ნიკა მელიას გირაო შეეფარდა
ენმ-ს თავმჯდომარე ნიკა მელიას მოსამართლე ნინო ჩახნაშვილმა აღკვეთის ღონისძიების სახით შეფარდებული პატიმრობა 40 000–ლარიანი გირაოთი შეუცვალა. თბილისის საქალაქო სასამართლოში გადაწყვეტილება ცოტა ხნის წინ გამოცხადდა.
როგორც დაცვის მხარე განმარტავს, გადაწყვეტილება დაუყონებლივ აღსრულებას ექვემდებარება, თუმცა გარკვეული დრო სესაძლოა, ბიუროკრატიულმა პროცესმა წაიღოს.
თავად ადვოკატებმა მელიას აღკვეთის ღონისძიების გარეშე დატოვება მოითხოვეს, თუმცა მოსამართლემ შუამდგომლობა არ დააკმაყოფილა.
"ჰოი, საოცრებავ, დამოუკიდებელმა მართლმსაჯულებამ მიიღო გადაწყვეტილება და მოსამართლის გადაწყვეტილება ერთმნიშვნელოვნად დაემთხვა პროკურატურის შუამდგომლობას და იმ თანხას, რომელიც ევროკავშირმა გადმორიცხა ნიკა მელიას ტყვეობიდან დასახსნელად. დღეს იყო კლასიკური მაგალითი, როგორი "დამოუკიდებელი" მართლმსაჯულება გვაქვს",– განაცხადა მელიას ადვოკატმა გიორგი კონდახაშვილმა.
პროცესს არ ესწრებოდა თავად ბრალდებული მელია, რადგან ის წინა სხდომაზე მოსამართლემ გააძევა. იგი რუსთავის ციხიდან გათავისუფლდება, სადაც მისი თანაპარტიელები და მხარდამჭერები ელოდებიან.

Nika Melia is free from jail
Tbilisi City Court Judge Nino Chakhnashvili satisfied the prosecution’s motion to replace Melia’s pretrial detention with a release on a 40,000 GEL bail.
The European Union said on Saturday it had posted bail for Nika Melia.
Melia was arrested in February in a violent police raid on his party headquarters, sparking protests and condemnation from the west.
The arrest came after Melia, facing charges for heading mass violence during the protest on the night of June 20-21, 2019, refused to post an increased bail of GEL 40,000 . The bail for Melia was increased after he publicly removed an electronic monitoring bracelet during a rally on November 1 while protesting “fraudulent” parliamentary elections outside the Parliament building.
Melia’s arrest was also preceded by the February 18 resignation of previous Prime Minister Giorgi Gakharia, who cited disagreements with his party colleagues on the matter and refused to greenlight the detention.