო გარემო და მთავრობის მიერ შემუშავებული პროექტის „მშვიდობის გზაჯვარედინი“ დეტალები, რაც მშვიდობიანი და ურთიერთდაკავშირებული რეგიონის კონცეფციას მოიაზრებს.
შეხვედრები აგრეთვე გაიმართა სომხეთის რესპუბლიკის თავდაცვისა და საგარეო საქმეთა მინისტრების მოადგილეებთანაც. თავდაცვის მინისტრის მოადგილემ წარმოადგინა სომხეთის ხედვა რეგიონში უსაფრთხოების კუთხით შექმნილ სიტუაციაზე, ხოლო საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილემ ისაუბრა სომხეთის საგარეო პოლიტიკის ვექტორსა და პრიორიტეტებზე. შეხვედრების დროს გაიმართა კითხვა-პასუხის სესია განხილული საკითხების დეტალებში ჩაღრმავების მიზნით.
“მოხარულები ვართ, რომ გვქონდა ფორუმში მონაწილეობის შესაძლებლობა. ფორუმმა შექმნა საკმაოდ პროდუქტიული პლატფორმა დეტალური დისკუსიებისათვის რეგიონის ქვეყნებს შორის თანამშრომლობის სფეროების განსასაზღვრად, ურთიერთობების განსამტკიცებლად და განვითარების ახალი გზების მოსაძიებლად,“ - განაცხადა ვიქტორ ყიფიანმა". – ნათქვამია "ჯეოქეისის" მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.

Victor Kipiani and Giorgi Tsikolia Have Participated in the International Forum Held in Armenia
Victor Kipiani, Chairman of Geocase and Giorgi Tsikolia, Regional Director of Lineate and the Member of the Advisory Board of Geocase, have participated in the international forum, “New Reality and “The Crossroad of Peace” held on December 4-5, in Yerevan, Armenia.
According to Geocase, the forum explored geopolitics, evolving realities in the region, economic connections, and potential infrastructure developments. Furthermore, within the framework of the forum, Victor Kipiani attended the meeting held by the Minister of Economy of the Republic of Armenia, Vahan Kerobyan with the delegation of the participants of the event.
"This gathering involved a discussion on the prospects for economic and communication development among the participating countries in the region. Minister Kerobyan provided a comprehensive overview of Armenia's investment environment and shared details about the "Crossroads of Peace" project initiated by the government. This project aims to foster a peaceful and interconnected region, emphasizing collaboration and mutual development.
Meetings were also convened with the Deputy Ministers of Defense and Foreign Affairs of the Republic of Armenia. The Deputy Minister of Defense outlined Armenia's perspective on the security situation in the region, and the Deputy Minister of Foreign Affairs elaborated on the trajectory and priorities of Armenia's foreign policy. The sessions included a question-and-answer segment, providing an opportunity to delve into the details of the discussed issues." Geocase said in a statement.
"We are glad to have had the opportunity to participate in the forum, which served as a conducive platform for comprehensive discussions and sharing insights to identify areas of further cooperation between the countries of the region, fostering existing ties and paving the way for new developments." - stated Victor Kipiani